Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jazzový festival začal mší v kostele

  23:37aktualizováno  23:37
Šumperk - Jazzovou mší Jaromíra Hniličky začal v Šumperku festival Jazz Pramet. Pondělní večer se program přesouvá do Domu kultury, kde se od 18 hodin představí zajímavá jména nejen tuzemské jazzové scény. "Protože špatně vyšly dny volna, víkend obsadila přehlídka pěveckých sborů Krajina zpěvu a my chceme držet pro jazzový festival termín posledního dubnového dne, vrátili jsme se k předloňskému modelu - jednomu hlavnímu koncertu a jazzové mši v kostele," uvedl Vladimír Rybička, šéf festivalu Jazz Pramet.

Právě on, společně s Janem Havlíčkem, bývalým dramaturgem Domu kultury a dnes vedoucím jednoho z referátů Okresního úřadu v Šumperku, sestavil letošní program. "Začali jsme se tím zabývat před půl rokem. Honza navíc bude hlavní večer konferovat," podotkl Rybička.

Jako první bylo známo jméno zahraniční hvězdy festivalu. "Z USA zavolal Rudy Linka, že plánuje evropské turné včetně české šňůry. A že je schopen a ochoten měnit termíny podle našeho festivalu, což pro nás bylo velké vyznamenání," líčí pořadatelé, kteří nelenili a kytaristu českého původu zařadili do programu.

Poté si mohli v Šumperku odškrtnout položku big band. "Hned po Linkovi se totiž ozval můj kamarád z Nijmegenu, s nimž už přes tři roky mluvím o tom, že by se měl na festivalu objevit velký nijmegenský big band. Rychle jsme se domluvili a zároveň zorganizovali i další koncerty v tuzemsku," prozradil Rybička. Nizozemská kapela tak zahraje i v Praze, Brně a Olomouci.

Nadějná maďarská kapela Tropical TransForm se v Šumperku objevuje díky spolupráci Domu kultury s pražským Jazz Clubem Železná. "Na formaci přicházely kladné ohlasy z koncertů na Slovensku. Zvolili jsme je také proto, abychom vyvážili nizozemský bigband, který hraje klasické standardy. Prostě jsme chtěli mladou muziku v podání mladých muzikantů a Maďaři splňovali všechna kritéria," uvedl šéf festivalu.

S návrhem na slovenskou zpěvačku Myriam Bayle přišel Jan Havlíček, o níž si poté pořadatelé zjistili všechny možné informace - že žije v Praze, koncertuje po českých klubech a výborně zpívá. Další z účinkujících byl zařazen do programu.

K Danovi Bártovi se pořadatelé Jazz Prametu dostali v době, kdy se začalo mluvit o zpěvákově sólové desce, která zandlouho vyšla pod názvem Illustratosphere. "Kontakt jsme získali jednoduše, protože jeden z muzikantů z tria Roberta Balzara, které Bártu doprovází, bubeník Jiří Slavíček, je původem ze Šumperka," říká s úsměvem Rybička a podotýká: "Samozřejmě jsme tehdy ani netušili, že Dan Bárta získá tři ceny Akademie populární hudby, což jen podtrhuje správnost dramaturgie letošního ročníku festivalu.

"Už trochu omšelé je motto šumperského Domu kultury dávat na svých pořadech prostor kapelám z regionu. "Nicméně se toho pořád držíme a uhýbat nehodláme," říká rezolutně Vladimír Rybička. Proto stejně jako před rokem bude hrát ve foyer Old Time Jazz Band z Velkých Losin. A zahajuje-li festival Hniličkova jazzová mše, pak přichází v úvahu jediné těleso, které ji má nastudovanou. A tím je zábřežský Moravia Big Band spolu s pěveckým sborem Schola od svatého Jana Křtitele.Nemá-li šumperský Dům kultury štěstí s generálním sponzorem v případě prestižní přehlídky Blues Alive, v případě festivalu Jazz Pramet je tomu přesně naopak.

"Letos už máme generálního sponzora třetí rok stejného a smlouva je podepsána ještě na další dva roky. Pro tvorbu dramaturgie festivalu je to neuvěřitelný přínos, protože nejprve víme, s jakými penězi lze počítat, a potom dosazujeme umělce. Ne naopak, kdy se nejprve dělá dramaturgie a pak se horko těžko shání peníze," líčí Vladimír Rybička, který se pochlubil, že pro letošek se na jazz podařilo sehnat i hlavního sponzora.

Program letošního ročníku festivalu Jazz Pramet je navíc obohacen o vernisáž výstavy výtvarníka Jana Hrachoviny, nazvanou Jazz - malba, která potrvá do 20. května.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz