Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Járu Cimrmana si oblíbili i Poláci

  12:28aktualizováno  12:28
Polsko a především jihopolský Krakov se stává zaslíbenou zemí pro hry z dílny českého Divadla Járy Cimrmana. Místní Teatr tradycyjny jich do svého repertoáru zařadil již několik. Potěšení z úspěchu "cimrmanovských" kusů vyjádřil během setkání s tamními diváky jeden z jejich autorů Zdeněk Svěrák.

"Samozřejmě, to autorskou ješitnost vždy pohnojí," komentoval Svěrák v rozhovoru příznivý ohlas polského publika. Před dnešním prvním vystoupením pražských cimrmanologů v Polsku ale přiznal "jisté napětí". "Pro komediálního herce je po stovkách repríz těžké, že tam, kde je zvyklý na smích, najednou chybí," řekl.

Přesto je podle něj polské a české chápání humoru velmi blízké. Vedle příznivého přijetí, jakého se dostalo hrám Divadla Járy Cimrmana, to, jak řekl, dokazuje například obliba díla Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka. "Po celém Polsku vznikají kluby jeho příznivců, kdyby se naše chápání humoru rozcházelo, něco takového by se nemohlo stát," dodal.

Polští diváci se během pondělních diskusí se známým českým hercem a scénáristou zajímali především o nový film Tmavomodrý svět, k němuž rovněž napsal scénář. Tématem byly ale také novinky z dílny Divadla Járy Cimrmmana. "Je to tři dny, co jsme s Ladislavem Smoljakem dopsali novou hru," přiznal Svěrák. Podrobnosti ale neprozradil.

V případě Tmavomodrého světa před polskými příznivci vyjádřil naději, že se letos dostane aspoň mezi pět snímků, které americká filmová akademie nominuje na cenu Oscara. "Byl bych šťastný, kdyby byl Tmavomodrý svět alespoň nominován," řekl. On sám ale prý do kina nechodí. "Jsem ten, kdo rovněž způsobuje krizi návštěvnosti... Nezbývá mi čas," svěřil se během diskuse po projekci oscarového Kolji a Obecné školy.

Krakovský Teatr Tradycyjny s pražským Divadlem Járy Cimrmany začal spolupracovat před zhruba pěti lety a zatím má na svém kontě čtyři premiéry her z pera Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka. Nemůže ale zařadit všechny. Například Blanické rytíře by prý polské publikum vzhledem k velmi vážnému přístupu k vlastní historii nepřijalo. "Chtěli bychom ale postupně uvést všechny ostatní," řekl Tadeusz Hankiewicz z Teatru tradycyjného.

Polské divadlo přizpůsobilo hry polským poměrům, aby je tak ještě více přiblížilo místnímu divákovi. Odměnou je atmosféra během představení, která si nezadá s reakcemi publika přímo v pražském Divadle Járy Cimrmana. Pokračovat v práci na uvádění cimrmanovských kusů proto polští herci podle Hankiewicze hodlají přesto, že i velice populární hra Akt se nesetkala vždy jen s ovacemi. Například jeden z polských, spíše katolicky laděných deníků ji zcela ztrhal; prý podrývá svaté základy rodiny, když nesvědomitý otec rozesílá své děti po všech koutech země.
 
Jednoznačným hitem je hra Dlouhý, Široký a Krátkozraký, kterou Teatr tradycyjny nastudoval jako první z "cimrmanovských" kusů. Diváci ještě dlouho po její polské premiéře v roce 1997 věřili ve skutečnou existenci Járy Cimrmana. Další hry, Dobytí severního pólu, Akt a Ztráta třídní knihy, jim ale dovolily žert prohlédnout.

Herec a scenárista Zdeněk Svěrák (vlevo) se 12. listopadu 2001 v Krakově setkal s tamními příznivci českého génia a vynálezce Járy Cimrmana.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Co by se dělo, kdyby Sigmund Freud potkal autora Narnie C. S. Lewise?

Pavel Rímský jako Sigmund Freud a Martin Finger jako C. S. Lewis v kusu...

Sigmund Freud a C. S. Lewis, Pavel Rímský a Martin Finger. Dvě známá jména Evropy 20. století v podání renomovaných...

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

Deník zloděje s Miloslavem Königem pobral hned tři ceny divadelní kritiky

Miloslav König v inscenaci Divadla Masopust nazvané Deník zloděje

Podobně jako v nominacích i při vyhlašování Cen divadelní kritiky za loňský rok hrála prim inscenace malého pražského...

Najdete na iDNES.cz