Vyjde nový román Jaroslava Rudiše Český ráj. Inspiraci hledal v sauně

  17:51aktualizováno  17:51
Čekání je u konce. Po pěti letech vyjde nový román spisovatele Jaroslava Rudiše Český ráj, který ze sebe doslova vypotil. Inspiraci totiž hledal v saunách. I tentokrát zůstal tvůrce neurotického Patky a Fleischmanna, uzavřeného Aloise Nebela či minulostí stíhaného Oleho věrný nakladatelství Labyrint.

Spisovatel Jaroslav Rudiš (2017) | foto: Profimedia.cz

Český ráj vypráví příběh party mužů, kteří se společně scházejí v sauně za městem, aby se vymluvili ze svých trápení i radostí. Vzpomínají na to, co bylo, a odhalují obavy z toho, co bude. Nemají jména, jen indiánské přezdívky. „Je to zvláštní druh společenství. Vyplavou tam najevo traumata, která zůstávají běžně skryta pod povrchem. 

Lidé si tam navzájem povídají a svěřují se, jsou to většinou početnější skupiny kamarádů, kteří pak jdou společně na pivo,“ vypráví Rudiš. „Naprosto se tam zastaví čas, všechno vnímáte jinak a navíc je to pro dialog dobré, protože víte, že se tam s nikým nemůžete moc pohádat, aby vám nepraskla nějaká cévka,“ dodává.

Fotogalerie

Kromě Prahy či Českého ráje se Rudiš inspiroval i saunami v Berlíně nebo Finsku. „Tam jsem potkal zajímavého muže, který mi vyprávěl, že zná Česko a Prahu jen z obrázků. Prý jsme pro něj moc na jihu a máme tu horko, zajímavý kontrast,“ vzpomíná. Rozdíly mezi chováním Čechů a například Němců nebo Finů v saunách nevidí. 

„Opravdu jiný zážitek je však smíšená sauna. Tam vzniká velmi křehká, nesmělá atmosféra, kdy dvě pohlaví netuší, jak se navzájem vnímat. Stydí se. Tolik příběhů si tak člověk nevyslechne,“ popisuje autor. Přesto hrají ženy v Českém ráji důležitou roli. „Důležitá je postava provozovatelky sauny. Jinak se tam však o ženách hodně mluví. Ztělesňují totiž svět za zdí sauny, do kterého je pro muže těžké proniknout,“ odhaluje.

Bude i německý román

V Českém ráji fanoušky čeká o něco odlehčenější kniha než v případě předchozí Národní třídy. „Samozřejmě je Český ráj i vážný a nostalgický. Důležitou roli však hraje také nahota, ta velká obnažená břicha v kontrastu s každodenním trápením působí trochu tragikomicky,“ prozrazuje Rudiš.

Některé z povídek již autorovi fanoušci mohli zaslechnout na literárních večerech EKG v Divadle Archa, které spisovatel pořádal společně s kamarádem básníkem a fotografem Igorem Malijevským. Kniha vznikala hlavně v Českém ráji, Amsterdamu a v Praze. V plánu je také audiokniha, kterou namluví Petr Čtvrtníček.

Na začátku příštího roku Rudiše čekají dvě další podstatné události – vyjde mu první německý román a podle zmiňované Národní třídy bude do kin uveden film.

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Doktor Martin v kině trestá herce, diváky i původní seriál

Miroslav Donutil při natáčení filmu Doktor Martin: Zločin v Beskydech

I Česká televize má právo na omyl. Jenže film Doktor Martin: Záhada v Beskydech, který právě vstoupil do kin, není...

Padla poslední klapka Jana Žižky. Do ciziny půjde pod názvem Medieval

Vinzenz Kiefer, Machael Caine a Alistair Brammen při natáčení filmu Jan Žižka

Téměř tři měsíce trvalo natáčení filmu Jan Žižka, poslední klapka nyní padla v Nymburku. Režisér míří do střižny a...

GLOSA: Jak politická korektnost vyzdvihla i pohřbila moderátora Oscarů

Herec Kevin Hart

Dva dny poté, co černošský komik Kevin Hart s nadšením zveřejnil, že bude uvádět Oscary, se své role vzdal. Nechce prý...

Dětský časopis narazil se svatbou, již mohou mít dvě mámy i dva tátové

Ukázka z dětského časopisu Raketa (na téma hendikepy, Tvůj soused kyborg)

Časopis Raketa učí malé děti, jak se ve světě nebát odlišností. I když označit Raketu za pouhý časopis v době, kdy...

RECENZE: Urostlý Aquaman hraje mokrou Hru o trůny úmorných 143 minut

Záběr z filmu Aquaman

Tvrdí o sobě, že není barbar, miluje umění a jako jeden z mála ještě čte knihy. Ovšem v titulní roli filmového komiksu...

Další z rubriky

TIPY NA DÁRKY: Průvodce neklidným územím II i bratři Mašínové v komiksu

Z komiksu Zatím dobrý

Zatímco kapra ze štědrovečerní tabule úspěšně vytlačuje losos, Ježíška Santa Claus a Tichou noc Jingle Bells, knižní...

Ženy nechtějí číst hloupější knihy, řekla Barbara Nesvadbová Za scénou

Spisovatelka Bára Nesvadbová v kulturním magazínu Za scénou.

Spisovatelka a novinářka Barbara Nesvadbová vydala svou třináctou knihu Momentky. Recenzenti i nakladatelé její tvorbu...

RECENZE: Trochu Saturnin i Jan Dítě. To je Restaurant The Hills

Norský spisovatel Matias Faldbakken

Ještě před tím, než evropský kavárenský svět dosyta zaplní avokádové chleby, latte art a záře macbooků, sepsal norský...

Najdete na iDNES.cz