Všichni dobří rodáci před a po digitálním restaurování

Všichni dobří rodáci před a po digitálním restaurování | foto: © Státní fond České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie

Jasného Všichni dobří rodáci prošli očistou políčko po políčku

  • 12
Tři tisíce hodin práce, kontrola 170 tisíc políček ve třech skenovaných verzích, tři a půl kilometru filmového pásu. Všichni dobří rodáci režiséra Vojtěcha Jasného prošli důkladnou očistou.

Digitálně restaurovanou verzi poprvé uvidí 29. června návštěvníci festivalu v Karlových Varech, poté ho zhlédnou diváci 1. srpna na Letní filmové škole v Uherském Hradišti. Odtud se jako součást přehlídky Projekt 100 dostane do distribuce.

"Jsem neskonale vděčný, že se někdo snaží zachovat umění. To by ovšem nemělo být perfektní, ale vždy jen svrchované," řekl režisér směrem k někdejšímu šéfovi ČEZ Martinu Romanovi, který s manželkou restauraci snímku podpořil. Náklady vyšly na 1,2 milionu korun.

Všichni dobří rodáci před a po digitálním restaurování - poničené políčko bylo opraveno, bylo ale třeba zachovat každý detail. Tedy i drobnou pavučinku u květu.

Úpravám vždy předchází rozsáhlý historický výzkum Národního filmového archivu (NFA). "Snažíme se dohledat co nejvíce materiálů, týkajících se výroby filmu, jeho uvedení do distribuce, ale zároveň popsat umělecký záměr tak, aby se restaurovaná verze svou autenticitou co nejvíce přiblížila původnímu dílu," uvedla ředitelka sekce audiovizuálních sbírek NFA Anna Batistová. Tým využívá relevantní literaturu, dobové reportáže z natáčení nebo recenze.

Pak začíná technologická část. Na ní spolupracovali lidé z pražských společností Universal Production Partners (UPP) a Soundsquare. Do čištění se zapojují kameramani, koloristé, restaurátoři, retušéři a řada dalších. Dohled zajistil sám Vojtěch Jasný.

Postup je - zjednodušeně řečeno - následující. Nejprve se film naskenuje políčko po políčku. Všichni dobří rodáci jich mají 170 tisíc. Sken se ovšem provádí třikrát. Následuje první fáze poloautomatického čištění, navazuje ruční čistění. "Stroj totiž na rozdíl od lidského oka není tak dokonalý, takže se stejně vše musí kontrolovat. Práce nám zabrala asi tři tisíce hodin," uvedl technologický ředitel Ivo Marák z UPP.

Všichni dobří rodáci před a po digitálním restaurování - Radoslav Brzobohatý si zahrál sedláka Františka.

Jeho kolegové odmazávali každý chloupek, odstraňovali prasklinky v jednotlivých políčcích, upravovali barevnost obrazu. "Celkem jsme odstranili na pět milionů nečistot," dodal s tím, že kolegové ze studia Soundsquare si "hráli" se třemi a půl kilometru filmového pásu, na němž ladili zvukovou stopu.

Jasného trezoroví Všichni dobří rodáci popisují poválečný život na vesnici, kterou rozdělí vítězný únor. Obraz režisérovy rodné Kelče - byť se natáčelo v Bystrém, kde Jasný pobývá, pokud je v Česku - mu pomáhala složit jeho maminka.

Film ovšem vznikl až v roce 1968. Jasného kroniku nasnímal Jaroslav Kučera, výrazný podíl měla i výtvarnice Ester Krumbachová. "Rodáci" získali řadu ocenění, včetně trofeje za režii na mezinárodním festivalu v Cannes v roce 1969.

Všichni dobří rodáci před a po digitálním restaurování - součástí práce byly i barevné korekce.

Všichni dobří rodáci jsou po Vláčilově Marketě Lazarové a Formanově komedii Hoří, má panenko třetím dílem, jehož úpravu inicioval karlovarský festival, dva finančně podpořila Nadace České bijáky, a to ve spolupráci s Národním filmovým archivem. V budoucnu by se nové podoby mohl dočkat Kristián nebo Spalovač mrtvol, ve hře je i oscarový Obchod na korze, Ostře sledované vlaky, Ucho, Kočár do Vídně, Intimní osvětlení, Limonádový Joe či Sedmikrásky. Premiéra by se měla konat vždy v Karlových Varech.