Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jeden svět = zajímavá svědectví „jiných“ filmů

  14:31aktualizováno  14:31
Jiné filmy. Tak se říká dokumentům z kolekce festivalu věnovaného lidským právům Jeden svět. Letošní ročník projede devětadvacet míst Česka; z jeho nabídky vybíráme pár tipů.

Mechanická láska - snímek z filmu | foto: Člověk v tísni

Dopis Anně
Ruská novinářka Anna Politkovská, autorka knihy Putinovo Rusko, přežila pokus o otravu na palubě letadla i zajetí v Čečensku. Nakonec byla 7. října 2006 zavražděna. "Byla to vražda svobody," říká šachový velmistr Gari Kasparov.

Mechanická láska
Můžeme milovat roboty a oni nás? Film sleduje vědce, který vytváří dálkově ovládanou kopii sama sebe a chystá se ji předvést dceři a manželce, či jeho kolegu, autora umělého tuleního mláděte, jež si pamatuje hlas majitelů i své jméno.

Plavba po Jang-c’-ťiang
Obří přehrada Tři soutěsky přivádí do země davy turistů, kteří touží po luxusní plavbě proti proudu řeky. Film však pozoruje i místní zaměstnance trajektu a jejich prostřednictvím obraz skutečného života v současné Číně.

Vězeňský lovesong
Každé září se ve španělských věznicích konají pěvecké soutěže, vítězové místních kol postupují do finále na Festival písně. Mezi zpěváky film objevuje pašeračku drog, zlodějku i muže odsouzeného za pokus o vraždu.

Džihádem za lásku
Džihádem za láskuMuslim z Íránu uprchl do Kanady: doma mu hrozil trest, protože je gay. Stejně jako další homosexuálové a lesby z Pákistánu či Egypta vyznávající islám se nevzdává své víry, ale před kamerou si všichni raději zastírají část tváře.

Kauza Litviněnko
Muž otrávený v Londýně radioaktivním poloniem ožívá v dokumentu režiséra, který s ním vedl důvěrné rozhovory o státní korupci, soudech pracujících na objednávku či likvidaci odpůrců režimu. Tvůrce přidává další důkazy a svědectví.

Kongo: hluboké ticho
Kongo: hluboké tichoDůsledkem vleklé občanské války v Kongu jsou statisíce dívek a žen hromadně a brutálně znásilňovaných. Snímek obsahuje autentické výpovědi obětí i pachatelů. Filmu dodává naléhavost fakt, že také režisérka zažila znásilnění.

Průkopnice z Chorolque
Ve vysokohorské poušti bolivijských And, více než pět tisíc metrů nad mořem, má emancipace prazvláštní tradici: ženy, třeba i matka s dcerou, tu pracují v cínových dolech. Kromě ženské síly si kamera všímá přírodních scenérií.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Alois Švehlík nahradil Třísku. Teď balancuje s Mádlem Na střeše

Herci Alois Švehlík a Dui Ahn Tran spolu s režisérem Jiřím Mádlem během...

Režírující herec Jiří Mádl točí podle vlastního scénáře svůj druhý film Na střeše, a to doslova ve výškách nad Prahou....

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

RECENZE: Snesitelnější než krtek s pandou. Chlupatý Nemo řídí Příběh koček

Záběr z filmu Příběh koček

Pěkná, čistě zvládnutá animace, spousta akčních letů, skoků a honiček, ale zato málo duchaplného humoru. To je...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz