S Gándhím | foto: Galerie Orlovna

Janyškův žlutý Evžen putuje napříč krajinou, kulturami i banánovníky

  • 0
Přímo pro kroměřížskou galerii Orlovna byly vytvořeny obrazy, které se představují na výstavě Čím dnes žije kolonie. Vojtěch Janyška, vystupující pod pseudonymem AdAlbErT KhAn, je namaloval letos. Výstava potrvá do 25. srpna.

Janyška se narodil v roce 1985 v Praze, ale od svých deseti let žije v Paříži, kde později začal i vystavovat. V posledních letech byla jeho díla k vidění třeba v pražské galerii Nová síň. Instalace obrazů v galerii Orlovna vytváří narativní prostor - tunel z obrazů i skrytá zákoutí pro skryté významy.

V symbolické cestě, kterou divák absolvuje, se odrážejí paradoxy kulturního míšení, které autora, stejně jako Evžena - žlutou postavičku objevující se napříč obrazy - neustále fascinují a posilňují.

"Tato cesta do hlubin dne vyjadřuje sílu života a schopnost člověka, civilizací a krajin strávit v sobě průnik jiné kultury, jiných lidí, jiných krajinových prvků. Jde také o střet různých kultur, o střet s vlastní minulostí a střet s politickou korektností," říká Janyška.

V Koreji, na předměstí

Evžen prochází různými pestrobarevnými, někdy až fluorescenčními situacemi - lesem banánovníků, meditací s Gándhím, japonskou rafinerií v Koreji, je sluhou v marockém paláci. Některé situace jsou si překvapivě podobné - v asijské kolonii i na pařížském předměstí se ocitá před stejným neogotickým kostelem obklopeným stejným orientálním tržištěm. Když se různé kultury promísí, a to i násilně, jejich kódy se rozplynou, jejich historická čistota zmizí a zbude pouze život.

"Evženovy situace jsem prožil, na pařížském multietnickém předměstí bydlím, studoval jsem hindí a indickou civilizaci," vysvětluje Janyška.
Galerie Orlovna má otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 16 hodin.