Jedenáct režisérů točilo k 11. září

  • 2
Jedenáct režisérů natočilo jedenáct filmů, každý v symbolické délce jedenácti minut a devíti vteřin plus k tomu ještě jeden záběr. Tak má vypadat mezinárodní projekt věnovaný loňskému útoku na Spojené státy, který dostal podle data této tragédie i svůj název 11´09´01. A jeho premiéra se uskuteční celosvětově včetně Česka v týž den rok poté - 11. září 2002. Zisk půjde na humanitární účely.
Ojedinělý projekt, který z nápadu Alaina Briganda vznikl v produkci Galatée Films a StudioCanal, poskytl všem zúčastněným filmařům plnou tvůrčí svobodu. Zachovat měli jen společnou hlavní myšlenku, kterou je podle Briganda "vyjádření poselství míru a tolerance mezi národy".

Mnoho o obsahu filmu se nedá uhádnout ze zveřejněných záběrů, ani z komentářů jednotlivých filmařů. Například izraelský režisér Amos Gitai, k jehož příspěvku se váže přetištěná fotografie, shrnul své vyznání stručně. "Proces tvorby máme společný, ale vždy je to osobní příběh, jenž zažehne tu důležitou jiskru," říká tvůrce snímků Kedma, Kippur či Kadosh úspěšných v Cannes, který letos přijel i na karlovarský festival.

Podobně "sdílní" jsou neméně slovutní autoři ostatních minifilmů, k nimž patří Ken Loach z Velké Británie, Claude Lelouch z Francie, bosenský tvůrce Danis Tanovič, nositel Oscara za snímek Země nikoho, americký herec a režisér Sean Penn či japonský klasik Šohej Imamura.

První slavnostní křest by měl projekt 11´09´01 absolvovat na mezinárodním filmovém festivalu v Torontu, který probíhá od 5. do 14. září. Nebude jediným festivalovým příspěvkem k výročí tragédie - Toronto představí také film Jim Simpsona o veliteli hasičů, který 11. září 2001 ztratil osm svých mužů.

Na filmu se podíleli:

Ken Loach (Velká Británie)
Claude Lelouch (Francie)
Danis Tanovič (Bosna a Hercegovina)
Sean Penn (USA)
Shohei Imamura
(Japonsko)
Amos Gitai
(Izrael)
Samira Makhmalbaf (Írán)
Youssef Chahine
(Egypt)
Idrissa Ouedraogo
(Burkina Faso)
Mira Nair (Indie)
Alejandro Iňarritu (Mexiko)


K o m e n t á ř e   t v ů r c ů :

Ken Loach
(Sweet Sixteen, My Name is Joe, Land and Freedom…)
„Události 11. září 2002 mají pro různé lidi různý význam, pokud si odmyslíte oficiální propagandu. Bude to zajímavý kontrast slyšet jiné hlasy než politiky – je totiž velmi důležité oprostit politiku od politiků.“

Claude Lelouch (Muž a žena, Cesta zhýčkaného dítěte, Bídníci…)
„Pouze sny mohou porazit noční můry. To je mou jedinou ambicí pro můj film z 11´09´01.“

Danis Tanovič (Země beze jména – No man´s land)
„Je to, jakoby svět neměl čas zastavit se, a zamyslet se nad sebou. Jak jinak můžeme vysvětlit, že tato  hrůza je stále přítomná a že ti, kteří ji prožili osobně, jsou stále uvězněni ve svých vzpomínkách a bolu?“

Sean Penn (Přísaha…)
„Doufám, že pomohu svým příspěvkem úžasné myšlence této mozaiky filmů, na níž se podílejí skutečně výjimeční filmaři.“

Shohei Imamura (Černý déšť, Legenda o Narajamě…)
„U nás jsme všichni ztratili někoho z rodiny ve II. světové válce. Můj starší bratr zahynul na moři u Tianjinu. Japonsko se dopustilo násilí. Japonsko zažilo atomovou bombu. To, co bych chtěl já popsat, je nejvyšší stav procitnutí, jež dokáže přimět jedince plně si uvědomit a prožít  tragédie spojené s válkou nebo ozbrojeným konfliktem.“

Amos Gitai (Kedma, Kippur, Kadosh…)
„Na začátku každého procesu vzniku je osobní příběh, který vznítí jiskru.“

Samira Makhmalbaf (The Blackboards, The Apple…)
„Zdá se mi zajímavé, že 11 filmařů z odlišných kultur vytváří film o té samé věci – univerzální události - aniž se mezi sebou znají a komunikují. Tato práce dovolila ve světě filmového průmyslu uskutečnit demokratický dialog mezi autory namísto vnucování jednostranného názoru.“

Youssef Chahine (The Other, Destiny…)
„Studoval jsem na škole dramatického umění v Kalifornii a prožil zde v 18 letech své první lásky. Thea… vedoucí chlapeckých kolejí, žena se kterou jsem přišel o panictví. Nyní jsou mé filmy promítány na všech prestižních amerických univerzitách. Kdo z nás doopravdy nikdy nebyl okouzlen elegancí Freda Astaira nebo nohama Cyd Charisse?

Pak přišla křivda a nespravedlnost – dvojí měřítko a nevysvětlitelná změna v postoji proti jasně deklarovanému nepříteli. Může muž odmítnout vroucí milenku ze Spojených států, když se cítí  podveden a rozhněván při sledování toho, jak je jeho sen stále a stále beztrestně ničen?“

Idrissa Ouedraogo (Kini and Adams…)
„Útok z 11. září jsme zažívali všichni napříč touto planetou, stejně tak jako v Africe, kde národy jednotně  vyjádřily svou solidaritu s americkým lidem. Ale Afrika rovněž očekává tu samou solidaritu ostatních národů v souvislosti s mnoha válečnými pohromami, s nimiž je náš kontinent každodenně konfrontován.“

Mira Nair (Bouřlivá svatba…)
„Chtěla jsem udělat film o každodenní realitě života nás Jihoasijců v New Yorku po 11. září. Život se nezvratně změnil a já myslím, že navždy. Z New Yorku do Jeninu až do Gujarat - islamofobie přešla celý svět a její obrovský rozměr mě skutečně pobouřil. Jako filmový tvůrce jsem se domnívala, že je na čase o tom promluvit nahlas. Náš film je založen na pravdivém příběhu matky, která hledá svého syna, jenž se nevrátil domů onoho kritického dne.“

Alejandro Iňárritu (Amores perros…)
„11. září byla fikce překonána realitou. Pamatuji si svoje ruce, jak se nekontrolovatelně třásly, když jsem poprvé ve svém životě viděl v televizi, v přímém přenose, zemřít 3000 lidí. Vždycky máme pocit, že už jsme viděli všechno. Pouze doufám, že budu schopen vyjádřit něco z toho, co jsem cítil toho dne, tak úděsného a temného pro lidstvo“.

Neklid v ulicích. Záběr z filmu izraelského režiséra Amose Gitaie, který rovněž přispěl do kolektivního díla zvaného 11´09´01, jež je inspirováno loňskými zářijovými událostmi.

Záběr z filmu 11´09´01.

Záběr z filmu 11´09´01.

Záběr z filmu 11´09´01.

Záběr z filmu 11´09´01.

,