Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jedenáct světově známých spisovatelů se zastalo Kundery

  18:38aktualizováno  18:38
Spisovatel Milan Kundera se dočkal velké podpory ze strany svých kolegů. Jedenáct světově známých spisovatelů, mezi nimi čtyři laureáti Nobelovy ceny za literaturu, ve společném prohlášení odsoudili "očerňovací kampaň" proti Kunderovi.

Milan Kundera - nedatovaný snímek | foto: Profimedia.cz

Mezi signatáři dokumentu vydaném v Paříži jsou čtyři nositelé Nobelovy ceny - Nadine Gordimerová, Gabriel García Márquez, John Maxwell Coetzee a Orhan Pamuk.

Také dalších sedm jmen patří ke hvězdám literárního nebe. Patří mezi ně Salman Rushdie, Philip Roth, Jean Daniel, Juan Goytisolo, Carlos Fuentes, Jorge Semprún a Pierre Mertens.

"Byla rozpoutána pomlouvačná kampaň s cílem pošpinit pověst Milana Kundery obviněním, že se v roce 1950 v době svých studií v komunistickém  Československu dopustil udání," píší signatáři v dokumentu, které zveřejnilo Kunderovo francouzské nakladatelství Gallimard prostřednictvím webové stránky Bibliobs.com.

Vzhledem k tomu, že Kundera obvinění "kategoricky dementoval a významná vědecká osobnost v Praze jeho vinu jasně popírá", docházejí podepsaní k závěru, že český tisk "příliš často rozšiřoval tuto pomlouvačnou fámu s konsternující lehkostí, aniž se zabýval tím, co jí protiřečí". Konkrétní jméno vědecké osobnosti v prohlášení uvedeno není.

"Nejde proto o nic méně než o snahu pošpinit čest jednoho z největších žijících spisovatelů, a to na přinejmenším pochybných základech," dodávají signatáři a vyjadřují společně "solidaritu Milanu Kunderovi".

prohlášení spisovatelů

Co podepsalo jedenáct slavných literárních hvězd

Hanebná kampaň, která se nyní rozpoutala, aby pošpinila reputaci Milana Kundery obviněním ho z udavačství, kterého se měl dopustit při studiu v komunistickém Československu v roce 1950, je aktem sprosté pomluvy.

Zdá se nám, že Kundera celou věc jasně dementoval a veškerá obvinění vyvrátil. Navíc ani neexistuje jasný důkaz, který by ho usvědčoval. Tvrzení, že je vinný, jsou proto neospravedlnitelná.

Je také třeba upozornit, že média velmi často rozšiřují nepravdivé zprávy se zarážející lehkostí, aniž by se věnovala faktům, která jejich sdělení protiřečí.

Nejde nám o nic víc ani míň než o zachování úcty k jednomu z nejvýznamnějších žijících romanopisců. Vyjadřujeme tímto rozhořčení nad ohromně pomlouvačnou kampaní, která se proti Kunderovi rozpoutala a vyjadřujeme mu takto podporu.


John M. Coetzee
Jean Daniel
Carlos Fuentes
Gabriel Garcia Marquez
Nadine Gordimer
Juan Goytisolo
Pierre Mertens
Orhan Pamuk
Philip Roth
Salman Rushdie
Jorge Semprun

"Kauza Kundera" začala 13. října. Tehdy týdeník Respekt s odvoláním na pátrání historika Adama Hradilka napsal, že mladý Milan Kundera udal komunistické policii SNB prozápadního špiona v Praze. Tím byl bývalý letec Miroslav Dvořáček. Komunisté ho zatkli a na dlouhá léta poslali do vězení, nyní Dvořáček žije ve Švédsku.

Za Kunderu se postavila řada osobností kulturní scény včetně exprezidenta a dramatika Václava Havla. Poukazují na to, že záznam SNB, na němž figuruje Kunderovo jméno, jako důkaz nestačí. Historici z Ústavu pro studium totalitních režimů se ale hájí, že vyšetřovatelé neměli ke zfalšování záznamu důvod.

Světoznámý spisovatel se nechal slyšet, že by rozepře mezi ním a Respektem mohla skončit až v soudní síni. Je to velmi pravděpodobné, protože týdeník se Kunderovi nemíní za článek omluvit. "Respekt žádný právní předpis neporušil a do práv Milana Kundery nijak nepřípustně nezasáhl," uvedl časopis v tiskové zprávě.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

Zemřel spisovatel Ota Filip. Z ČSSR ho vyhnali, v Německu zažil úspěch i tragédii

Spisovatel Ota Filip

Ve věku nedožitých 88 let zemřel v Bavorsku spisovatel Ota Filip. Od 70. let žil v Německu, patřil mezi přední...

Najdete na iDNES.cz