Spisovatel Jaroslav Foglar

Spisovatel Jaroslav Foglar | foto: MF DNES

Holky, nebo morseovka? Vychází neznámé rozhovory s Jaroslavem Foglarem

  • 1
Bude to patnáct let, co zemřel Jaroslav Foglar. Přesto se ještě stále dají najít neprozkoumaná místa v jeho životě i názorech. Po dlouhých peripetiích teď vychází soubor nikdy nepublikovaných rozhovorů, které se skautem a tvůrcem Rychlých šípů vedl Pavel Maurer. Jmenuje se Ježek v kleci.

Mauer vedl se spisovatelem celkem šest rozhovorů, všechny v první polovině osmdesátých let. Nejsou dlouhé, o to je však zajímavější si číst ve Foglarových plánech a názorech z tehdejší doby.

Přestože za totality nemohly foglarovky až na výjimky prakticky vycházet, u spisovatele se neustále střídaly nějaké návštěvy. Chodily i dívky, ne jen kluci inspirovaní jeho příběhy. "Kdyby kluci měli vedle sebe hezkou holku, vykašlou se na morseovku," vysvětluje v jednom z rozhovorů Foglar, proč za něj nedošlo k založení smíšených skautských oddílů.

Řada skutečností v knize je však vážnějšího rázu. V polovině osmdesátých let dal údajně Foglar všechna svá dosud napsaná díla k dispozici Svazu spisovatelů zdarma, jen aby mohla vyjít. A svaz? "Oni tvrdí, že laťka dnešní literatury je příliš vysoko, aby na ni moje knížky dosáhly," říkal tehdy spisovatel. Vážnější jsou i detaily z války a z Tábora strachu, který oddíl zažil ve čtyřiačtyřicátém roce, či vyprávění o tom, jak se šetří na nové kolo doslova po haléřích.

Mezi Čapkem a Vernem

Maurer docházel za Foglarem tři roky, poslední rozhovor pochází z roku 1985. Proč je nevydal už dřív? "Byly odmítnuty různými nakladateli, po sametové revoluci se s Foglarem doslova roztrhl pytel, nechtěl jsem vstoupit do této řeky," vysvětluje.

V grafické úpravě Aleše Najbrta se útlá kniha stala malým pokladem, v němž lze najít i dobové ohlasy známých osobností, které zakázaného spisovatele všemožně podporovaly a propagovaly. Třeba Miloslav Šimek napsal: "Myslím, že mě jeho knihy ovlivnily kladně. Mé děti potřebují také kladně ovlivnit." Nebo Jiří Menzel: "Mými oblíbenými autory jsou Hrubín, Čapek, Verne a Foglar."