Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jeden svět mi pomohl zvolit studium, říká dobrovolnice. Pomáhá za akreditaci

  7:34aktualizováno  7:34
V předsálí kin na festivalu Jeden svět návštěvníci míjí nenápadné pomocníky, kteří trhají vstupenky nebo rozdávají hlasovací lístky. Jsou to dobrovolníci a výměnou za festivalovou akreditaci jich v kinech pomáhají desítky. Je mezi nimi i Veronika Uhlířová. Festival mi pomohl vybrat, co budu studovat, říká.

Dobrovolnice na festivalu Jeden svět Veronika Uhlířová | foto: Petr Štefan, iDNES.cz

Ale na začátek. Veronice je 21 let a i přes útlý věk by se s jistou mírou nadsázky dala označit za festivalovou matadorku. O Jednom světě se současná studentka etnologie a blízkovýchodních studií poprvé doslechla už v patnácti letech.

Myšlenka Jednoho světa ji zaujala a první festivalové zážitky si vyzkoušela v roli diváka. "Ve třídě šlo občas pár lidí na jeden film, já jsem byla nadšenec," popisuje jak Jeden svět navštěvovala ještě jako studentka gymnázia.

Pak si ale uvědomila, že by chtěla nahlédnout na opačnou stranu barikády. "Od první chvíle se mi líbilo, že vypomáhají dobrovolníci, kteří jsou do chodu festivalu víc začlenění," vzpomíná Veronika.

Dobrovolnicí za festivalovou akreditaci

Příležitost přišla, když žila rok v Plzni. "Studovala jsem se slečnou, která koordinoval plzeňský Jeden svět. Přes tu jsem se dostala k dobrovolnictví," popisuje a dodává, že na pražský festival už to byl jen krůček.

Dobrovolnice na festivalu Jeden svět Veronika Uhlířová

Dobrovolnice na festivalu Jeden svět Veronika Uhlířová

Na pražské přehlídce Veronika dobrovolničí už třetím rokem. Její pracovní den se hodně liší podle velikosti kina, ve kterém vypomáhá. Letos už jste ji mohli potkat ve Světozoru, v Lucerně nebo předávání ceny Homo Homini.

A jak vypadá pracovní den dobrovolníka. "Na začátku se vylepí plakátky, které se týkají diváckého hodnocení filmů, upoutávky na diskuze a podobně," popisuje Veronika svojí práci. Dobrovolníci pak rozdávají, vybírají a počítají divácké hodnocení.

Na služby do kin se zapisují dle svých časových možností a jedinou odměnou je jim festivalová akreditace. "Ve všední den na ni mohu jít dvakrát do kina a o víkendu třikrát," říká Veronika a doplňuje, že se často dostane i na film v kině, kde pracuje.

FESTIVAL JEDEN SVĚT 2010

"Zatím se mi nejvíce líbily Ukradené životy, protože to byl film, který mi představil něco, o čem jsem neměla vůbec tušení," říká dobrovolnice o dokumentu, který pojednává o otroctví v Západní Sahaře a Maroku.

Jeden svět se dívá dál

A co pro Veroniku jeden svět znamená? "Jeden svět je podle mě snaha otevřít oči a podívat se někam dál i za hranice. Nebo v rámci naší země na problémy, o kterých vůbec nevíme," popisuje svůj vztah k festivalu a zároveň poukazuje na to, jaký může mít festival moc.

"Nejvíc mi otevřelo oči, když jsem v rámci plzeňského festivalu měla možnost vybírat filmy. Na takovém člověku pak stojí, jaký film lidem ukáže," říká Veronika.

Festival však měl vliv i na Veroniku a pomohl ji vybrat, čím se bude zabývat na vysoké škole. "Určitě to hrálo nějakou roli, protože už na gymnáziu jsem si říkala, že mě problematika lidských práv zajímá a chtěla by s jí více zabývat," vysvětluje Veronika, jak jí festival vstoupil do života.

Autor:Nejčtenější

Zemřel herec Jaroslav Šmíd, hrdina komedie Doktor od jezera hrochů

Jaroslav Šmíd ve filmu Doktor od jezera hrochů (2010)

Ve věku 47 let zemřel herec Jaroslav Šmíd, známý z titulní role komedie Zdeňka Trošky Doktor od jezera hrochů. Zprávu...

Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...Čtyři členové Chinaski odcházejí. Chemie vyprchala, vysvětlili fanouškům

František Táborský (první zleva), Michal Malátný (vpředu)

Kapela Chinaski po úspěšném halovém turné ohlásila rozkol. Opouštějí ji trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán...

Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.Další z rubriky

RECENZE: Jak dopadli poté, co s lehkým srdcem dali Sbohem děcáku

Z dokumentu Sbohem děcáku

Tolik bezstarostnosti a současně tolik beznaděje se v jednom filmu vidí málokdy. Lukáš chce zazářit na hiphopové scéně,...

RECENZE: Herecká krize středního věku nosí krycí jméno Rock’n Roll

Marion Cotillardová a Guillaume Canet ve filmu Rock’n Roll

Není to hudební film, ač má název Rock’n Roll. Ve francouzské komedii však znamená krycí jméno touhy „být rocker“ –...

Pitt či Cruise v popředí, vrah Manson v pozadí. Tarantino chystá retro

Quentin Tarantino v pražském studiu při nahrávání filmové hudby k westernu The...

„Nejde o Charlese Mansona, jde o rok 1969,“ prohlásil Quentin Tarantino o svém příštím projektu. Případ vraha Sharon...Najdete na iDNES.cz