Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jean-Michel Jarre: Intimní Oxygene si užiju i v Praze

  0:01aktualizováno  0:01
Legendární Francouz Jean-Michel Jarre ve čtvrtek přiveze do Prahy živou reinkarnaci svého třicet let starého alba Oxygene, které je všeobecně považované za základní kámen moderní elektronické hudby.

Jean-Michel Jarre - Oxygene Tour 2008 - Milán (6. listopadu 2008) | foto: Profimedia.cz

"Tomu kulatému výročí jsem nemohl odolat, musel jsem se k Oxygene vrátit, vždyť je to moje nejmilejší dítě," říká.

Videoklip k písní Oxygene IV s tučňáky

Umělci zastávají názor, že jakákoli reakce na jejich dílo je vítanější než lhostejnost. V tom případě může být letošní šedesátník Jean-Michel Jarre spokojený.

Poslužte si, prosím

Jean-Michel Jarre - Oxygene Tour 2008Hudebník, skladatel a producent je totiž na jedné straně ceněný a uctívaný jako inovátor a zakladatel elektronické hudby, na straně druhé je opovrhovaný a nenáviděný za monstróznost a umělost své muziky. "Úspěch je nejpádnější důvod ke kritice a nikdo se nezavděčí všem," říká k tomu Jarre. "Prodal jsem asi 80 milionů alb a singlů, myslíte, že mě trápí závistivé útoky? Jestli se díky nim někomu uleví, ať si prosím poslouží."

I většina hudebníkových odpůrců uznává, že album Oxygene z roku 1976 (tehdy vyšlo ve Francii, ve zbytku světa o rok později) patří k největším klenotům elektronické muziky a ve své době zapůsobilo jako skutečné zjevení. "Elektronická hudba se tehdy nacházela ve svých počátcích a nabízela spousty cest. Já jsem se vydal po jedné z nich a vůbec mě nenapadlo, že tou nahrávkou způsobím takový poprask," vzpomíná hudebník.

Jarre hovoří o reedici alba Oxygene a světovém turné

"Fascinovaly mě možnosti těch supermoderních mašinek, ponořil jsem se do jejich světa a nevnímal okolí. Proto mě úspěch desky dost zaskočil. Myslel jsem si, že vytvářím nějaký underground, takže jsem pak moc nechápal, co se děje," směje se.

Ve své době nejmodernější přístroje se dnes vyskytují leda v bazarech, ale Jarre na ně nedá dopustit. "Trochu se mi po nich stýskalo. A jak se blížilo výročí Oxygene, napadlo mě, že bych se rád do té doby vrátil."

Oxygene Tour - ukázka z koncertu v Barceloně

Proto když se po loňském vydání výročního CD a DVD Oxygene začaly chystat koncerty, měl o jejich podobě jasnou představu. "Vymyslel jsem si, že turné zinscenujeme se všemi původními nástroji. Není to žádná legrace – jsou to kusy úctyhodných rozměrů a použili jsme jich hodně, takže dnes zaplní celé jedno obrovské pódium. Tehdy to byly poslední výstřelky, to nejmodernější, co existovalo. Jenže od té doby hudební technika neuvěřitelně pokročila, takže dnes by všechny potřebné zvuky dokázal vydat jediný počítač. Ale nebylo by to ono, protože k tomu albu historické vybavení neodmyslitelně patří."

Musí to být intimní

Jean-Michel Jarre - Oxygene Tour 2008Album Oxygene nebylo milníkem pouze na poli elektronicky, ale jak jeho název napovídá (Oxygene = Kyslík), zásadně se vyslovuje k problematice ochrany prostředí – a i to bylo ve své době poměrně novátorské (v českých poměrech se dá poselství alba velmi volně přirovnat k výpovědi desky Olympiku Prázdniny na Zemi, která vyšla přibližně ve stejné době).

"Ano, téma ekologie nám od té doby zůstalo na stole," říká Jarre, "ale situace se hodně zlepšila. O životním prostředí se daleko víc mluví a hlavně se pro ně hodně dělá – dnes je přece samozřejmou součástí života každého moderního člověka chovat se ekologicky. Před třiceti lety to bylo pole neorané, nikdo se tím nezabýval. To však neznamená, že není užitečné si tehdejší výpověď alba Oxygene připomenout."

Videoklip Teo & Tea

Jean-Michel Jarre se při aktuálním turné netradičně vydává do menších arén – tedy pouze na své poměry. Obvykle totiž koncertuje na obřích stadionech s bombastickou výpravou, takže největší česká hala O2 Arena bude pro něj v podstatě intimní prostor.

"Reinkarnace Oxygene by se na stadiony nehodila, vyžaduje komornější atmosféru, kromě toho mě ty monstrakce upřímně řečeno začaly trochu nudit, chyběl mi bližší kontakt s publikem. Takže se těším, že si intimnější prostředí pořádně užiju."

Jarre a jeho "šílená" kapela na turné

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Létofest byl zábavný. Jen občas až příliš připomínal pouť

Kabáti ukázali, proč jsou v Česku jednou z nejlepších kapel.

Loni se putovní Létofesty konaly jako jednodenní festivaly s kapelou Wanastowi Vjecy coby headlinerem. Letos pořadatelé...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

GLOSA: Opisoval Vivaldi či „ten druhý“? I to nadhodil skvělý festival

Španělský soubor Euskal Barrokensemble koncertoval v rámci Letních slavností...

Prázdninová Praha láká na hodně koncertů klasické hudby, ale pouze jednu jistotu: Letní slavnosti staré hudby. Letošní...

Najdete na iDNES.cz