Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jean-Michel Jarre: Intimní Oxygene si užiju i v Praze

  0:01aktualizováno  0:01
Legendární Francouz Jean-Michel Jarre ve čtvrtek přiveze do Prahy živou reinkarnaci svého třicet let starého alba Oxygene, které je všeobecně považované za základní kámen moderní elektronické hudby.

Jean-Michel Jarre - Oxygene Tour 2008 - Milán (6. listopadu 2008) | foto: Profimedia.cz

"Tomu kulatému výročí jsem nemohl odolat, musel jsem se k Oxygene vrátit, vždyť je to moje nejmilejší dítě," říká.

Videoklip k písní Oxygene IV s tučňáky

Umělci zastávají názor, že jakákoli reakce na jejich dílo je vítanější než lhostejnost. V tom případě může být letošní šedesátník Jean-Michel Jarre spokojený.

Poslužte si, prosím

Jean-Michel Jarre - Oxygene Tour 2008Hudebník, skladatel a producent je totiž na jedné straně ceněný a uctívaný jako inovátor a zakladatel elektronické hudby, na straně druhé je opovrhovaný a nenáviděný za monstróznost a umělost své muziky. "Úspěch je nejpádnější důvod ke kritice a nikdo se nezavděčí všem," říká k tomu Jarre. "Prodal jsem asi 80 milionů alb a singlů, myslíte, že mě trápí závistivé útoky? Jestli se díky nim někomu uleví, ať si prosím poslouží."

I většina hudebníkových odpůrců uznává, že album Oxygene z roku 1976 (tehdy vyšlo ve Francii, ve zbytku světa o rok později) patří k největším klenotům elektronické muziky a ve své době zapůsobilo jako skutečné zjevení. "Elektronická hudba se tehdy nacházela ve svých počátcích a nabízela spousty cest. Já jsem se vydal po jedné z nich a vůbec mě nenapadlo, že tou nahrávkou způsobím takový poprask," vzpomíná hudebník.

Jarre hovoří o reedici alba Oxygene a světovém turné

"Fascinovaly mě možnosti těch supermoderních mašinek, ponořil jsem se do jejich světa a nevnímal okolí. Proto mě úspěch desky dost zaskočil. Myslel jsem si, že vytvářím nějaký underground, takže jsem pak moc nechápal, co se děje," směje se.

Ve své době nejmodernější přístroje se dnes vyskytují leda v bazarech, ale Jarre na ně nedá dopustit. "Trochu se mi po nich stýskalo. A jak se blížilo výročí Oxygene, napadlo mě, že bych se rád do té doby vrátil."

Oxygene Tour - ukázka z koncertu v Barceloně

Proto když se po loňském vydání výročního CD a DVD Oxygene začaly chystat koncerty, měl o jejich podobě jasnou představu. "Vymyslel jsem si, že turné zinscenujeme se všemi původními nástroji. Není to žádná legrace – jsou to kusy úctyhodných rozměrů a použili jsme jich hodně, takže dnes zaplní celé jedno obrovské pódium. Tehdy to byly poslední výstřelky, to nejmodernější, co existovalo. Jenže od té doby hudební technika neuvěřitelně pokročila, takže dnes by všechny potřebné zvuky dokázal vydat jediný počítač. Ale nebylo by to ono, protože k tomu albu historické vybavení neodmyslitelně patří."

Musí to být intimní

Jean-Michel Jarre - Oxygene Tour 2008Album Oxygene nebylo milníkem pouze na poli elektronicky, ale jak jeho název napovídá (Oxygene = Kyslík), zásadně se vyslovuje k problematice ochrany prostředí – a i to bylo ve své době poměrně novátorské (v českých poměrech se dá poselství alba velmi volně přirovnat k výpovědi desky Olympiku Prázdniny na Zemi, která vyšla přibližně ve stejné době).

"Ano, téma ekologie nám od té doby zůstalo na stole," říká Jarre, "ale situace se hodně zlepšila. O životním prostředí se daleko víc mluví a hlavně se pro ně hodně dělá – dnes je přece samozřejmou součástí života každého moderního člověka chovat se ekologicky. Před třiceti lety to bylo pole neorané, nikdo se tím nezabýval. To však neznamená, že není užitečné si tehdejší výpověď alba Oxygene připomenout."

Videoklip Teo & Tea

Jean-Michel Jarre se při aktuálním turné netradičně vydává do menších arén – tedy pouze na své poměry. Obvykle totiž koncertuje na obřích stadionech s bombastickou výpravou, takže největší česká hala O2 Arena bude pro něj v podstatě intimní prostor.

"Reinkarnace Oxygene by se na stadiony nehodila, vyžaduje komornější atmosféru, kromě toho mě ty monstrakce upřímně řečeno začaly trochu nudit, chyběl mi bližší kontakt s publikem. Takže se těším, že si intimnější prostředí pořádně užiju."

Jarre a jeho "šílená" kapela na turné

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Poprvé v životě jsem měl tři nealko piva, ať to nepoděláme, říká Holý

J.A.R. mají i cenu za skladbu roku.

Skupina J.A.R. se stala hvězdou letošních Andělů. Se svou deskou Eskalace dobra proměnila tři ze čtyř nominací, včetně...

Hlavní hvězdou Colours bude držitel jedenácti Grammy Pharrell Williams

Producent Pharrell Williams odehrál svou tuzemskou premiéru 17.9. 2014 v...

Festival Colours of Ostrava ohlašuje dalších dvacet nových zahraničních jmen. Mezi nimi je největší hvězdou kapela...

RECENZE: Pandu, Anděla a celou show Mirai přijali fanoušci s nadšením

Kapela Mirai hrála 21. března 2018 v brněnském Metro Music Baru.

Není lepšího způsobu, jak dokázat, že Anděl za objev roku doputoval do správných rukou, než hned po vyhlášení odehrát...

Najdete na iDNES.cz