Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jarre rozdýchal Prahu improvizacemi na téma Oxygene

  5:25aktualizováno  5:25
Když nevíš kudy dál, vrať se ke kořenům. Základní uměleckou poučku naplnil po desítkách umělců i kdysi nekorunovaný král elektronické hudby Jean-Michel Jarre, který se představil na koncertě v Praze.

Jean-Michel Jarre - Oxygene Tour | foto: MF DNES

Pro současné turné připravil koncertní verzi své první a nejslavnější desky Oxygene. A šel ještě dál – šestidílnou skladbu se pokusil realizovat na původních analogových klávesových nástrojích.

S asistenty v muzeu

Pódium se změnilo v muzeum prvních syntetizátorů, mezi nimiž nechyběly ARP, VCS3, ring modulatory, melotron a několik druhů moogů. Jedním z vrcholů vystoupení bylo skladatelovo hypnotické sólo na nejstarší elektronický hudební nástroj theremin.

Jean-Michel Jarre - Oxygene tourVzhledem k tomu, že Jarre Oxygene původně natočil na osmistopé zařízení, nemohl hrát na vystoupení všechny nástroje sám. Věnoval se proto ústředním melodiím, sólům a efektům, zatímco zvukovou hmotu, která vytvořila základ skladeb, realizovali tři další hudebníci, jimž skladatel říkal asistenti.

Jarre hrál v O2 Areně jen první díl Oxygene z roku 1977. Z druhého dílu, který vydal o dvacet let později, zaznělo jen málo, údajně proto, že jej komponoval už na nástrojích nové generace.

Elektronická stará škola

Na rozdíl od dnešních běžných show hodně improvizoval – některé věty byly proti původním verzím až dvojnásobně dlouhé. Improvizace dodala autorově hudbě až nečekaně silné emoce.

Jean-Michel Jarre - Oxygene tourZnovu se potvrdilo, že Oxygene je typická skladba elektronické old school. Hlavním cílem nezapomenutelného opusu bylo a i v novém provedení je hledání úplně nových zvuků a barev. Výrazné melodie jsou až sekundárním bonusem, který z improvizační alchymie vyplyne.

Síla Jarreho osobnosti je v tom, že vyplynou úplně přirozeně. Rytmus si nemusí vypomáhat drum´n´basovými efekty, na které jsme si v současné elektronice až moc zvykli.

Žádná soudobá estráda

Na druhou stranu bylo dobře znát, že Oxygene navazuje na soudobou vážnou hudbu a art rock, zatímco v dnešní elektronice je mnohem víc přítomno tření, které vzniká mezi tradicemi primitivních kultur a moderními technologiemi.

Jean-Michel Jarre - Oxygene tourPřitom jamajská dub music a newyorský dýdžejing se rodily zhruba ve stejné době jako Jarrého slavný sólový debut. To neznamená, že by starobylost Oxygene vadila. Naopak, hodinu a půl dlouhé vystoupení mělo stejné kouzlo, jako když kdysi mezi záplavou bílých elektrických bluesových kapel vystoupili opravdoví černí country bluesoví muzikanti.

I když je šedesátiletý skladatel znám velkolepými a extravagantními show, scéna byla velmi úsporná a svým prostým designem aspirovala na nejvkusnější pódium, které jsme letos v Praze viděli. V žádném případě nepřekrývala dojem z hudby, takže publikum odcházelo se spokojeným pocitem, že konečně po dlouhé době zase bylo na koncertu, a ne na blikajících žárovčičkách pouťové estrády. Jen pro přídavek si Jarre měl připravit něco speciálního, a ne reprízovat nejslavnější téma z Oxygene.

Jean-Michel Jarre - Oxygene Tour
O2 Arena Praha, 13. listopadu 2008, pořádala agentura Live Nation.
Hodnocení: 80 %

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Projde i úkrok mimo metal, fanoušci festivalu Brutal Assault věří

Záběr z festivalu Brutal Assault 2017. Na snímku kapela Samael

Loni měli vyprodáno, do vojenské pevnosti v Jaroměři-Josefově dorazilo kolem dvaceti tisíc lidí. Letos bude mít...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

RECENZE: Charismatický Pepula. Sukův portrét dost říká, ale i zamlčuje

Josef Suk během koncertu Pražského jara v roce 2007

Novináři, kteří znali houslistu Josefa Suka, vědí, jak byl plachý a uzavřený. Přimět ho k rozhovoru bylo velmi obtížné....

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz