Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jedenáct světově známých spisovatelů se zastalo Kundery

  18:38aktualizováno  18:38
Spisovatel Milan Kundera se dočkal velké podpory ze strany svých kolegů. Jedenáct světově známých spisovatelů, mezi nimi čtyři laureáti Nobelovy ceny za literaturu, ve společném prohlášení odsoudili "očerňovací kampaň" proti Kunderovi.

Milan Kundera - nedatovaný snímek | foto: Profimedia.cz

Mezi signatáři dokumentu vydaném v Paříži jsou čtyři nositelé Nobelovy ceny - Nadine Gordimerová, Gabriel García Márquez, John Maxwell Coetzee a Orhan Pamuk.

Také dalších sedm jmen patří ke hvězdám literárního nebe. Patří mezi ně Salman Rushdie, Philip Roth, Jean Daniel, Juan Goytisolo, Carlos Fuentes, Jorge Semprún a Pierre Mertens.

"Byla rozpoutána pomlouvačná kampaň s cílem pošpinit pověst Milana Kundery obviněním, že se v roce 1950 v době svých studií v komunistickém  Československu dopustil udání," píší signatáři v dokumentu, které zveřejnilo Kunderovo francouzské nakladatelství Gallimard prostřednictvím webové stránky Bibliobs.com.

Vzhledem k tomu, že Kundera obvinění "kategoricky dementoval a významná vědecká osobnost v Praze jeho vinu jasně popírá", docházejí podepsaní k závěru, že český tisk "příliš často rozšiřoval tuto pomlouvačnou fámu s konsternující lehkostí, aniž se zabýval tím, co jí protiřečí". Konkrétní jméno vědecké osobnosti v prohlášení uvedeno není.

"Nejde proto o nic méně než o snahu pošpinit čest jednoho z největších žijících spisovatelů, a to na přinejmenším pochybných základech," dodávají signatáři a vyjadřují společně "solidaritu Milanu Kunderovi".

prohlášení spisovatelů

Co podepsalo jedenáct slavných literárních hvězd

Hanebná kampaň, která se nyní rozpoutala, aby pošpinila reputaci Milana Kundery obviněním ho z udavačství, kterého se měl dopustit při studiu v komunistickém Československu v roce 1950, je aktem sprosté pomluvy.

Zdá se nám, že Kundera celou věc jasně dementoval a veškerá obvinění vyvrátil. Navíc ani neexistuje jasný důkaz, který by ho usvědčoval. Tvrzení, že je vinný, jsou proto neospravedlnitelná.

Je také třeba upozornit, že média velmi často rozšiřují nepravdivé zprávy se zarážející lehkostí, aniž by se věnovala faktům, která jejich sdělení protiřečí.

Nejde nám o nic víc ani míň než o zachování úcty k jednomu z nejvýznamnějších žijících romanopisců. Vyjadřujeme tímto rozhořčení nad ohromně pomlouvačnou kampaní, která se proti Kunderovi rozpoutala a vyjadřujeme mu takto podporu.


John M. Coetzee
Jean Daniel
Carlos Fuentes
Gabriel Garcia Marquez
Nadine Gordimer
Juan Goytisolo
Pierre Mertens
Orhan Pamuk
Philip Roth
Salman Rushdie
Jorge Semprun

"Kauza Kundera" začala 13. října. Tehdy týdeník Respekt s odvoláním na pátrání historika Adama Hradilka napsal, že mladý Milan Kundera udal komunistické policii SNB prozápadního špiona v Praze. Tím byl bývalý letec Miroslav Dvořáček. Komunisté ho zatkli a na dlouhá léta poslali do vězení, nyní Dvořáček žije ve Švédsku.

Za Kunderu se postavila řada osobností kulturní scény včetně exprezidenta a dramatika Václava Havla. Poukazují na to, že záznam SNB, na němž figuruje Kunderovo jméno, jako důkaz nestačí. Historici z Ústavu pro studium totalitních režimů se ale hájí, že vyšetřovatelé neměli ke zfalšování záznamu důvod.

Světoznámý spisovatel se nechal slyšet, že by rozepře mezi ním a Respektem mohla skončit až v soudní síni. Je to velmi pravděpodobné, protože týdeník se Kunderovi nemíní za článek omluvit. "Respekt žádný právní předpis neporušil a do práv Milana Kundery nijak nepřípustně nezasáhl," uvedl časopis v tiskové zprávě.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Prvotina Raye Bradburyho Temný karneval vychází po letech česky

Americký spisovatel Ray Bradbury v roce 2009

Svět si jej pamatuje především jako mistra sci-fi a autora kultovního románu 451 stupňů Fahrenheita z roku 1953....

Hra o trůny si zasloužila péči i v češtině, nyní ji konečně dostane

Spisovatel George R. R. Martin

Knižní předloze kultovního seriálu Hra o trůny se postupně dostává nového překladu. Stejně jako každá změna i tato s...

RECENZE: Kniha Proč máma pije je zoufalým pokusem o Bridget Jonesovou

Colin Firth, Renée Zellwegerová a Hugh Grant ve filmu Bridget Jonesová - S...

Je asi tak tisíc způsobů, jak vtipně a s nadhledem popsat náročný život matek. To by však blogerce Gill Simsové musel...

Najdete na iDNES.cz