Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Japonce bude z ekonomické krize léčit komiksová verze Marxova Kapitálu

  15:01aktualizováno  15:01
Kapitál, nejvýznamnější dílo německého myslitele Karla Marxe, jehož teorie daly základ socialismu a komunismu, se dočká kontroverzní podoby komiksu ve stylu manga. Má vyléčit obavy Japonců z ekonomické krize.

Japonští fanoušci manga komiksů se dočkají zjednodušené verze Marxova Kapitálu. | foto: Profimedia.cz

Vydat komiksovou podobu "bible" levicových intelektuálů se rozhodlo tokijské nakladatelství East Press, které k tomuto kroku přesvědčil předchozí úspěch manga verze románu Kanikósen z roku 1929.

Komiksová verze této knihy vypráví příběh továrenských dělníků, kteří povstanou proti zlým kapitalistickým vykořisťovatelům. Od jeho loňského vydání se komiksu prodalo přes 200 tisíc výtisků. Také prodej původní předlohy díla výrazně stoupl z 5 000 kusů v roce 2007 na letošních 507 tisíc výtisků.

Z manga komiksu Kanikósen

Teď přichází na řadu Kapitál, v němž Karel Marx došel k závěru, že vykořisťovatelské zřízení - kapitalismus - spěje samo ze své podstaty k zániku a bude vystřídáno komunismem, to jest beztřídní společností, v níž neexistuje soukromé vlastnictví.

Podle britského deníku The Daily Telegraph japonské nakladatelství reaguje na obavy Japonců z přicházející ekonomické krize a s tím související zvýšený zájem o levicovou literaturu.

Růst počtu pracovníků zaměstnaných jen na částečný úvazek a snížený pocit finančního zajištění mezi Japonci prý také stojí za nečekaným růstem počtu přihlášek o členství v tamní komunistické straně i za módním oživením poptávky po antikapitalistické literatuře.

East Press komiksový Kapitál vydá 5. prosince ve zjednodušené verzi, v níž se pokusí přetransformovat myšlenky významného německého filozofa a ekonoma 19. století do čtenářsky více stravitelné podoby.

Komiksy manga se v Japonsku vyvinuly v uznávaný druh umění, mezi jehož nadšené fanoušky se hlásí i ministerský předseda země Taró Aso. Autoři těchto kreslených seriálů se při tvorbě nevyhýbají ani kontroverzním tématům, mezi nimiž nechyběla například ptačí chřipka či komplikované vztahy se sousední Čínou.

Kdo byl Karel Marx

Karel MarxKarel Heinrich Marx, který se narodil 5. května 1818 v německém Trevíru, byl zakladatelem filozofického směru založeného na historickém a dialektickém materialismu. Jeho podstatou je třídní boj mezi vykořisťovateli a vykořisťovanými. V roce 1848 sepsal společně s Bedřichem Engelsem Komunistický manifest, kritizující kapitalistickou společnost. Hlavním dílem pak byl trojdílný Kapitál. Za Marxova života (zemřel v Londýně v roce 1883) vyšel pouze první svazek.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Neklidný zadek mě pálí. Texty Haškova kumpána jsou bezprostřední

Spisovatelé Jaroslav Hašek (vlevo) a Zdeněk Matěj Kuděj na výletě v roce 1914....

Zatímco Jaroslava Haška zná díky Švejkovi celý svět, jeho někdejší kumpáni z hospody takové štěstí nemají.

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Myslel, že zaujme pár lidí. Nakonec vznikla nejoceňovanější sci-fi

Čínský spisovatel Liou Cch’-sin

Právě do rukou českých čtenářů míří poslední část nejdiskutovanější sci-fi série dnešní doby od čínského autora Liou...

Najdete na iDNES.cz