Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jeden Veřejný nepřítel podle hollywoodské kuchařky by bohatě stačil

  0:01aktualizováno  0:01
Jacques Mesrine, největší francouzský gangster všech dob, si posmrtně vysloužil i nejdražší tamní film v historii. Nadto má národní antihrdinský epos hned dvě části; Veřejný nepřítel č. 1 vstupuje do českých kin nyní, Veřejný nepřítel č. 1: Epilog až na Nový rok.

Z filmu Veřejný nepřítel č. 1 | foto: HCE

Z obchodního hlediska je "rozdělení" filmu pochopitelné, divácky však zrádné. Neboť první část přináší pouze dosti popisnou rozehrávku coby příslib filmařsky vydatnější "dvojky" - a na konci obou dílů se dostaví pocit, že jeden klasický, obsahově sevřenější příběh by úplně postačil. Zvláště když skvěle natočený, dramaticky vypjatý úvod "jedničky" vlastně předem prozradí finále celé rozkošatělé ságy.

Znakem Veřejného nepřítele není objevná vynalézavost, nýbrž vysoká a důsledná míra řemesla v rámci žánru, jenž kdysi patřil k nejspolehlivějším vývozním artiklům Francie. Režisér Jean-François Richet vypráví moderně, v dobrém slova smyslu "po americku" včetně metody děleného obrazu s reportážní působivostí. Na druhé straně se však podřizuje i hollywoodské kuchařce životopisu, jenž "začne koncem" a pak skočí zpět do hrdinova mládí, odkud postupuje chronologicky až k výchozí scéně.

Trailer k filmu Veřejný nepřítel č. 1

Mesrine tak koncem 50. let dostává školu brutality v Alžíru, za rok je zpátky u rodičů; z nudné práce zběhne k zábavnější zločinecké dráze a s kumpány ve Španělsku loví slečny na rokenrol a bezstarostný úsměv sňatkového podvodníka. Ale umí být i výbušný až krutý; třeba vůči Arabům, což může nahrát náladám dnešní Paříže.

Mesrinův život se hrne rychleji než film: za pár let stihne dítě, vězení, Kanadu a sérii zločinů s přítelkyní a la Bonnie a Clyde. To vše však připomíná spíše seriálovou kroniku, teprve s honičkou v Arizoně, triumfálním návratem v poutech před médii a mučením za mřížemi začínají být vynaložené peníze trochu vidět.

Jenže právě v tom okamžiku první film končí. Paradoxně se ukazuje být pouhým prologem, zato ten druhý s podtitulem Epilog je napínavější, překvapivější, efektnější. Obsáhne útěk od soudu, převleky, pěknou akci v metru, a především konečně silné protihráče. V "jedničce" si roličku tatíkovského mafiána užil Gérard Depardieu, "dvojka" nasadí proti hrdinovi typ zarytého policisty a navíc vězeňského souputníka, kterého hraje skvělý Mathieu Amalric.

Klíčovou výhru má však film v titulním představiteli Vincentu Casselovi: ať se zaštiťuje politickými hesly, nebo svádí coby operetní milovník, jeho Mesrine se chorobně rád vždy a všude předvádí. Více o jeho povaze film nesdělí, sleduje vnějšek jeho žití v mechanické spirále zločinů, vězení, útěků - a znovu dokola.

Prvnímu dílu by jinak patřilo hodnocení 60 procent; 70 mu náleží za druhou půli, ale hlavně za vysokou profesionalitu naznačující návrat staré dobré francouzské gangsterky.

Veřejný nepřítel č. 1
Francie, režie Jean-François Richet, hrají Vincent Cassel, Cécile De France, Gérard Depardieu, titulky, 110 minut.
Hodnocení: 70 %
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Protičeský. Také protiněmecký i protipartyzánský

Iva Janžurová a Jaromír Hanzlík ve filmu Kočár do Vídně (1966)

Takový film národ nepřijme, prorokoval tehdejší prezident Antonín Novotný snímku vyznamenanému na festivalu ve Varech,...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz