Martin Štěpánek přebírá státní občanství České republiky.

Martin Štěpánek přebírá státní občanství České republiky. | foto: David Port, MF DNES

Jeho bolesti byly možná už nad jeho síly, říká Štěpánkova žena

  • 80
Martin Štěpánek trpěl po operacích krčního nádoru a ledviny velkými bolestmi nohou. I to mohl být důvod, který ho ve čtvrtek dovedl k sebevraždě, uvažuje v rozhovoru pro MF DNES jeho manželka, herečka Jaroslava Tvrzníková. Herec a bývalý ministr kultury se ve čtvrtek večer zastřelil vlastní pistolí.

Ačkoliv manželka Tvrzníková dobře věděla, že její partner trpí v posledních měsících velkými bolestmi, jeho dobrovolný odchod ze života ji zdrtil. "Velmi mě to překvapilo. Pracoval pro premiéra Petra Nečase a ta práce ho velmi těšila, naplňovala ho. Jeho bolesti byly však možná už nad jeho síly," řekla.

Měl jsem to štěstí, že jsem vašeho manžela znal. Vždy na mě působil jako věčný optimista, který nezkazil žádnou legraci. Neměl daleko ani k černému humoru.
Máte pravdu. Martin byl odjakživa velký optimista. Zvláště když se ocitl ve společnosti přátel. A ještě jednu vlastnost jsem na něm obdivovala - byl to silný chlap.

Martin Štěpánek spáchal sebevraždu

Herec a bývalý ministr se zastřelil vlastní zbraní

Nasvědčovalo něco tomu, že chtěl spáchat sebevraždu?
Největším problémem se pro něj stále častěji v poslední době stávalo jeho zdraví. Byl nemocný a začaly ho trápit bolesti.

Nebylo možné přehlédnout, že jako ministr kultury přibral na váze. Byly snad tohle příznaky blížící se nemoci?
Ne ne... po první operaci naopak velmi zhubl. A na jaře měl další operaci... Jenomže v poslední době ho pro změnu sužovaly nohy. Měl s nimi opravdu velké problémy. Chodil o berlích...

Nechci být indiskrétní, ale jaké operace váš manžel podstoupil?
Nejdříve mu operovali rakovinový nádor na krku. Při druhé operaci mu vzali ledvinu.

Herec a politik Martin Štěpánek.Herec a politik Martin Štěpánek.

Martin Štěpánek hrál většinou robustní chlapíky. Snášel snad i proto své potíže psychicky natolik špatně, že zvolil dobrovolný odchod ze života?
Opravdu nevím... Ty dvě operace překlenul poměrně dobře. Nakonec Martina trápily asi nejvíce ty nohy. Opravdu nevím...

Nechtěl vás obtěžovat, přidělávat starosti?
Martin mě do svých potíží příliš nezatahoval, nesvěřoval se. A já ho nechtěla svou lítostí oslabovat. Jeho to ale trápilo asi silně. Byl bez pohybu, nemohl toho už mnoho dělat. Ani věci, na které se obvykle moc těšil. Kvůli nohám ležel na neurologické klinice, pustili ho domů, ale nic se nezlepšilo.

O svých potížích opravdu vůbec nemluvil?
Jen tu a tam si postěžoval, že má silné bolesti - které šly od nervů a kyčlí. Ale to jsem věděla. On mně zkrátka už jen nechtěl přidělávat další starosti.

Byli jsme si blízcí

Prezident Klaus píše vdově po Martinu Štěpánkovi

Takže herec, který hrál obvykle silné muže, se choval i v těžkých chvílích statečně?
Jenomže v této "roli" už Martin nic nehrál a nepředstíral. Choval se jako vždy - jako Štěpánek.

Čím se váš manžel zabýval v posledních týdnech a měsících? Na čem pracoval? Pokud vím, tak byl například poradcem premiéra Petra Nečase.
Pro pana premiéra pracoval jen na půl úvazku jako poradce pro kulturu. Psal pro něj různé zprávy, analýzy či posudky. Snažil se být bez ohledu na problémy se zdravím užitečný. Ta práce ho velmi těšila.

O to větší překvapení a smutek z jeho volby - odejít dobrovolně ze života.
Ani nemohu vyjádřit, jak moc mě to zasáhlo. Vůbec jsem to nečekala.

Martin Štěpánek

11. ledna 1947 - 16. září 2010

Narodil se v Praze jako druhé dítě slavného herce Zdeňka Štěpánka. V roce 1969 vystudoval DAMU, hrál v Národním divadle, Činoherním klubu a Divadle na Vinohradech. V roce 1981 dostal na výběr: odchod z divadla, nebo vstup do KSČ.

Štěpánek emigroval do Rakouska a poté Německa, kde byl mimo jiné redaktorem Svobodné Evropy. Rádio neopustil ani po návratu do Česka v roce 1994, zároveň hostoval v několika hrách opět ve vinohradském divadle.

V září 2006 se na čtyři měsíce stal ministrem kultury v první vládě Mirka Topolánka, která však nezískala důvěru.