Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jean-Paul Belmondo, nahlížený z Vinohrad. S láskou

  16:35aktualizováno  16:35
Pod všeříkajícím názvem Jean-Paul Belmondo vyšla původní česká biografie slavného francouzského herce. Jejím autorem je Jiří Žák.

Jean-Paul Belmondo (60. léta) | foto: Profimedia.cz

Psát původní životopis bez možnosti dostat se k objektu svého zájmu na "audienci" je vždycky trochu komplikované, byť nikoli neobvyklé. Jiří Žák má jednu velkou výhodu: ač je profesí hercem ve Vinohradském divadle, veřejnost jej zná především jako překladatele z francouzštiny a autora článků, reportáží a knih o všem, co se týká Francie.

Samozřejmě, jedním z hlavních témat jeho zájmu je francouzské divadlo a film, mimo jiné je autorem knih o Jeanu Maraisovi a Louisi de Funésovi. V tisku publikoval množství rozhovorů s francouzskými herci a z jeho rozhovorů s nimi - například s Robertem Hosseinem, Michelem Galabrum, Marléne Jobertovou či Jeanem-Claudem Brialym - čerpal původní materiál pro tuto knihu. Přesto samozřejmě většina uvedených informací jsou citace takříkajíc z druhé ruky. Jinak to ani být nemohlo.

Jean-Paul Belmondo v divadelní hře Frederick aneb Bulvár zločinu Jean-Paul Belmondo je samozřejmě osobností českému publiku dobře známou, nicméně je fakt, že ať už prostřednictvím televizních repríz nebo v poslední době DVD edic ho máme zařazeného především jako herce komediálního a "dobrodružného", nejčastěji spojujícího obě tyto polohy, a to zejména v 70. a 80. letech.

Zapomíná se (mluvíme samozřejmě o takzvaném "běžném divákovi"), že patřil v 60. letech k hereckým protagonistům francouzské nové vlny a právě filmy Jeana-Luka Godarda U konce s dechem a Bláznivý Petříček nastartovaly, resp. "popohnaly" jeho hereckou kariéru.

U konce s dechem (sestřih na hudbu Milese Davise)

Autor životopisu se této kapitole - stejně jako té, jež jí předcházela, tedy hercovu dětství a "učednickým létům" - věnuje obsáhle a i pro nespecialistu velmi zajímavě. Problém - a to je základní výtka vůči pojetí knihy - je v tom, že nejsou dostatečně zdůrazněny některé historické skoky, které narušují chronologický postup vyprávění.

Jiří Žák z Belmondovy filmografie vybírá k hlubšímu výkladu samozřejmě jen ty nejdůležitější snímky, i tak ale musí čtenář buď mít stále na paměti dataci, nebo si brát k ruce filmografii, jež je spolu se soupisem divadelních rolí a bohatým poznámkovým aparátem na konci knihy.

Policajt nebo rošťák (trailer filmu)

Naopak pozitivní na celé knize je převládající střízlivost Žákova stylu, jež se týká nejen samotného rukopisu (jen někdy mu uklouznou zbytečně laciné "poetismy", ty se ale dají přežít), ale i vyvažování profesní a osobní tematiky - rozhodně se nevozí po žádných bulvárních zvěstech.

A co je třeba ještě ocenit, byť to pro pravidelnějšího Žákova čtenáře není žádná novinka: z knihy je cítit nesmírná láska k tématu i pokora před ním. Taková, že leckteré vady na kráse čtenář, zvláště ten frankofilií neméně postižený, rád odpustí.

Jiří Žák: Jean-Paul Belmondo
vyd. Nakladatelství XYZ, 336 stran
hodnocení iDNES.cz: 60 %

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Myslel, že zaujme pár lidí. Nakonec vznikla nejoceňovanější sci-fi

Čínský spisovatel Liou Cch’-sin

Právě do rukou českých čtenářů míří poslední část nejdiskutovanější sci-fi série dnešní doby od čínského autora Liou...

RECENZE: Vytvořte novou kategorii Litery. Speciálně pro Dědinu

Petra Dvořáková

Spisovatelka Petra Dvořáková zve čtenáře na dědinu. Voní po ovaru, pálence a senu.

RECENZE: Příběh zmrtvýchvstání prostitutky Krása je stigma věští událost

Indonéský spisovatel Eka Kurniawan

Zní to trochu jako klišé - Krása je stigma. Indonéský spisovatel Eka Kurniawan však za tato tři slova ukryl vyprávění,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz