Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jeden svět láká na protesty, nepokoje a žluťoučké tupé Donalda Trumpa

  17:15aktualizováno  17:15
Plamen, který vloni zažehl tuniský stánkař Mohamed Bouazizi rozpoutal revoluci. Již 14.ročník Jednoho světa se nebude věnovat pouze arabskému jaru, ale revoltě mládí po celém světě. A podívá se také na miliardáře, který miluje golf.

Z filmu Punk v Africe | foto: Jeden svět

Mladí zanícení lidé, kteří chtějí vyjádřit svůj názor a dělají to velmi ostře, nebojácně a přímočaře. To je spojující prvek letošní hlavní tématické kategorie dokumentární přehlídky o lidských právech Jeden svět, která začne 6. března v Praze. Najdete v ní řadu filmů na téma protestů, nepokojů a revolty.

Například aktuální snímek Sýrie uprostřed povstání. "Vlastně moc nevíme, jak to tam ve skutečnosti vypadá. Film francouzské režisérky Sofie Amaryové ukazuje období v srpnu, kdy tam došlo k částečnému uvolnění situace a bylo tam ještě možné točit," upozorňuje dramaturgyně festivalu Zuzana Raušová na snímek o demonstracích, jejich vůdcích a obětech syrského povstání.

Takovým filmem je i nedávno dokončený dokument Zpět na Tahrír, česko-kanadského režiséra Petra Loma, který ukazuje složitost revolučních změn v Egyptě.

Z filmu Prezident mizejících ostrovů

Z filmu Prezident mizejících ostrovů

Západní revoltu reprezentuje snímek Když se kácí les, který byl letos nominován na Oscara. Režisér Marshall Curry se v něm věnuje příběhu radikálního ekologického aktivisty ze skupiny Earth Liberation Front. Ekolog se během svého boje za ochranu přírody dopustil v USA několika žhářských útoků a skončil za mřížemi jako terorista.

"Jedním z našich cílů je přinášet ucelená svědectví ve srozumitelnější kinematografické formě. Nejsou to pouhé strohé reportáže, ale jsou to filmy, které se snaží zasazovat fakta do kontextu," doplňuje Raušová.

Příroda versus Trump

Kategorie Takzvaná civilizace přináší film Lid vs. Donald Trump. Miliardář s charakteristickým tupé kanárkové barvy se rozhodne vybudovat luxusní golfový rezort v jednom z posledních koutů divoké přírody na severovýchodě Skotska. Snímek přináší zprávu o nerovném boji skotských farmářů a alarmující moci peněz.

Protipólem politické kategorie je sekce Sobě navzdory. Zabývá se sociálními tématy a odráží negativa, která ovlivňují rodinné prostředí. Patří sem například snímek Ilegální máma, řešící problém migrace.

Fotogalerie

V hlavní soutěži bude letos uveden snímek oceňovaného dokumentaristy Jona Shenka Prezident mizejících ostrovů. Jeho hlavním hrdinou je nedávnou odstoupivší prezident Malediv Mohamed Nasheed, který se snaží ochránit své ostrovy před stoupající hladinou moře v důsledku globálního oteplování.

Diváci se letos podívají i do dalších nových destinací, třeba na Salavdor, Jemen, či na Grónsko. Nebudou ale chybět ani tradiční místa zájmu jako Irák, Afghánistán nebo Barma.

Festival Jeden svět letos nabídne 106 dokumentů. Pražské publikum se během desetidenní přehlídky podívá do 72 různých zemí. Letos bude festival souběžně s pražkou částí probíhat ve čtyřiceti městech v celé republice, přibylo sedm nových měst, třeba Polička. Festival jako každý rok přivítá diváky v Brně, v Ostravě nebo Liberci. Návštěvníky čeká také pásmo doprovodných akcí.

Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

VIDEO: Strašidelně zamilovaný Drákula zve na Hotel Transylvánie 3

trailer k filmu Hotel Transylvánie 3: Příšerózní dovolená

Když se rodinka z animované série Hotel Transylvánie ve třetím dílu s podtitulem Příšerózní dovolená nalodí na výletní...

Uzdravila se a přijela. Hvězda Catherine Deneuveová završí Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofest,u

Původně měla francouzská herečka Catherine Deneuveová převzít čestnou cenu při zahájení pražského Febiofestu, ale...

TELEVIZIONÁŘ: Začali V posteli, pokračují v Pokoji v Římě. Ale jinak

Elena Anaya a Nataša Jarovenková ve filmu Pokoj v Římě

Erotický film Pokoj v Římě, který před půlnocí vysílá ČT art, je vlastně předělávka chilského snímku V posteli, jen...

Najdete na iDNES.cz