Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Japonská divoženka Hiromi jede na Pohodu s novým albem

  16:51aktualizováno  16:51
Devětadvacetiletá renomovaná pianistka a skladatelka japonského původu Hiromi Uehara vydala nové album Beyond Standard. V sobotu 19. července bude k vidění na pódiu trenčínského festivalu Pohoda.

Hiromi | foto: Wikipedia

Na Slovensku má Hiromi (v uměleckém světě nepoužívá příjmení) dobré posluchačské zázemí - bubeníkem její kapely Hiromi´s Sonicbloom je totiž Slovák Martin Valihora, absolvent bostonské Berklee a mimo jiné bývalý spoluhráč Richarda Müllera.

Hiromi, která mimochodem coby čtrnáctiletá koncertovala s Českou filharmonií, ve své hudbě vždy slučovala modernistické přístupy s úctou ke klasice - a to jak jazzové, tak evropské "vážnohudební". Blízký jí ale je také rock, pop, ovšem také výrazně avantgardistické přístupy. To vše spolu s evidentním skladatelským talentem, vynikající hráčskou technikou a určitou excentričností tvoří z Hiromi jeden z nejzajímavějších zjevů současné jazzové klavírní hry.

Hiromi´s Trio: Kung Fu Champion

Ostatně, měla vždy dobré vzory a učitele - tím nejpodstatnějším byl jednak slavný Ahmad Jamal, jenž ji vyučoval na Berklee, ještě větší roli v její kariéře ale sehrál Chick Corea, jenž ji, okouzlen jejím talentem, pozval ke společnému koncertu v Tokiu - a tato spolupráce se čas od času opakuje.

Hiromi & Chick Corea: Spain

Hiromi debutovala v roce 2003 velmi dobrým albem Another Mind, od té doby ve většinou pouze ročních rozestupech vydala další čtyři alba. Obsahovala vesměs její původní skladby. To poslední, jež se na značce Telarc objevilo v červnu, je výjimkou. Nese název Beyond Standards a obsahuje až na jedinou výjimku převzaté standardy.

Standardy však nikoli jen jazzové, byť ty tvoří jakousi osu alba, ale i rockové (Led Boots z repertoáru Jeffa Becka), z oblasti japonské pop-music 60. let (Ue Wo Muite Aruko), ba i "standard" ze sféry klasiky, Clair de lune Clauda Debussyho. Z vlastní tvorby k novému zpracování vybrala Hiromi otvírák svého debutu XYZ, jenž v nové úpravě pro kapelu, rozšířenou o kytaru Davida Fiuczynského, dostal změněný název XYG.

Hiromi´s Trio: XYZ

Z klasického jazzového repertoáru sáhla Hiromi po jistotách z množiny skladeb nazývaných "great american songbook", album otevírá Softly As In A Morning Sunrise, uzavírá I´ve Got Rhythm, hlavními záchytnými body desky jsou My Favorite Things a především vynikající podání Ellingtonovy Caravan.

Hiromi: I´ve Got Rhythm

Přesto se v kontextu Hirominy dosavadní tvorby ukazuje, že nejlepší, totiž nejoriginálnější, je ve svých vlastních kompozicích, kde může rozvinout svůj talent do větší šíře a navíc vystavět i album jako pevně držící celek.

Mnohé jednotlivosti alba Beyond Standards berou dech, samozřejmě především samotná hra všech zúčastněných - v této souvislosti je třeba upozornit na dobrý nápad, kterým je spolupráce Hiromi s Fiuczynským, který jinak zdánlivě patří do odlišné muzikantské "party"; už od minulého alba Time Control si jeho neortodoxní hra rozumí s Hirominým klavírem i syntezátory skvěle. Další plnocennou výpovědí nesmírně talentované umělkyně však bude zase příští - doufejme, že autorské - album.

Hiromi´s Sonicbloom: Beyond Standards
Telarc/Classic, čas 59:58
Hodnocení iDNES.cz: 60 %

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

GLOSA: Opisoval Vivaldi či „ten druhý“? I to nadhodil skvělý festival

Španělský soubor Euskal Barrokensemble koncertoval v rámci Letních slavností...

Prázdninová Praha láká na hodně koncertů klasické hudby, ale pouze jednu jistotu: Letní slavnosti staré hudby. Letošní...

RECENZE: Newyorští Grizzly Bear máchli tlapou a struny čouhaly z pódia

Záběr z prvního pražského koncertu newyorské kapely Grizzly Bear (13. srpna...

Americká alternativní kapela Grizzly Bear dorazila v pondělí poprvé k nám. V pražském Roxy naživo předvedla tu méně...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Najdete na iDNES.cz