Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jean-Paul Belmondo, nahlížený z Vinohrad. S láskou

  16:35aktualizováno  16:35
Pod všeříkajícím názvem Jean-Paul Belmondo vyšla původní česká biografie slavného francouzského herce. Jejím autorem je Jiří Žák.

Jean-Paul Belmondo (60. léta) | foto: Profimedia.cz

Psát původní životopis bez možnosti dostat se k objektu svého zájmu na "audienci" je vždycky trochu komplikované, byť nikoli neobvyklé. Jiří Žák má jednu velkou výhodu: ač je profesí hercem ve Vinohradském divadle, veřejnost jej zná především jako překladatele z francouzštiny a autora článků, reportáží a knih o všem, co se týká Francie.

Samozřejmě, jedním z hlavních témat jeho zájmu je francouzské divadlo a film, mimo jiné je autorem knih o Jeanu Maraisovi a Louisi de Funésovi. V tisku publikoval množství rozhovorů s francouzskými herci a z jeho rozhovorů s nimi - například s Robertem Hosseinem, Michelem Galabrum, Marléne Jobertovou či Jeanem-Claudem Brialym - čerpal původní materiál pro tuto knihu. Přesto samozřejmě většina uvedených informací jsou citace takříkajíc z druhé ruky. Jinak to ani být nemohlo.

Jean-Paul Belmondo v divadelní hře Frederick aneb Bulvár zločinu Jean-Paul Belmondo je samozřejmě osobností českému publiku dobře známou, nicméně je fakt, že ať už prostřednictvím televizních repríz nebo v poslední době DVD edic ho máme zařazeného především jako herce komediálního a "dobrodružného", nejčastěji spojujícího obě tyto polohy, a to zejména v 70. a 80. letech.

Zapomíná se (mluvíme samozřejmě o takzvaném "běžném divákovi"), že patřil v 60. letech k hereckým protagonistům francouzské nové vlny a právě filmy Jeana-Luka Godarda U konce s dechem a Bláznivý Petříček nastartovaly, resp. "popohnaly" jeho hereckou kariéru.

U konce s dechem (sestřih na hudbu Milese Davise)

Autor životopisu se této kapitole - stejně jako té, jež jí předcházela, tedy hercovu dětství a "učednickým létům" - věnuje obsáhle a i pro nespecialistu velmi zajímavě. Problém - a to je základní výtka vůči pojetí knihy - je v tom, že nejsou dostatečně zdůrazněny některé historické skoky, které narušují chronologický postup vyprávění.

Jiří Žák z Belmondovy filmografie vybírá k hlubšímu výkladu samozřejmě jen ty nejdůležitější snímky, i tak ale musí čtenář buď mít stále na paměti dataci, nebo si brát k ruce filmografii, jež je spolu se soupisem divadelních rolí a bohatým poznámkovým aparátem na konci knihy.

Policajt nebo rošťák (trailer filmu)

Naopak pozitivní na celé knize je převládající střízlivost Žákova stylu, jež se týká nejen samotného rukopisu (jen někdy mu uklouznou zbytečně laciné "poetismy", ty se ale dají přežít), ale i vyvažování profesní a osobní tematiky - rozhodně se nevozí po žádných bulvárních zvěstech.

A co je třeba ještě ocenit, byť to pro pravidelnějšího Žákova čtenáře není žádná novinka: z knihy je cítit nesmírná láska k tématu i pokora před ním. Taková, že leckteré vady na kráse čtenář, zvláště ten frankofilií neméně postižený, rád odpustí.

Jiří Žák: Jean-Paul Belmondo
vyd. Nakladatelství XYZ, 336 stran
hodnocení iDNES.cz: 60 %

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

RECENZE: Elektrošoky měly stvořit nadčlověka. Přežila a napsala knihu

Francouzská spisovatelka Maude Julienová

Francouzka Maude Julienová dnes působí jako obyčejná žena středního věku oddaná své profesi a rodině. Těžko uvěřit, že...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz