Hiromi Uehara

Hiromi Uehara | foto: Profimedia.cz

Japonka Hiromi konečně ukázala, jak to dělá živě. A to hned dvojmo

  • 2
Velmi pilná a produktivní pianistka a skladatelka Hiromi konečně rozšířila svou diskografii i o koncertní DVD. A nebyla by to ona, aby nepřišla s něčím extra: ve stejnou dobu vydala hned dva samostatné nosiče.

Obě DVD nesou stejný název Live in Concert, každé však nahrála odlišná sestava, z níž vychází i rozdílný sound hudby. Pouze pod svým jménem Hiromi prezentuje triovou sestavu, s níž koncertovala do roku 2006 a v níž ji doprovází baskytarista Tony Grey a slovenský bubeník Martin Valihora – třicátnická trojice se setkala při studiích na slavné jazzové škole Berklee v Bostonu a rozumí si dodnes.

Druhý disk představuje pianistčinu kapelu, nazvanou Hiromi´s Sonicbloom, jejíž základ tvoří zmíněné trio, které v roce 2006 rozšířil na kvarteto již dříve známý kytarista Davida Fiuczynski. Ten patří k nemnoha "šílencům", jejichž osudem se stal nepříliš obvyklý nástroj – bezpražcová kytara.

Kdo je Hiromi

Hiromi UeharaTřicetiletá japonská jazzová pianistka a skladatelka, plným jménem Hiromi Uehara. S hudbou začala už v pěti letech. Zpočátku se zdálo, že je předurčena k interpretaci vážné hudby - jako čtrnáctiletá koncertovala v Praze s Českou filharmonií a tento zážitek dodnes považuje za jeden ze zásadních zlomů své kariéry. K jazzu ji přesměrovalo setkání s Chickem Coreou, jenž ji jako sedmnáctiletou při svém tokijském koncertě přizval ke společné improvizaci (letos vydali společné živé dvojalbum Duet). Hiromi vystudovala prestižní hudební školu Berklee v Bostonu, kde se také seznámila se členy své současné kapely, baskytaristou Tonym Greyem a slovenským bubeníkem Martinem Valihorou (dříve mj. Richard Müller, dnes např. i Collegium Musicum Mariána Vargy). Mezi svými oblíbenci Hiromi jmenuje jak jazzové pianisty Oscara Petersona a Ahmada Jamala (ten produkoval v roce 2003 její debut Another Mind), tak rockové kapely Dream Theater či King Crimson, stejně jako klasiky funky Sly And The Family Stone. Blízko má i k evropským skladatelům vážné hudby. Vydala pět vlastních studiových alb, poslední Beyond Standard v roce 2008 (recenzi čtěte zde). Její zatím poslední nahrávkou je letošní projekt Jazz In The Garden, kde byla členkou tria slavného basisty Stanleyho Clarkea (recenzi čtěte zde).

Triová nahrávka vychází (nejen obsahově, ale i grafickým laděním obalu) z výborného Hiromina alba Spiral z roku 2006. Jeho těžištěm je čtyřdílná skladba Music For Three-Piece-Orchestra. Trojice skvělých, díky bohaté společné praxi výborně sehraných muzikantů skutečně rozehrává – nejen zde – bohaté "orchestrální" polohy křižující stylově různé končiny převážně akustického jazzu.

Dominantním instrumentem je Hiromino piano, ve kterém se snoubí znalost klasiky – evropské i jazzové – s moderními tendencemi. Ne nadarmo je jejím "učitelem" především Chick Corea, který je jedním z veteránů tohoto přístupu k hudbě. Na Hiromině hudbě je zcela zásadní fakt, že přes náročné okamžiky je vždy, za všech okolností, velmi vstřícná k posluchači.

Témata většinou staví na silných melodických fragmentech, které dovedně skládá do větších celků a z nichž vyvozuje improvizované plochy. A pokud se už dostane do divočejšího "ajfru", vždy jde hlavně o příjemné zpestření celkové atmosféry.

Druhý disk si vychutnají především fanoušci fusion, ale i funky – hlavní instrumentální roli přebírá zcela samovolně David Fiuczynski, který patří mezi technicky dokonale disponované hráče.

Navíc svůj projev výrazně koření hrou na zmíněnou bezpražcovou kytaru, která přináší zvukově výrazně odlišný standard než běžný elektrický nástroj (byť by na něm byla použita technika slide, do značné míry u tradičnějších kytaristů de facto suplující "bezpražcovost").

DVD je z větší části živou verzí alba Time Control, tedy společného debutu sestavy Hiromi´s Sonicbloom z roku 2007. Divočejších pasáží oproti triu přibývá až k závěrečné (starší, už z triového podání známé) ostré jízdě Return of Kung-Fu World Champion. Nicméně platí, že ani tentokrát se nejedná o do sebe zahleděnou hudební exhibici – to je ostatně vidět i na reakcích plného sálu, bavícího se jak při rockovém koncertě.

Hiromi: Live in Concert
Yamaha Music/distr. v ČR Classic, čas 1 hod. 34 min.
Hodnocení iDNES.cz: 90 %

Hiromi´s Sonicbloom: Live in Concert
Yamaha Music/distr. v ČR Classic, čas 1 hod. 46 min.
Hodnocení iDNES.cz: 80 %