Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jára Cimrman se dočká 15. hry, Českého nebe

  12:54aktualizováno  12:54
Fanoušci Járy Cimrmana pozor! Nově objevená hra zapovězeného génia se jmenuje České nebe a na prknech Žižkovského divadla se objeví na podzim příštího roku.
Zdeněk Svěrák, Ladislav Smoljak

Zdeněk Svěrák, Ladislav Smoljak | foto: Eva FroňkováiDNES.cz

Cimrmanovi autoři Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák se už scházejí nad vznikajícím textem. "S Láďou Smoljakem píšeme, setkali jsme se už šestkrát a z každého našeho sezení vznikne asi necelá stránka textu," prozradil Svěrák, podle něhož jim jde psaní vždycky ztuha.

"Dopsali jsme pátou stránku, celkem jich je zapotřebí zhruba třicet," dodává s tím, že prozatímní výsledek považuje za úspěšnou bilanci.

"Téma neprozradím, ale název ano. Bude se to jmenovat České nebe s podtitulem Cimrmanův dramatický kšaft," řekl Svěrák. Na premiéru se diváci mohou těšit v říjnu 2007, kdy divadlo oslaví čtyřicáté výročí svého vzniku.

Ke čtrnácti cimrmanovským titulům, které jsou stále na repertoáru, tedy přibude patnáctý. Podle člena souboru Petra Bruknera se herci na nový kus těší, zároveň v něm ale vidí drobnou komplikaci.

"Sám jsem měl s tou čtrnáctou problémy, abych si svou roli zapamatoval. Paměť totiž neustále ochabuje a Alzheimer pracuje," svěřil se Brukner.

Na první čtení jsou všichni zvědaví, po diskusi nad novým textem dochází jen k drobným připomínkám a úpravám. "Láďa Smoljak jako režisér dost lpí na tom, abychom dodržovali text. Tvrdí totiž, že to bylo dobře napsané," vysvětlil Brukner.

Podle něj se jen málokdy některé věty změní nebo se dodají během prvních repríz nové pointy. Brukner sám dokonce vymyslel jeden vtip do hry Afrika.

"Když baron říká, že chce mezi lidožravce, aby si užil adrenalin a napsal o tom pak knihu, ptají se ho, zda to bude cestopis. Ne - kuchařka, odpoví jim," prozradil herec, který v Africe hraje misionáře Cyrila Metoděje.

Ladislav Smoljak říká, že "objev" každé Cimrmanovy novinky nepatří k nejsnazším. Půl roku se hra píše a stejně dlouho se chystá.

"Možná, že ta nová nebude dobrá, protože Cimrman k stáru psal i hlouposti. Takže když to bude ten případ, tak ji ani neuvedeme, abychom mu neublížili," dodal Smoljak.

Podle Bruknera by to možná ani nevadilo, když těch dosavadních čtrnáct je vynikajících. To potvrzují i počty repríz - Hospoda Na mýtince a Vyšetřování ztráty třídní knihy už jich mají na kontě přes tisíc.

Divadlo Járy Cimrmana dává o sobě vědět kromě zájezdů i občasnými výstavami. Ta nejnovější nazvaná Jára Cimrman - světoběžník a vynálezce dnes začíná ve Společenském domě v Neratovicích. Potrvá do 22. ledna, kdy ji ukončí inscenace Cimrman v říši hudby.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

Ceny divadelní kritiky znají nominace, šanci má Brousek, König i Kocábová

Pavla Beretová a Matyáš Řezníček jako ústřední pár v Maryše

Pavla Beretová, Martin Finger, Ondřej Brousek, Eva Salzmannová, Miloslav König či Natálie Kocábová. Ti všichni mají...

David Matásek uvítá Evropu na velké zahradní party. V Nové Atlantidě

Plakát k inscenaci Nová Atlantida

Je to už skoro tři a půl roku, co na Novou scénu pražského Národního divadla vtrhl Stanislav Gross, Jiří Paroubek či...

Najdete na iDNES.cz