Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jarre rozdýchal Prahu improvizacemi na téma Oxygene

  5:25aktualizováno  5:25
Když nevíš kudy dál, vrať se ke kořenům. Základní uměleckou poučku naplnil po desítkách umělců i kdysi nekorunovaný král elektronické hudby Jean-Michel Jarre, který se představil na koncertě v Praze.

Jean-Michel Jarre - Oxygene Tour | foto: MF DNES

Pro současné turné připravil koncertní verzi své první a nejslavnější desky Oxygene. A šel ještě dál – šestidílnou skladbu se pokusil realizovat na původních analogových klávesových nástrojích.

S asistenty v muzeu

Pódium se změnilo v muzeum prvních syntetizátorů, mezi nimiž nechyběly ARP, VCS3, ring modulatory, melotron a několik druhů moogů. Jedním z vrcholů vystoupení bylo skladatelovo hypnotické sólo na nejstarší elektronický hudební nástroj theremin.

Jean-Michel Jarre - Oxygene tourVzhledem k tomu, že Jarre Oxygene původně natočil na osmistopé zařízení, nemohl hrát na vystoupení všechny nástroje sám. Věnoval se proto ústředním melodiím, sólům a efektům, zatímco zvukovou hmotu, která vytvořila základ skladeb, realizovali tři další hudebníci, jimž skladatel říkal asistenti.

Jarre hrál v O2 Areně jen první díl Oxygene z roku 1977. Z druhého dílu, který vydal o dvacet let později, zaznělo jen málo, údajně proto, že jej komponoval už na nástrojích nové generace.

Elektronická stará škola

Na rozdíl od dnešních běžných show hodně improvizoval – některé věty byly proti původním verzím až dvojnásobně dlouhé. Improvizace dodala autorově hudbě až nečekaně silné emoce.

Jean-Michel Jarre - Oxygene tourZnovu se potvrdilo, že Oxygene je typická skladba elektronické old school. Hlavním cílem nezapomenutelného opusu bylo a i v novém provedení je hledání úplně nových zvuků a barev. Výrazné melodie jsou až sekundárním bonusem, který z improvizační alchymie vyplyne.

Síla Jarreho osobnosti je v tom, že vyplynou úplně přirozeně. Rytmus si nemusí vypomáhat drum´n´basovými efekty, na které jsme si v současné elektronice až moc zvykli.

Žádná soudobá estráda

Na druhou stranu bylo dobře znát, že Oxygene navazuje na soudobou vážnou hudbu a art rock, zatímco v dnešní elektronice je mnohem víc přítomno tření, které vzniká mezi tradicemi primitivních kultur a moderními technologiemi.

Jean-Michel Jarre - Oxygene tourPřitom jamajská dub music a newyorský dýdžejing se rodily zhruba ve stejné době jako Jarrého slavný sólový debut. To neznamená, že by starobylost Oxygene vadila. Naopak, hodinu a půl dlouhé vystoupení mělo stejné kouzlo, jako když kdysi mezi záplavou bílých elektrických bluesových kapel vystoupili opravdoví černí country bluesoví muzikanti.

I když je šedesátiletý skladatel znám velkolepými a extravagantními show, scéna byla velmi úsporná a svým prostým designem aspirovala na nejvkusnější pódium, které jsme letos v Praze viděli. V žádném případě nepřekrývala dojem z hudby, takže publikum odcházelo se spokojeným pocitem, že konečně po dlouhé době zase bylo na koncertu, a ne na blikajících žárovčičkách pouťové estrády. Jen pro přídavek si Jarre měl připravit něco speciálního, a ne reprízovat nejslavnější téma z Oxygene.

Jean-Michel Jarre - Oxygene Tour
O2 Arena Praha, 13. listopadu 2008, pořádala agentura Live Nation.
Hodnocení: 80 %

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

RECENZE: Odcházení ve filharmonii aneb chtělo to moučník a digestiv

Dirigent Thomas Adès a mezzosopranistka Christianne Stotijnová na koncertě...

Byl to koncert, při němž se odcházelo. Z pódia i z hlediště. Jenže zatímco v jednom případě organizaci opuštění sálu...

Ben Howard zahraje poprvé v Česku. Ovlivnil ho Bob Dylan i Joni Mitchellová

Anglický písničkář Ben Howard

Minulý týden anglický písničkář Ben Howard potěšil fanoušky krátkým videem, ve kterém po téměř čtyřech letech láká na...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz