Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jedni ze zakladatelů českého punku F.P.B. křtí trojalbum

  11:55aktualizováno  11:55
Ve čtvrtek 6. listopadu pokřtí v pražském Lucerna Music Baru retrospektivní trojalbum jedna ze zakladatelských kapel českého punku, tepličtí F.P.B.

F.P.B. na Rockfestu 1986 | foto: AMP

V triu F.P.B. (neboli Four Price Band, česky bylo překládáno jako Čtvrtá cenová skupina) spočívají kořeny stále existujících klasiků alternativního rocku Už jsme doma (UJD). Proto také na křtu zahrají písně F.P.B. současní UJD, rozšíření o kytaristu Romka Hanzlíka. Ten hrával v obou kapelách, od roku 1996 je manažerem druhé zmíněné a hudbě se aktivně nevěnuje.

Trojalbum, které právě vychází na labelu Malarie pod názvem Kniha přání a stížností a v atypické ambaláži korespondující s názvem (tedy v podobě skutečné knihy přání a stížností, na které si pamětníci vzpomínají například i z restaurací čtvrtých cenových skupin), spatřilo světlo světa z iniciativy zakladatele F.P.B. a vůdčí osobnosti UJD Miroslava Wanka.

"Jedná se o velmi dlouho připravovaný rozsáhlý projekt, jehož ambicí bylo zmapovat veškerou tvorbu F.P.B.," upřesňuje Wanek. "Při vzpomínání jsem došel k číslu 65 písní. Následovala činnost velmi podobná sbírání pohádek v 19. století, ale nakonec se podařilo posbírat 58 nahrávek, z toho 17 jich je studiových (z LP Kdo z koho ten toho) a zbytek jsou dobové nahrávky ve velmi různé kvalitě."

F.P.B.: Ulice (1985)

Sestava nejplodnějšího období F.P.B. (1981–1986) byla Miroslav Wanek (baskytara, zpěv, většinový autor hudby i textů), Romek Hanzlík (kytara, zpěv), Milan Nový (bicí). V polovině osmdesátých let Wanek a Hanzlík přešli do skupiny Už jsme doma. Bubeník Milan Nový se snažil pokračovat s novými členy pod stejným názvem, od této sestavy se však Wanek s Hanzlíkem distancují a její nahrávky nejsou na trojalbu zahrnuty.

F.P.B. vznikli v Teplicích a patřili k nejosobitějším skupinám, které punkové podhoubí 80. let minulého století u nás zrodilo. Punková hudba o třech akordech se  postupně ukázala být těsným kabátem, zejména pod vlivem nahrávek skupin kolem Art Bears (Rock In Oposition), The Residents apod., které do Teplic vozil agilní manažer skupiny Petr Růžička.

Skupina obohacovala punkovou přímočarost ne často vídaným spojením s českou i světovou poezií - jedním z největších hitů F.P.B. bylo například Listíčko, zhudebněná báseň Oldřicha Mikuláška.

UJD hrají F.P.B.: Listíčko (Eurotrialog 2008)

Čtvrteční koncert v Lucerna Music Baru bude po výjimečném letním vystoupení konglomerátu UJD + F.P.B. na mikulovském festivalu Eurotrialog a po nedávném brněnském křtu trojalba zřejmě nadlouho poslední šancí slyšet dvacítku písniček F.P.B. naživo. Hosty koncertu jsou kapela Znouzectnost a další příležitostně vzkříšená "legenda", kdysi dívčí, dnes už spíše dámský Dybbuk.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

RECENZE: Newyorští Grizzly Bear máchli tlapou a struny čouhaly z pódia

Záběr z prvního pražského koncertu newyorské kapely Grizzly Bear (13. srpna...

Americká alternativní kapela Grizzly Bear dorazila v pondělí poprvé k nám. V pražském Roxy naživo předvedla tu méně...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz