Je libo naklonovat jednoduchý humor či profesionální černé divadlo?

  16:03aktualizováno  16:03
- Etuda na téma lidské tělo a genové inženýrství je nejnovější kus pantomimického černého divadla Image. Příběh Clonarium, kde se i vy snadno můžete stát genetickým materiálem pro pokusy šíleného profesora Pražáka, měl premiéru 3. srpna. Nevyvrátil však domněnky mnohých, že koncepci Image soustřeďuje především na zahraniční publikum. Očekávejte tedy spoustu povrchních vtípků a prvoplánových scének. Ale i Clonarium má dvě strany mince, a tak jej nelze šmahem odsoudit, protože je na něm vidět i spousta kvalitní a promyšlené práce.Přečtěte si Recenzi

Etuda na téma lidské tělo a genové inženýrství je nejnovější kus pantomimického černého divadla Image. Příběh Clonarium, kde se i vy snadno můžete stát genetickým materiálem pro pokusy šíleného profesora Pražáka, měl premiéru 3. srpna. Nevyvrátil však domněnky mnohých, že koncepci tata scény soustřeďuje především na zahraniční publikum. Očekávejte tedy spoustu povrchních vtípků a prvoplánových scének. Na druhou stranu i Clonarium má dvě strany mince, a tak jej nelze šmahem odsoudit, protože je na něm vidět i spousta kvalitní a promyšlené práce.

Kde jsou ty časy, kdy televizi okupovaly pořady typu Televarieté a Možná přijde i kouzelník," povzdechnou si jistě mnozí milovníci jednoduché lidové zábavy. Truchlit však v žádném případě nemusejí. Vždyť je tady divadlo Image a jeho Clonarium.

I takhle ostře by sa dalo představení charakterizovat a přiblížit. Posuďte sami: profesor Pražák si omyje ruce a oklepe si je do publika, které nadšeně řičí, protože přesně tohle od zábavy očekává. Nutno poznamenat, že z osmadevadesáti procent diváci hovoří cizím jazykem. O jejich vzdělanosti lze také polemizovat, protože tleskají jako šílení při každém podobné fórku a představení se tedy jeví spíše jako show. Otázkou zůstává, zda právě toto není záměr.

Pomineme - li ovšem prvoplánovost rádoby vtipných scének, které celý příběh spojují, musí se nechat, že po scénografické stránce Clonarium vyniká několika věcmi.

Třeba je upozornit hlavně na propracovanou videoprojekci, která se dokonale snoubí s krásnými kostýmy tří autorek - Dagmar Březinová, Silvie Čepeláková a Evy Asterová. Ta vymyslela i choreografii, jež si s kostýmy v ničem nezadá stejně jako perfektně zaranžovaný hudební doprovod a zvukové efekty Zdeňka Zdeňka.

Dobře promyšlená choreografie a kvalitní hudba společně s rafinovanými kostýmy, které na černém divadle skvěle vyniknou, nabízejí divákovi zážitek ze světa neskutečna, kde toto slovo vlastně nemá místo. Zpěvačka se protáhne až ke stropu, jindy zase tanenice vylétne do vzduchu a jak  vypadá zblízka v krevní oběh, také neuvidíte každý den.

Předešlý výčet pozitiv ale nemění nic na faktu, že se vám představení Clonarium jako celek zalíbí pouze v případě, když přijmete roli  lehce slaboduchého diváka, kterého laciné vtípky přivádějí do varu.

Divadlo Image hraje každý večer v Pařížské ulici 4, Praha 1

Autor:
Témata: Humor

Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Vy jste ti od Pohlreicha? Startuje pořad Ano, šéfová!

Moderátoři pořadu Ano, šéfová!

I kdyby se přetrhli, Jitka Pagana a její syn Santo, kteří v pořadu Ano, šéfová! převzali štafetu Zdeňka Pohlreicha v...

Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

Fanoušci vzpomínají na Stana Lee u jeho hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu....

Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se...

RECENZE: Rédl je jako Rudý kapitán. Čili přehnaná estébácká kovbojka

Záběr ze seriálu Rédl

Kam se hrabe slavná Chobotnice z mafiánské Sicílie na čtyřdílný thriller z naší historie, jenž pod jménem titulního...

Zemřel slovenský herec Marián Geišberg, hrdina komedie Revival

Marián Geišberg ve filmu Revival

Slovenský herec Marián Geišberg, u nás známý zejména z úspěšné hudební komedie Revival, zemřel v 64 letech. Zprávu...

KOMENTÁŘ: Dostal Nohavica cenu Puškinovu, nebo Putinovu?

Jaromír Nohavica přijímá z rukou Vladimira Putina Puškinovu medaili (4....

Čistě jen pro úplnost malá ukázka: „A líto mi je, že jak dřív se i dnes bůžkům klaníme a na kolenou bijem hlavami o...

Další z rubriky

RECENZE: Muzikál Trhák vzdal hold filmové předloze, sehnal známé herce

Z muzikálu Trhák v pražském Divadle Broadway

Pražské Divadlo Broadway vsadilo na jistotu. Muzikálový Trhák je svižná pocta původnímu snímku Zdeňka Podskalského....

RECENZE: Trapnost na jevišti Stavovského divadla si diváka omotá

Záběr z inscenace Netrpělivosti srdce ve Stavovském divadle

Všechno začalo neobratností, naprosto nezaviněnou nehorázností. Alespoň tak uvádí svůj příběh hlavní hrdina románu...

Suchý i Lébl. Zedníček i Havel. Seriál mapuje šedesát let Na Zábradlí

V Ptákovině, kterou nastudovali v pražském Divadle Na zábradlí v sezoně...

Historii jedné malé, ale přitom velice významné pražské divadelní scény mapuje nový seriál nazvaný jednoduše Divadlo Na...

Najdete na iDNES.cz