Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jazzový festival začal mší v kostele

  23:37aktualizováno  23:37
Šumperk - Jazzovou mší Jaromíra Hniličky začal v Šumperku festival Jazz Pramet. Pondělní večer se program přesouvá do Domu kultury, kde se od 18 hodin představí zajímavá jména nejen tuzemské jazzové scény. "Protože špatně vyšly dny volna, víkend obsadila přehlídka pěveckých sborů Krajina zpěvu a my chceme držet pro jazzový festival termín posledního dubnového dne, vrátili jsme se k předloňskému modelu - jednomu hlavnímu koncertu a jazzové mši v kostele," uvedl Vladimír Rybička, šéf festivalu Jazz Pramet.

Právě on, společně s Janem Havlíčkem, bývalým dramaturgem Domu kultury a dnes vedoucím jednoho z referátů Okresního úřadu v Šumperku, sestavil letošní program. "Začali jsme se tím zabývat před půl rokem. Honza navíc bude hlavní večer konferovat," podotkl Rybička.

Jako první bylo známo jméno zahraniční hvězdy festivalu. "Z USA zavolal Rudy Linka, že plánuje evropské turné včetně české šňůry. A že je schopen a ochoten měnit termíny podle našeho festivalu, což pro nás bylo velké vyznamenání," líčí pořadatelé, kteří nelenili a kytaristu českého původu zařadili do programu.

Poté si mohli v Šumperku odškrtnout položku big band. "Hned po Linkovi se totiž ozval můj kamarád z Nijmegenu, s nimž už přes tři roky mluvím o tom, že by se měl na festivalu objevit velký nijmegenský big band. Rychle jsme se domluvili a zároveň zorganizovali i další koncerty v tuzemsku," prozradil Rybička. Nizozemská kapela tak zahraje i v Praze, Brně a Olomouci.

Nadějná maďarská kapela Tropical TransForm se v Šumperku objevuje díky spolupráci Domu kultury s pražským Jazz Clubem Železná. "Na formaci přicházely kladné ohlasy z koncertů na Slovensku. Zvolili jsme je také proto, abychom vyvážili nizozemský bigband, který hraje klasické standardy. Prostě jsme chtěli mladou muziku v podání mladých muzikantů a Maďaři splňovali všechna kritéria," uvedl šéf festivalu.

S návrhem na slovenskou zpěvačku Myriam Bayle přišel Jan Havlíček, o níž si poté pořadatelé zjistili všechny možné informace - že žije v Praze, koncertuje po českých klubech a výborně zpívá. Další z účinkujících byl zařazen do programu.

K Danovi Bártovi se pořadatelé Jazz Prametu dostali v době, kdy se začalo mluvit o zpěvákově sólové desce, která zandlouho vyšla pod názvem Illustratosphere. "Kontakt jsme získali jednoduše, protože jeden z muzikantů z tria Roberta Balzara, které Bártu doprovází, bubeník Jiří Slavíček, je původem ze Šumperka," říká s úsměvem Rybička a podotýká: "Samozřejmě jsme tehdy ani netušili, že Dan Bárta získá tři ceny Akademie populární hudby, což jen podtrhuje správnost dramaturgie letošního ročníku festivalu.

"Už trochu omšelé je motto šumperského Domu kultury dávat na svých pořadech prostor kapelám z regionu. "Nicméně se toho pořád držíme a uhýbat nehodláme," říká rezolutně Vladimír Rybička. Proto stejně jako před rokem bude hrát ve foyer Old Time Jazz Band z Velkých Losin. A zahajuje-li festival Hniličkova jazzová mše, pak přichází v úvahu jediné těleso, které ji má nastudovanou. A tím je zábřežský Moravia Big Band spolu s pěveckým sborem Schola od svatého Jana Křtitele.Nemá-li šumperský Dům kultury štěstí s generálním sponzorem v případě prestižní přehlídky Blues Alive, v případě festivalu Jazz Pramet je tomu přesně naopak.

"Letos už máme generálního sponzora třetí rok stejného a smlouva je podepsána ještě na další dva roky. Pro tvorbu dramaturgie festivalu je to neuvěřitelný přínos, protože nejprve víme, s jakými penězi lze počítat, a potom dosazujeme umělce. Ne naopak, kdy se nejprve dělá dramaturgie a pak se horko těžko shání peníze," líčí Vladimír Rybička, který se pochlubil, že pro letošek se na jazz podařilo sehnat i hlavního sponzora.

Program letošního ročníku festivalu Jazz Pramet je navíc obohacen o vernisáž výstavy výtvarníka Jana Hrachoviny, nazvanou Jazz - malba, která potrvá do 20. května.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Najdete na iDNES.cz