Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Je libo naklonovat jednoduchý humor či profesionální černé divadlo?

  16:03aktualizováno  16:03
- Etuda na téma lidské tělo a genové inženýrství je nejnovější kus pantomimického černého divadla Image. Příběh Clonarium, kde se i vy snadno můžete stát genetickým materiálem pro pokusy šíleného profesora Pražáka, měl premiéru 3. srpna. Nevyvrátil však domněnky mnohých, že koncepci Image soustřeďuje především na zahraniční publikum. Očekávejte tedy spoustu povrchních vtípků a prvoplánových scének. Ale i Clonarium má dvě strany mince, a tak jej nelze šmahem odsoudit, protože je na něm vidět i spousta kvalitní a promyšlené práce.Přečtěte si Recenzi

Etuda na téma lidské tělo a genové inženýrství je nejnovější kus pantomimického černého divadla Image. Příběh Clonarium, kde se i vy snadno můžete stát genetickým materiálem pro pokusy šíleného profesora Pražáka, měl premiéru 3. srpna. Nevyvrátil však domněnky mnohých, že koncepci tata scény soustřeďuje především na zahraniční publikum. Očekávejte tedy spoustu povrchních vtípků a prvoplánových scének. Na druhou stranu i Clonarium má dvě strany mince, a tak jej nelze šmahem odsoudit, protože je na něm vidět i spousta kvalitní a promyšlené práce.

Kde jsou ty časy, kdy televizi okupovaly pořady typu Televarieté a Možná přijde i kouzelník," povzdechnou si jistě mnozí milovníci jednoduché lidové zábavy. Truchlit však v žádném případě nemusejí. Vždyť je tady divadlo Image a jeho Clonarium.

I takhle ostře by sa dalo představení charakterizovat a přiblížit. Posuďte sami: profesor Pražák si omyje ruce a oklepe si je do publika, které nadšeně řičí, protože přesně tohle od zábavy očekává. Nutno poznamenat, že z osmadevadesáti procent diváci hovoří cizím jazykem. O jejich vzdělanosti lze také polemizovat, protože tleskají jako šílení při každém podobné fórku a představení se tedy jeví spíše jako show. Otázkou zůstává, zda právě toto není záměr.

Pomineme - li ovšem prvoplánovost rádoby vtipných scének, které celý příběh spojují, musí se nechat, že po scénografické stránce Clonarium vyniká několika věcmi.

Třeba je upozornit hlavně na propracovanou videoprojekci, která se dokonale snoubí s krásnými kostýmy tří autorek - Dagmar Březinová, Silvie Čepeláková a Evy Asterová. Ta vymyslela i choreografii, jež si s kostýmy v ničem nezadá stejně jako perfektně zaranžovaný hudební doprovod a zvukové efekty Zdeňka Zdeňka.

Dobře promyšlená choreografie a kvalitní hudba společně s rafinovanými kostýmy, které na černém divadle skvěle vyniknou, nabízejí divákovi zážitek ze světa neskutečna, kde toto slovo vlastně nemá místo. Zpěvačka se protáhne až ke stropu, jindy zase tanenice vylétne do vzduchu a jak  vypadá zblízka v krevní oběh, také neuvidíte každý den.

Předešlý výčet pozitiv ale nemění nic na faktu, že se vám představení Clonarium jako celek zalíbí pouze v případě, když přijmete roli  lehce slaboduchého diváka, kterého laciné vtípky přivádějí do varu.

Divadlo Image hraje každý večer v Pařížské ulici 4, Praha 1

Autor:


Témata: Humor

Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Slovácko sa opět nesúdí. Nabídne skleničku vína a trochu melancholie

Milena Steinmasslová a Jozef Kroner v seriálu Slovácko sa nesúdí (1984)

Ústřední postava Divadelního spolku Kašpar Jakub Špalek má chalupu v Němčičkách na Slovácku. A právě na tomto místě,...

Nachlass. Festival pozve do pokojů, kde se lidé chystali na smrt

Prohlídka skoro dokončeného Nového divadla v Plzni.

Připravovali se na vlastní smrt, diváci nyní mohou nahlédnout do jejich pokojů. Výjimečné divadelní zážitky v podání...

VIDEO: Letní Letnou zahájí milostný dopis, podívejte se na zkoušku

Zkouška zahájení 15. ročníku festivalu Letní Letná

V pražských Letenských sadech večer začíná 15. ročník festivalu nového cirkusu a pantomimy Letní Letná. Více než 30...

Najdete na iDNES.cz