Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jen muzika dnes celý časopis neutáhne

  11:57aktualizováno  11:57
Česká verze amerického magazínu Rolling Stone, který začal vycházet předloni na jaře a jenž kromě hudby nabízel články o životním stylu, letos skončila květnovým číslem. Uvolněné místo zaujal týdeník Show! Připravuje jej bývalá redakce Rolling Stone vedená Luďkem Staňkem. "Sledujeme vše, co se děje v showbyznysu, máme poměrně široký záběr včetně módy nebo filmu," říká Staněk.

První číslo Show! má na obálce Madonnu, popisuje erotické úlety rock'n'rollu nebo prostředí ostravských tanečních klubů, nabízí spoustu krátkých recenzí a slibuje, že herečka Táňa Vilhelmová prozradí čtenářům věci, které ještě nikomu neřekla.

AMERICKÝ VZOR
"Co se týče prvního čísla Show!, nenašel jsem v něm žádné větší rozhovory. A zprávy mi připadaly povrchní. Nás nemůže ohrozit časopis, který zatím vypadá jako Spy s vyloučením politiky," hodnotí magazín hudební novinář Honza Dědek, redaktor týdeníku Reflex. Show! stejně jako Spy vydává společnost Stratosféra. Její nabídka titulů obsahuje také tituly Cosmopolitan, Esquire či Harper's Bazaar.

Stratosféra sem přivedla i českou verzi magazínu Rolling Stone založeného v roce 1967 ve Spojených státech. Hudební veřejnost to uvítala: Rolling Stone patří k pilířům světové hudební novinařiny a jeho vliv sahá i do Evropy. Ovšem česká verze se v posledním roce stále více vzdalovala americkému vzoru. Na stránkách přibývalo košilatých vtipů, návodů "jak a kde si dobře zapařit" či dámských vnad. Na druhou stranu se Rolling Stone rázně obul do zpátečnické politiky českých hudebních rádií, jejichž nechuť hrát nové věci je frustrující.

"Bylo stále složitější převádět americkou verzi do českého prostředí. Například Britney Spearsová je v Americe fenoménem, o který se Rolling Stone zajímá, ale naši čtenáři tuto zpěvačku moc nepřijali. Také americká publicistika je hodně zaměřená na domácí kauzy, kterým české publikum nerozumí," vysvětluje Luděk Staněk. Licenční poplatky americkému majiteli byly prý stále vyšší, a tak se Stratosféra rozhodla Rolling Stone zastavit.

TRADICE NIC NEZNAMENÁ
Luděk Staněk připomíná, že v Británii nedávno zanikl týdeník Melody Maker, zatímco v Německu přestaly vycházet dva hudební magazíny. Dodejme, že loni skončil také český měsíčník Melodie - škola české hudební žurnalistiky šedesátých, sedmdesátých a částečně osmdesátých let, avšak ve svém posledním ročníku spíše reklamní magazín agentury GoJa.

Hodně se toho změnilo od totalitních časů, kdy časopis Melodie "zastupoval" celou populární hudbu. Podle názoru řady lidí z branže sama muzika nebude stačit k tomu, aby "utáhla" plnokrevný časopis. Výjimkou je patrně Rock&pop, měsíčník rozprostřený do mnoha žánrů včetně taneční hudby, který se může opřít o desetiletou tradici. Ostatně z líhně Rocku&popu pochází Honza Dědek i nynější šéf Show! Luděk Staněk.

V devadesátých letech vykrystalizovalo mnoho specializovaných hudebních scén či žánrů, kterým se začaly věnovat nové časopisy. Takový je třeba měsíčník TripMag zasvěcený taneční muzice, který v každém čísle nabízí jako přílohu CD, a navíc se stal spolutvůrcem nové ceny Czech Dance Music Awards. Na otázku, jestli mu bude týdeník Show! konkurovat, zástupkyně redakce odpověděla, že nic takového neočekávají.

O Show! se bude asi sotva zajímat Michal Jupp Konečný, šéf měsíčníku Folk&Country, jenž se specializuje na muziku venkovských žánrů. Ani měsíčníku Muzikus, určenému hudebníkům a jejich starostem s nástroji nebo technickým vybavením, patrně nepoleze Show! do zelí.

KAM EXPANDOVAT
Nutnost rozšiřovat tematický záběr hudebního časopisu potvrzuje Jarda Hulec, šéfredaktor plzeňského měsíčníku Report. Ten vyrostl do podoby poměrně silného média zakořeněného v rocku nebo funku. Report, který zúžil předchozí název Rock Report, vyhlašuje vlastní výroční ceny a ceremoniál pojímá jako prestižní koncert. "Redakci ani naše čtenáře nezajímá jen muzika. Sledujeme životní styl, internet nebo počítače, avšak píšeme o nich vždy ve vztahu k hudbě," informuje Hulec.

Jaroslav Špulák, jenž řídí týdeník Big Beng!, říká: "Když vycházel Rolling Stone, říkali jsme si, že by to mohlo být dobré, ale časopis jsme za konkurenci nepovažovali. Ani Show! nám čtenáře neodláká. My se orientujeme hlavně na rockové kluby," tvrdí Špulák. Hudební časopis se podle něho nemusí zabývat sexem do takové míry jako první číslo Show!

"Záleží na úhlu pohledu. My hledáme model, který je u nás zatím nevyzkoušený," míní Luděk Staněk.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Létofest byl zábavný. Jen občas až příliš připomínal pouť

Kabáti ukázali, proč jsou v Česku jednou z nejlepších kapel.

Loni se putovní Létofesty konaly jako jednodenní festivaly s kapelou Wanastowi Vjecy coby headlinerem. Letos pořadatelé...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

GLOSA: Opisoval Vivaldi či „ten druhý“? I to nadhodil skvělý festival

Španělský soubor Euskal Barrokensemble koncertoval v rámci Letních slavností...

Prázdninová Praha láká na hodně koncertů klasické hudby, ale pouze jednu jistotu: Letní slavnosti staré hudby. Letošní...

Najdete na iDNES.cz