Vyjde nový román Jaroslava Rudiše Český ráj. Inspiraci hledal v sauně

  17:51aktualizováno  17:51
Čekání je u konce. Po pěti letech vyjde nový román spisovatele Jaroslava Rudiše Český ráj, který ze sebe doslova vypotil. Inspiraci totiž hledal v saunách. I tentokrát zůstal tvůrce neurotického Patky a Fleischmanna, uzavřeného Aloise Nebela či minulostí stíhaného Oleho věrný nakladatelství Labyrint.

Spisovatel Jaroslav Rudiš (2017) | foto: Profimedia.cz

Český ráj vypráví příběh party mužů, kteří se společně scházejí v sauně za městem, aby se vymluvili ze svých trápení i radostí. Vzpomínají na to, co bylo, a odhalují obavy z toho, co bude. Nemají jména, jen indiánské přezdívky. „Je to zvláštní druh společenství. Vyplavou tam najevo traumata, která zůstávají běžně skryta pod povrchem. 

Lidé si tam navzájem povídají a svěřují se, jsou to většinou početnější skupiny kamarádů, kteří pak jdou společně na pivo,“ vypráví Rudiš. „Naprosto se tam zastaví čas, všechno vnímáte jinak a navíc je to pro dialog dobré, protože víte, že se tam s nikým nemůžete moc pohádat, aby vám nepraskla nějaká cévka,“ dodává.

Fotogalerie

Kromě Prahy či Českého ráje se Rudiš inspiroval i saunami v Berlíně nebo Finsku. „Tam jsem potkal zajímavého muže, který mi vyprávěl, že zná Česko a Prahu jen z obrázků. Prý jsme pro něj moc na jihu a máme tu horko, zajímavý kontrast,“ vzpomíná. Rozdíly mezi chováním Čechů a například Němců nebo Finů v saunách nevidí. 

„Opravdu jiný zážitek je však smíšená sauna. Tam vzniká velmi křehká, nesmělá atmosféra, kdy dvě pohlaví netuší, jak se navzájem vnímat. Stydí se. Tolik příběhů si tak člověk nevyslechne,“ popisuje autor. Přesto hrají ženy v Českém ráji důležitou roli. „Důležitá je postava provozovatelky sauny. Jinak se tam však o ženách hodně mluví. Ztělesňují totiž svět za zdí sauny, do kterého je pro muže těžké proniknout,“ odhaluje.

Bude i německý román

V Českém ráji fanoušky čeká o něco odlehčenější kniha než v případě předchozí Národní třídy. „Samozřejmě je Český ráj i vážný a nostalgický. Důležitou roli však hraje také nahota, ta velká obnažená břicha v kontrastu s každodenním trápením působí trochu tragikomicky,“ prozrazuje Rudiš.

Některé z povídek již autorovi fanoušci mohli zaslechnout na literárních večerech EKG v Divadle Archa, které spisovatel pořádal společně s kamarádem básníkem a fotografem Igorem Malijevským. Kniha vznikala hlavně v Českém ráji, Amsterdamu a v Praze. V plánu je také audiokniha, kterou namluví Petr Čtvrtníček.

Na začátku příštího roku Rudiše čekají dvě další podstatné události – vyjde mu první německý román a podle zmiňované Národní třídy bude do kin uveden film.

Autor:Nejčtenější

POSLEDNÍ DOJMY: Porušil Labyrint III desatero pravidel detektivky?

Záběr z třetí řady seriálu Labyrint

Záhada trvající sedm večerů je konečně vyřešena, poslední část televizního Labyrintu III odhalila pachatele. S...

Tušil jsem, že bude velmi kontroverzní, říká autor sochy Špinarové

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Vtípky, petice, výzvy k předělání. Ostravská socha Věry Špinarové od veřejnosti zatím sklízí zejména kritické ohlasy....RECENZE: My nejsme rasisti. Ze seriálového Lynče dýchá objednávka

Ze seriálu Lynč

Jednak vděčný detektivní žánr, jednak okatý diktát politické korektnosti. Mezi oběma mlýnskými kameny se bude po osm...

Další státní cena v ohrožení, odmítla ji rodina Evalda Schorma

Příběh falešného faráře (Vlastimil Brodský),  který pomáhá všem vesničanům, ale...

Letošní předávání cen v kultuře, jimiž stát oceňuje výrazné osobnosti, má další trhlinu. Poté, co odmítl převzít cenu...

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži Czech Press Photo

Fotografie nominované do soutěže Czech Press Photo 2018

Dvacátý čtvrtý ročník soutěže Czech Press Photo už zná fotografie, které nejvíce zaujaly mezinárodní porotu. Ta...

Další z rubriky

RECENZE: Trosečník sibiřský popisuje putování po SSSR klukovskýma očima

Obal knihy Trosečník sibiřský

Takové dobrodružné cestování po velké zemi by možná chtěl zažít leckterý kluk. Pokud by ovšem tou zemí nebyl zrovna...

RECENZE: Tři piva denně a mír na světě s novým románem Jaroslava Rudiše

Spisovatel Jaroslav Rudiš (2017)

Lakuj, ale nepřelakuj, hlásá v Českém ráji, nové knize spisovatele Jaroslava Rudiše, jeden z jeho hrdinů. Zlaté...

Nobelovku za literaturu si zaslouží Kundera, rozhodli čtenáři iDNES.cz

Milan Kundera

Čtenáři iDNES.cz by letos Nobelovu cenu za literaturu udělili spisovateli Milanu Kunderovi. Podpořili jej 580 hlasy. Na...

Jak probíhala stavba rodinného domu na klíč pro čtyřčlennou rodinu?
Jak probíhala stavba rodinného domu na klíč pro čtyřčlennou rodinu?

Čtyřčlenná rodina pana Nového toužila vyměnit byt v panelovém domě za vlastní rodinný dům se zahradou. Sen si mohla splnit, když si jeho manželka našla po mateřské dobře placenou práci, a finanční rozpočet rodiny se tak zvýšil. Stavba rodinného domu na klíč mohla začít.Najdete na iDNES.cz