Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jde o víc než o nápodobu Rodina

  0:15aktualizováno  0:15
Profesor Petr Wittlich působí na katedře dějin umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a je předním odborníkem na české secesní umění. Nedávno vyšla v nakladatelství Karolinum jeho rozsáhlá studie Sochařství české secese. Nyní se na trhu objevila její anglická a německá verze.

Secesní umění je hlavním tématem vaší celoživotní vědecké práce. Pro minulý režim však nebyl tento "buržoazní styl" příliš populární. Co vás na něm i v té nevlídné době lákalo?
Jednak jsem se jím zabýval již ve své diplomové práci, která byla o kresbách Jana Štursy. Druhým impulsem byla mezinárodní rehabilitace secese, ke které došlo na konci 50. a začátkem 60. let. Tehdy začala být oceňována jako zprostředkující článek mezi starším a moderním uměním. A třetím momentem bylo hledání alternativy vůči socialistickému realismu a mentalitě s ním spojené. Umělci se snažili o něco současně autentického a my mladí historici umění jsme zase přehodnocovali oficiální teze o úpadkovosti moderního umění.

Období kolem roku 1900 je pro veřejnost přitažlivé. Čím vlastně?
Pro český národ je to silná epocha nejen z výtvarného, ale i z obecně kulturního hlediska. Podobně jako gotika a baroko. Ze strany veřejnosti možná hrají roli i trošku idylické představy o secesi a například Alfons Mucha je zároveň exkluzivní, a přitom určitým způsobem lidový.

I vaše kniha ukazuje, že secesní sochařství reprezentuje silná generace, jež v českých dějinách umění vlastně nemá obdoby.
Sochařství je hodně vázáno na možnosti realizace. Období přelomu 19. a 20. století bylo v tomto ohledu velice příznivé. Jak díky rozsáhlé výstavbě, tak také v souvislosti s vrcholícím pomníkovým kultem. Také zde fungovaly tři kvalitní sochařské školy - Akademie výtvarných umění, Uměleckoprůmyslová škola a Odborná sochařsko-kamenická škola v Hořicích. Podstatný je i vliv Augusta Rodina. Jeho pražská výstava v roce 1902 byla klíčová pro českou kulturu a pro přijetí moderního umění vůbec.

Jak velká rivalita byla mezi sochaři při soutěžích o lukrativní pomníkové realizace?
Objednávek bylo naštěstí tolik, že se daly rozdělit. Když Sucharda dělal pomník Palackého, tak tím byl plně zaměstnán po celé první desetiletí, a podobně tomu bylo se Šalounem, když pracoval na Husově pomníku. U Mařatky, Kafky a Štursy, kteří byli o několik let mladší, už existovala jistá konkurence a osobní rivalita. Ta se později zřetelně projevila, když se jednalo o obsazení různých profesorských míst.

František Bílek se loni v Praze dočkal velké retrospektivy. Ale jak je to s jeho postavením v zahraničí?
Bílek byl člověk morálně velice přísný a ve svých názorech až husitsky neústupný, takže se musel téměř s každým dostat do konfliktu. Nedá se říct, že by ve své době zůstal naprosto bez odezvy. Vystavoval s celkem příznivým ohlasem ve Vídni, v Mnichově i jinde. Nicméně je pravda, že nějaké výraznější uznání jako by stále ještě bylo před námi. Snad se ho dočká v příštím roce, kdy by se měla v Paříži uskutečnit, v rámci České sezony ve Francii, jeho výstava.

V uplynulých třech letech se konaly dvě významné zahraniční prezentace české secese - Europalia v Bruselu v roce 1998 a výstava Prague 1900 - Poetry and Ecstasy v Amsterdamu na přelomu let 1999 a 2000. Na obou jste se podílel. Ta první vyzněla poněkud rozpačitě, zatímco tu druhou navštívilo 270 tisíc diváků, a stala se tak nejnavštěvovanější výstavou muzea Vincenta van Gogha za loňský rok. Čím to vysvětlujete?
V Amsterdamu měla výstava dobrou přípravu a muzeum Vincenta van Gogha jí věnovalo ohromnou finanční i propagační péči. U Europalie byl trošku problém s pořadateli, a to jak s těmi belgickými, tak českými. Ještě dva měsíce před zahájením se například nevědělo, jestli na výstavu vůbec budou peníze. Byla to také výstava spíš o architektuře a užitém umění, což je z diváckého hlediska rozdíl. Ohlasy belgické kritiky byly různé včetně velice pozitivních. U nás spíš šlo o to, že celá věc byla silně zpolitizována a zasahovaly do ní věci, které s výstavou samou vůbec nesouvisely.

Josef Mařatka: Síla a vytrvalost - 1911

František Bílek: Sv. Anna obětuje P. Marii Bohu - 1899

František Bílek: Hlava ukřižovaného - 1896

Stanislav Sucharda: Liliana, 1902 - 1909

Bohumil Kafka: Puberta - 1905

Ladislav Jan Kofránek: Podobizna Vratislava Nechleby - 1906/1907

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

OBRAZEM: Panelová sídliště se představují jako umění i zrůdnost režimu

Snímek sídliště Ďáblice v Praze, 1. polovina 70. let

Na sídlištích žije podstatná část české populace, téměř tři miliony lidí. Osudy jednotlivých obydlí na 73 místech v...

Kamil Lhoták chtěl ženy s vadami. Důvodů, proč jej obdivovat, je spousta

Záběr z vernisáže výstavy Kamil Lhoták: Retrospektiva

Největší retrospektiva olejomaleb Kamila Lhotáka se právě otevírá v pražském Obecním domě.

OBRAZEM: Praha nepostavená. U Národního divadla mohla stát výšková budova

Osa Pařížské (dříve Mikulášské) třídy a Čechova mostu dnes končí letenským...

Obří socha Libuše na Vyšehradě, výšková budova parlamentu v sousedství Národního divadla či silniční nájezd na úpatí...

Najdete na iDNES.cz