Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jarmush v Aeru

  13:36aktualizováno  13:36
- V žižkovském kině Aero probíhá od úterního večera přehlídka filmů Jima Jarmushe, jednoho z nejvýznamnějších a nejosobitějších amerických nezávislých režisérů, nazvaná Jarmuška. V rámci tohoto čtyřdenního profilu můžete shlédnout čtyři hrané filmy a hudební dokument Rok koně o Neilu Youngovi a jeho skupině Crazy Horse, kterým tento cyklus v úterý večer zahájil.

Jim Jarmush si za několik svých filmů vytvořil zcela osobitou filmovou řeč, a to jak po stránce vizuální, tak i co se týče obsahu. Hrdinové jeho minimalistických, černobílých příběhů jsou většinou nespokojení a vykořenění ze současného světa, který ne zcela chápou a vlastně ani chápat nechtějí. Jarmush představuje Ameriku syrovým a autentickým způsobem, a to zcela jinak, než jak jsme ji zvyklí vnímat v ostatních filmech.

Rok koně vznikal během koncertního turné skupiny Crazy Horse po Americe a Evropě v roce 1996. Mimo koncertních záběrů, scén ze zákulisí a rozhovorů se objevují i starší materiály z roku 1976 a 1986. Jarmush podává subjektivní pohled na svého oblíbeného hudebníka, se kterým spolupracoval na filmu Mrtvý muž a s nímž natočil dva videoklipy.

Tajemný vlak zachycuje čtyřiadvacet hodin v Memphisu, rodišti Elvise Presleyho, během kterých se v jednom předměstském hotelu zároveň odehrají tři různé příběhy. Jejich aktéři, dvojice japonských teenagerů na cestách, tři opilci prchající před zákonem a mladá italská vdova, se při nich vůbec nepotkají, jednotlivé situace jsou propojeny jen časovou kontinuitou, společným místem děje a také osudy zúčastněných, které si jsou v určitém směru dost podobné. Všichni jsou daleko od domova a do podivného světa malého hotýlku s všudypřítomným Elvisem nějak nezapadají. Film získal cenu za umělecký přínos na MFF v Cannes.

Mrtvý muž, předposlední hraný film Jima Jarmushe, zachycuje nečekanou přeměnu mladého účetního Williama Blaka. Ten přijíždí do nejzapadlejšího kouta divokého Západu, kde měl v místní ocelárně slíbenou práci. Tu ale nezíská a zůstává úplně sám uprostřed průmyslového zapadákova, v sebeobraně zabije syna ředitele oceláren a musí prchnout před najatými zabijáky. Tento tragikomický antiwestern nabízí ponurou, ale rozhodně velmi zábavnou podívanou, při které se ze zakřiknutého uředníčka stává neohrožený a obávaný Mrtvý muž.

Povídkový film Noc na Zemi zachycuje jednu noc v pěti světových městech. Taxikáři a zákazníci v Los Angeles, New Yorku, Paříži, Římě a Helsinkách představují typické postavy té které země a jednotlivé příběhy i typická témata a situace jednotlivých kinematografií. Noc na Zemi, jeden z nejlepších Jarmushových filmů, je milým a velmi příjemným filmem, který skvěle zachycuje atmosféru světových velkoměst a charaktery jednajících postav.

V nejstarším z uváděných snímků, Podivnější než ráj, Jarmush nejvýrazněji definoval svůj filmový styl. Syrově jednoduchý příběh mladé maďarské emigrantky, jejího bratrance a jeho kamaráda vypovídá o světě, v němž každý má svou danou roli, ze které se nelze jen tak vyvlíknout a která nesmírně svazuje. Snímek získal Zlatou kameru na MFF v Cannes a Zlatého leoparda na MFF v Locarnu.

Středa 23. června 18.00 a 20.30 Tajemný vlak
Čtvrtek 24. června 18.00 a 20.30 Mrtvý muž
Pátek 25. června 18.00 Noc na Zemi
Pátek 25. června 20.30 Podivnější než ráj

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

VIDEO: Do říše kouzel druhých Fantastických zvířat míří mladý Brumbál

Eddie Redmayne ve filmu Fantastická zvířata a kde je najít

Pod názvem Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny přijde 15. listopadu do našich kin pokračování příběhu, který se...

VIDEO: Soňa Norisová bude detektiv amatér v krimi podle Marie Poledňákové

Ten, kdo tě miloval

Rodinný komediálně laděný příběh s kriminální zápletkou a předvánoční atmosférou lázeňského města. To je stručná...

Odmítnout bondovku? To bych musel být hlupák, naznačil režisér Boyle

Danny Boyle

Režisér Trainspottingu či Milionáře z chatrče Danny Boyle prohlásil, že by musel být hlupák, kdyby nechtěl režírovat...

Najdete na iDNES.cz