Janek Ledecký s Janem Ponocným na křtu desky Na konci duhy v pražském Hard Rock...

Janek Ledecký s Janem Ponocným na křtu desky Na konci duhy v pražském Hard Rock Cafe | foto: Pavel Dvořák

Už vím, kam chodí princi Charlesovi složenky, říká Janek Ledecký

  • 7
Písničkář Janek Ledecký vydal po deseti letech novou sólovou desku. Z větší části ji natáčel v anglickém městě Tetbury pod dozorem producenta Grega Havera a pokřtil ji ve středu v pražském Hard Rock Cafe.

Novinka nazvaná Na konci duhy by Ledeckého fanoušky neměla nijak zásadně překvapit. „Snažil jsem se navázat na svoje písničky z devadesátých let, protože těmi navazuju zase na svoje kořeny, jak jsem se to učil od Dylana a dalších frajerů,“ vysvětluje Ledecký. „Co se týká textů, všichni mi říkali, že poslední deska Ikaros byla strašně depresivní. Tak jsem k tomu teď přistoupil záměrně pozitivně. Doba je složitá, ale já myslím, že ode mě nikdo nečeká, že budu na cédéčku řešit problémy migrace nebo deštných pralesů.“

Album začal nahrávat na jaře v britských Modern World Studios pod vedením producenta Grega Havera, jenž se podílel i na desce Rockfield od Chinaski. „Jim však na desce nehrál, mně udělal bicí a perkuse,“ chlubí se Ledecký.

Britští muzikanti, kteří se na nahrávce objevili, si prý dali tu práci a Ledeckého si vygooglili. „Věděli, jaké úspěchy má ve světě Hamlet, což se počítá. Čekali, že budu mít nějaké hvězdné manýry, což mi opravdu nehrozí. Strašně opatrně třeba zkoušeli, jestli by nešlo oproti demonahrávkám změnit tempo nebo něco. Musel jsem je nutit, aby mi dávali návrhy, že jsme tam kvůli tomu,“ směje se Ledecký.

Celkově má pro britské hudebníky jen slova chvály. „Lidi mojí generace byli na západě zvyklí, že se v hitparádě každých čtrnáct dnů o první příčku servali Beatles s Rolling Stones. Kdežto v tom skanzenu, co byl u nás, byl od šedesátých let nejprodávanější singl Včera neděle byla. V osmdesátých letech ho pak vystřídaly Holky z naší školky. Takže tu muziku nemůžeme mít tak pod kůží jako oni. To je výhoda, kterou asi jen tak nevyrovnáme,“ soudí Ledecký.

Obálka desky Na konci duhy

Taky na Tetbury, kde se studio nachází, vzpomíná rád. „Je to nádherné klasické anglické městečko. Stálé bydliště tam má princ Charles, takže už víme, kam mu chodí složenky,“ směje se Ledecký.

Na zbylých písních pracoval doma s Janem Ponocným a jednu píseň Ledeckému napsal a vyprodukoval i jeho syn Jonáš. „Natočil tam všechny nástroje, tedy kromě bicích. Ty si vypůjčil z jedné písničky od Prince. Když už krást, tak u těch nejlepších, ne? Vysamploval si z desky dva takty a píseň poskládal kolem toho. Musím říct, že když vám vlastní dítě napíše písničku na desku, tak to je úžasný.“


Britská královská rodina