Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Járu Cimrmana si oblíbili i Poláci

  12:28aktualizováno  12:28
Polsko a především jihopolský Krakov se stává zaslíbenou zemí pro hry z dílny českého Divadla Járy Cimrmana. Místní Teatr tradycyjny jich do svého repertoáru zařadil již několik. Potěšení z úspěchu "cimrmanovských" kusů vyjádřil během setkání s tamními diváky jeden z jejich autorů Zdeněk Svěrák.

"Samozřejmě, to autorskou ješitnost vždy pohnojí," komentoval Svěrák v rozhovoru příznivý ohlas polského publika. Před dnešním prvním vystoupením pražských cimrmanologů v Polsku ale přiznal "jisté napětí". "Pro komediálního herce je po stovkách repríz těžké, že tam, kde je zvyklý na smích, najednou chybí," řekl.

Přesto je podle něj polské a české chápání humoru velmi blízké. Vedle příznivého přijetí, jakého se dostalo hrám Divadla Járy Cimrmana, to, jak řekl, dokazuje například obliba díla Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka. "Po celém Polsku vznikají kluby jeho příznivců, kdyby se naše chápání humoru rozcházelo, něco takového by se nemohlo stát," dodal.

Polští diváci se během pondělních diskusí se známým českým hercem a scénáristou zajímali především o nový film Tmavomodrý svět, k němuž rovněž napsal scénář. Tématem byly ale také novinky z dílny Divadla Járy Cimrmmana. "Je to tři dny, co jsme s Ladislavem Smoljakem dopsali novou hru," přiznal Svěrák. Podrobnosti ale neprozradil.

V případě Tmavomodrého světa před polskými příznivci vyjádřil naději, že se letos dostane aspoň mezi pět snímků, které americká filmová akademie nominuje na cenu Oscara. "Byl bych šťastný, kdyby byl Tmavomodrý svět alespoň nominován," řekl. On sám ale prý do kina nechodí. "Jsem ten, kdo rovněž způsobuje krizi návštěvnosti... Nezbývá mi čas," svěřil se během diskuse po projekci oscarového Kolji a Obecné školy.

Krakovský Teatr Tradycyjny s pražským Divadlem Járy Cimrmany začal spolupracovat před zhruba pěti lety a zatím má na svém kontě čtyři premiéry her z pera Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka. Nemůže ale zařadit všechny. Například Blanické rytíře by prý polské publikum vzhledem k velmi vážnému přístupu k vlastní historii nepřijalo. "Chtěli bychom ale postupně uvést všechny ostatní," řekl Tadeusz Hankiewicz z Teatru tradycyjného.

Polské divadlo přizpůsobilo hry polským poměrům, aby je tak ještě více přiblížilo místnímu divákovi. Odměnou je atmosféra během představení, která si nezadá s reakcemi publika přímo v pražském Divadle Járy Cimrmana. Pokračovat v práci na uvádění cimrmanovských kusů proto polští herci podle Hankiewicze hodlají přesto, že i velice populární hra Akt se nesetkala vždy jen s ovacemi. Například jeden z polských, spíše katolicky laděných deníků ji zcela ztrhal; prý podrývá svaté základy rodiny, když nesvědomitý otec rozesílá své děti po všech koutech země.
 
Jednoznačným hitem je hra Dlouhý, Široký a Krátkozraký, kterou Teatr tradycyjny nastudoval jako první z "cimrmanovských" kusů. Diváci ještě dlouho po její polské premiéře v roce 1997 věřili ve skutečnou existenci Járy Cimrmana. Další hry, Dobytí severního pólu, Akt a Ztráta třídní knihy, jim ale dovolily žert prohlédnout.

Herec a scenárista Zdeněk Svěrák (vlevo) se 12. listopadu 2001 v Krakově setkal s tamními příznivci českého génia a vynálezce Járy Cimrmana.

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

OBRAZEM: Nový cirkus a Tycho de Brahe. Patnáctá Letní Letná začala

Záběr ze slavnostního zahájení 15. Letní Letné, které neslo název De Nova...

Už patnáctý ročník festivalu Letní Letná zahájilo ve středu večer speciální představení De Nova Stella. Odstartovala...

Nachlass. Festival pozve do pokojů, kde se lidé chystali na smrt

Prohlídka skoro dokončeného Nového divadla v Plzni.

Připravovali se na vlastní smrt, diváci nyní mohou nahlédnout do jejich pokojů. Výjimečné divadelní zážitky v podání...

Najdete na iDNES.cz