Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jeden svět ocenil film o brazilském soudu

  17:45aktualizováno  17:45
Hlavní cenu za nejlepší film festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět získal snímek brazilské režisérky Marie Ramosové U soudu.

U soudu (snímek z filmu) | foto: Jeden svět

Cenu za nejlepší režii přiřkla hlavní porota přehlídky filmu čínského režiséra Čao Lianga Zločin a trest a rozhodla se udělit i zvláštní uznání snímku Pavla Kouteckého a Miroslava Janka Občan Havel. Cenu Rudolfa Vrby získal snímek Kauza Litviněnko ruského režiséra Andreje Někrasova. Sdělil to dnes Filip Šebek z pořádající organizace Člověk v tísni.

Ceny budou předány ve čtvrtek večer na slavnostním zakončení pražské části festivalu. Vítězné snímky budou také ještě stejný večer promítnuty - film U soudu v kině Lucerna, snímky Kauza Litviněnko a Zločin a trest v kině Světozor, Občan Havel pak ve Francouzském institutu. Ve Světozoru diváci uvidí i snímek Dopis Anně, který již v neděli získal Zvláštní cenu za film, jenž výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv.

Snímek U soudu nabízí pohled na prostředí soudu pro mladistvé v Brazílii. "Ryzí a intimní nálada scén a silné příběhy dokážou diváka přiblížit hlavním hrdinům a umožnit mu vidět je jako lidské bytosti. Režisérka volí jasný způsob vyjadřování, minimalistickým přístupem dosahuje maximálních výsledků, a bere tak diváka na vskutku pozoruhodnou cestu," uvedla hlavní porota v odůvodnění, proč cenu získal tento snímek.

Cenu za nejlepší režii si vysloužil režisér Čao Liang za snímek Zločin a trest. "Opakováním motivů obrací režisér pozornost (diváků) na detaily, a umožňuje jim tak zcela ojedinělým způsobem pochopit onu někdy až absurdní složitost a krutost současné Číny," uvedla mimo jiné hlavní porota s tím, že Zločin a trest přináší "odvážný, osobitý a provokativní pohled na realitu".

Zvláštní uznání obdržel snímek Občan Havel, který za tragicky zesnulého Pavla Kouteckého dokončil Miroslav Janek. "Domníváme se, že snímek Občan Havel je velmi zábavný a že se jedná o kultovní film, jenž se na mnoho let stane jakousi univerzální klasikou. Jedinečná možnost sledovat každodenní život prezidenta přináší výjimečně silný, intimní pohled na život a dobu Václava Havla," míní porota.

Cenu Rudolfa Vrby získává nejlepší film v kategorii Máte právo vědět. Porota udělující tuto cenu je záměrně složena nikoli z filmařů, ale z jednotlivců, kteří se angažují na poli obrany lidských práv.

Ocenila snímek Kauza Litviněnko, a to pro to, "že odkrývá skrytou tvář diktatury v Rusku, a pro výjimečný, odvážný a atraktivní způsob podání příběhu nepohodlné
osoby, kterou diktátorský režim zavraždil". Alexej Litviněnko, bývalý agent ruských tajných služeb, byl předloni na podzim v Londýně otráven radioaktivním poloniem 210.

Porota Rudolfa Vrby se dále rozhodla udělit zvláštní uznání snímku Džihádem za lásku. V soutěžní kategorii krátkých forem, která zahrnuje kromě dokumentů i experimentální a animované filmy s tematikou lidských práv v délce do 35 minut, byla Cena primátora hlavního města Prahy udělena režisérce Ditte Haarlovové-Johnsenové za snímek Jeden den. Porota udělí také zvláštní uznání kultivovaně komponovanému podobenství Poprvé polského režiséra Marcina Sautera.

Cenu Českého rozhlasu za kreativní použití hudby a zvuku v dokumentárním filmu, o níž tradičně rozhoduje porota složená z pracovníků ČRo, získal německý snímek Tváře režiséra Holgera Ernsta.

Již dříve byl zveřejněn vítěz Zvláštní ceny za film, který výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv. Tuto cenu uděluje každoročně speciální porota pod čestným předsednictvím Václava Havla. Letos ji získal snímek švýcarského režiséra Erica Bergkrauta Dopis Anně, který je portrétem zavražděné ruské novinářky a bojovnice za lidská práva Anny Politkovské.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

RECENZE: Iron Man se musí smát. Dorost z Pacific Rim opět zachraňuje svět

Záběr ze snímku Pacific Rim: Povstání

Star Wars, X-Men a teď i Pacific Rim: Povstání. Pokračování sci-fi rozmnožilo sled sérií, které zkoušejí zlákat nové...

VIDEO: Strašidelně zamilovaný Drákula zve na Hotel Transylvánie 3

trailer k filmu Hotel Transylvánie 3: Příšerózní dovolená

Když se rodinka z animované série Hotel Transylvánie ve třetím dílu s podtitulem Příšerózní dovolená nalodí na výletní...

Najdete na iDNES.cz