Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Janžurová: Usmívám se, i když mi někdy není do smíchu

  6:33aktualizováno  12:01
Na sobotním galavečeru, který ukončí 48. ročník zlínského festivalu, převezme herečka Iva Janžurová cenu za celoživotní přínos dětské kinematografii. "Někdy mě zarmoutí, že na sobě pociťuju známky mizení," řekla v pátečním chatu pro iDNES.cz.

Iva Janžurová | foto: Lucie Robinson

ODPOVĚDI IVY JANŽUROVÉ NAJDETE ZDE

Janžurová na dotazy čtenářů iDNES.cz odpovídala ze Zlína, kam přijela na Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež.

V chatu nad dotazy převažovala spíše chvála, poděkování a poklony. Otázky pak zahrnovaly nejrůznější témata. "Gayové mi rozhodně nevadí. Řekla bych slovy své role Alice ze hry Na ústupu, kterou právě hraji v Národním divadle, že jsou to nejhodnější lidé na světě," reagovala herečka na dotaz mířený k toleranci homosexuality.

Janžurová se v rozhovoru vyznala ke své hudební lásce: "Nejsem vyhraněný ctitel přesného žánru. V posledních letech velice spokojeně poslouchám operu."

Přiznala, že nemá příliš času na chození do divadla. "Když jdu hrát sama a všímám si turistů a Pražanů, jak sedí na zahrádkách a popíjejí si vínko nebo pivo a ukusují pizzu, tak jim někdy v tu chvíli závidím," řekla.

Thálie, Radok a lvi
Ačkoliv ztvárnila na prknech Divadla na Vinohradech i Národního divadla v Praze, jehož je členkou už dvacet let, řadu nezapomenutelných postav klasického i moderního repertoáru (například životní výkony podala v monodramatu Petera Hackse Rozhovor v domě Steinových, v Beckettových Šťastných dnech či v Shakespearových hrách), slávu jí přinesly desítky televizních a filmových rolí.

Již v 60. letech se proslavila rolemi v dramatu Kočár do Vídně a na výsluní divácké popularity ji vynesly komedie Pension pro svobodné pány, Svatba jako řemen nebo Světáci.

Do duší diváků se zapsala převážně komediálními rolemi ve filmech Pane, vy jste vdova nebo Marečku, podejte mi pero. Nesčetněkrát však prokázala, že je i ženou dramatických postav, o čemž svědčí Petrolejové lampy nebo Morgana.

Její talent byl odměněn několika cenami. Je držitelkou dvou Českých lvů za nejlepší herecký výkon v hlavní roli ve filmech Co chytneš v žitě a Výlet. Je držitelkou Ceny Alfréda Radoka i Ceny Thálie.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Optimismus MacDonaldové překoná v Ungeltu i hospodářskou krizi

Záběr z představení Kdokoli může dělat cokoli

Betty opouští venkov a vrací se do Seattlu k sestrám a matce. Bohužel se právě píší 30. léta, ekonomická situace novým...

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

Děti okupantů? Turisté v kožichu? V Arše řeší vztah k dnešním „Rusákům“

Záběr z představení Rusáci?

Jak se mladí Rusové žijící v Česku vyrovnávají s naším historickým komplexem? Jak vnímají vlastní minulost? I tyto...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz