Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jasný vychrlil vše, co měl na srdci

aktualizováno 
- Vskutku důstojná kniha legendárního režiséra Vojtěcha Jasného Život a film má navenek dokonale přehlednou skladbu. Tvoří ji ryze autobiografický prolog, jedenáct lekcí věnovaných scenáristice, kameře, herectví a dalším složkám filmové tvorby, místo lekce dvanácté následuje komentovaný výběr světových děl, která podle Jasného "plní poselství lidskosti", a roli prologu pak zastává rozhovor pečlivého i oddaného editora knihy Jana Lukeše s jejím protagonistou.
Ale přesto, ať se člověk právě ponoří do kterékoli kapitoly, vždy znovu pocítí lehký zmatek, neodbytný pocit, že přesně tohle přece už před chvílí četl! A má pravdu, kterou ostatně v závěrečné ediční poznámce zaobaleně přiznává i sám Lukeš: "V rovině obsahové šlo o eliminaci pokud možno všech opakujících se myšlenek, motivů a reminiscencí... Jistá návratnost je ovšem patrná v textu i teď, ta je však vyvolána členěním do jednotlivých lekcí, v nichž je táž problematika nahlížena pokaždé z jiného úhlu." Méně milosrdný čtenář však namítne, že "nahlížení z jiného úhlu" se téměř nekoná - stačí si pohrát s odkazy ze jmenného rejstříku. Například Bernardo Bertolucci je tu citován dvakrát, jednou v kapitole o scénáři, podruhé o zvuku, avšak vždy díky téže scéně z Posledního tanga v Paříži. Hudební klasik má následující odkazy: "Když mladík zná jen rap či rock and roll, nebude si s Beethovenovou sonátou pochopitelně vědět rady" (s. 141), "Kdo poslouchá jen lidové odrhovačky nebo populární šlágry, stěží porozumí Beethovenovi" (s. 99) či "milovníci hudby, kteří by neznali díla Beethovenova..., by svému oboru nikdy nemohli porozumět" (s. 81). A četné připomínky Williama Shakespeara se převážně točí v podobném kruhu, v duchu doporučení "milí studenti, vracejte se k Shakespearovi, vždyť i já tak činím".
Zklamán bude ten, kdo od knihy určené pedagogem Jasným jmenovitě "mým studentům minulým, přítomným i příštím" čekal odborné filmařské recepty. Najde tu spíše povšechné rady o tom, že kvalitě díla prospějí přátelské vztahy, že chybně obsazeného herce je lepší vyměnit, že filmař se má stále vzdělávat, zůstat spjatý se životem, uchovat si slušnost, morálku, etiku - a zhusta následuje "například já jsem to dělal tak a tak". Jasný tedy učí spíš obecným hodnotám než konkrétním znalostem, a navíc vypráví stylem váženého, byť už notně sebestředného kantora ze staré školy: odtud asi pramení opakování historek, pouček i sentencí.
Jistou únavu z návalu čítankového moudra stírá jednak jazyk, v němž se rodácké "tož" střídá s oborovými anglismy (story board), jednak vědomí, že od první do poslední litery míní Jasný své vzkazy upřímně a nezáludně.
Na rozdíl od některých svých kolegů nezná Jasný osobní sebeironii ani sršatý historický odstup, nepřináší politicky kontroverzní objevy ani soukromé senzace. Zkrátka vychrlil "vše, co jsem měl na srdci" - a srdce tak široké těžko svazovat nějakým přesně a přísně formulovaným stylem.

Vojtěch Jasný: Život a film. Literární úprava a edice Jan Lukeš, foto archiv V. Jasného. Národní filmový archiv, Praha 1999, 280 stran, 3000 výtisků, cena 270 korun.
Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

KOMENTÁŘ: Rekord? Soukupová by si mohla odnést tři ceny Magnesia Litera

Petra Soukupová

Spisovatelka Petra Soukupová loni zásobila dětské i dospělé čtenáře. Zatímco ratolesti zasvětila knihou Kdo zabil...

Najdete na iDNES.cz