Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jeden svět ocenil film o brazilském soudu

  17:45aktualizováno  17:45
Hlavní cenu za nejlepší film festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět získal snímek brazilské režisérky Marie Ramosové U soudu.

U soudu (snímek z filmu) | foto: Jeden svět

Cenu za nejlepší režii přiřkla hlavní porota přehlídky filmu čínského režiséra Čao Lianga Zločin a trest a rozhodla se udělit i zvláštní uznání snímku Pavla Kouteckého a Miroslava Janka Občan Havel. Cenu Rudolfa Vrby získal snímek Kauza Litviněnko ruského režiséra Andreje Někrasova. Sdělil to dnes Filip Šebek z pořádající organizace Člověk v tísni.

Ceny budou předány ve čtvrtek večer na slavnostním zakončení pražské části festivalu. Vítězné snímky budou také ještě stejný večer promítnuty - film U soudu v kině Lucerna, snímky Kauza Litviněnko a Zločin a trest v kině Světozor, Občan Havel pak ve Francouzském institutu. Ve Světozoru diváci uvidí i snímek Dopis Anně, který již v neděli získal Zvláštní cenu za film, jenž výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv.

Snímek U soudu nabízí pohled na prostředí soudu pro mladistvé v Brazílii. "Ryzí a intimní nálada scén a silné příběhy dokážou diváka přiblížit hlavním hrdinům a umožnit mu vidět je jako lidské bytosti. Režisérka volí jasný způsob vyjadřování, minimalistickým přístupem dosahuje maximálních výsledků, a bere tak diváka na vskutku pozoruhodnou cestu," uvedla hlavní porota v odůvodnění, proč cenu získal tento snímek.

Cenu za nejlepší režii si vysloužil režisér Čao Liang za snímek Zločin a trest. "Opakováním motivů obrací režisér pozornost (diváků) na detaily, a umožňuje jim tak zcela ojedinělým způsobem pochopit onu někdy až absurdní složitost a krutost současné Číny," uvedla mimo jiné hlavní porota s tím, že Zločin a trest přináší "odvážný, osobitý a provokativní pohled na realitu".

Zvláštní uznání obdržel snímek Občan Havel, který za tragicky zesnulého Pavla Kouteckého dokončil Miroslav Janek. "Domníváme se, že snímek Občan Havel je velmi zábavný a že se jedná o kultovní film, jenž se na mnoho let stane jakousi univerzální klasikou. Jedinečná možnost sledovat každodenní život prezidenta přináší výjimečně silný, intimní pohled na život a dobu Václava Havla," míní porota.

Cenu Rudolfa Vrby získává nejlepší film v kategorii Máte právo vědět. Porota udělující tuto cenu je záměrně složena nikoli z filmařů, ale z jednotlivců, kteří se angažují na poli obrany lidských práv.

Ocenila snímek Kauza Litviněnko, a to pro to, "že odkrývá skrytou tvář diktatury v Rusku, a pro výjimečný, odvážný a atraktivní způsob podání příběhu nepohodlné
osoby, kterou diktátorský režim zavraždil". Alexej Litviněnko, bývalý agent ruských tajných služeb, byl předloni na podzim v Londýně otráven radioaktivním poloniem 210.

Porota Rudolfa Vrby se dále rozhodla udělit zvláštní uznání snímku Džihádem za lásku. V soutěžní kategorii krátkých forem, která zahrnuje kromě dokumentů i experimentální a animované filmy s tematikou lidských práv v délce do 35 minut, byla Cena primátora hlavního města Prahy udělena režisérce Ditte Haarlovové-Johnsenové za snímek Jeden den. Porota udělí také zvláštní uznání kultivovaně komponovanému podobenství Poprvé polského režiséra Marcina Sautera.

Cenu Českého rozhlasu za kreativní použití hudby a zvuku v dokumentárním filmu, o níž tradičně rozhoduje porota složená z pracovníků ČRo, získal německý snímek Tváře režiséra Holgera Ernsta.

Již dříve byl zveřejněn vítěz Zvláštní ceny za film, který výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv. Tuto cenu uděluje každoročně speciální porota pod čestným předsednictvím Václava Havla. Letos ji získal snímek švýcarského režiséra Erica Bergkrauta Dopis Anně, který je portrétem zavražděné ruské novinářky a bojovnice za lidská práva Anny Politkovské.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Snesitelnější než krtek s pandou. Chlupatý Nemo řídí Příběh koček

Záběr z filmu Příběh koček

Pěkná, čistě zvládnutá animace, spousta akčních letů, skoků a honiček, ale zato málo duchaplného humoru. To je...

Úžasňákovi 2 porazili obřího žraloka, měli o dvacet tisíc diváků víc

Záběr z filmu Úžasňákovi 2

I svůj druhý víkend v našich kinech opanovali animovaní Úžasňákovi 2. Přišlo na ně 42 tisíc diváků, o dvacet tisíc více...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Najdete na iDNES.cz