Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Janáčkův Máj okoření i Tříska

  18:56aktualizováno  18:56
Ostrava - Dvacet koncertních večerů a řadu doprovodných akcí slibuje letošní mezinárodní hudební festival Janáčkův máj. Šestadvacátý ročník přehlídky otevře zahajovací koncert Symfonického orchestru FOK pod vedením dirigenta Libora Peška 28. května. "Některé koncerty přehlídky jsou už vyprodány. o festival je letos větší zájem," řekl Jaromír Javůrek z pořádající agentury Ars koncert. Zcela vyprodán už je v této chvíli nejen zahajovací koncert, ale také večer Jaromíra Nohavici.
"Písničkář se připravoval na toto vystoupení přes rok. Vyhledával staré texty ostravského folkloru. Neměl by to být jeho běžný koncert, kde zazpívá pouze své známé písně," prozradil Javůrek.

Mezi dalšími vyprodanými koncerty je také vystoupení mladého houslového virtuóza Pavla Šporcla, který společně s Jazzovým souborem Milana Svobody a Cameratou Janáček zahraje publiku slavných Čtvero ročních dob Antonia Vivaldiho.

Vedle proslulých hudebníků Janáčkův máj nabízí i výjimečné projekty. K těm určitě patří večer, kde vystoupí známý herec Jan Tříska společně s Janem Fišarem z Národního divadla moravskoslezského za doprovodu S. E. M. Ensemble New York a hráčů Ostravského centra nové hudby.

"Koncert ještě není zcela zaplněn," uvedl Javůrek o koncertě, na němž zazní mimo jiné skladba Petra Kotíka nazvaná podle knihy prezidenta Václava Havla Dopisy Olze. "Prezident nepřijede, zúčastní se provedení v rámci Pražského jara," sdělil Javůrek. Kotíkovu skladbu doprovodí i dílo jeho přítele, avantgardního skladatele Johna Cage.

Program festivalu obohatí i světová premiéra skladby Zdeňka Lukáše, kterou zahraje Kubínovo kvarteto společně s harfistkou Kateřinou Englichovou. "Koncertu v sále Janáčkovy konzervatoře se zúčastní i skladatel," dodal Javůrek.

K dalším premiérám letošního ročníku Janáčkova máje, tentokrát však tuzemským,  bude patřit mimo jiné i skladba Amériques Edgara Varrése, jež doposud v České republice nezazněla a kterou zahraje stošestnáctičlenný rozšířený orchestr Janáčkovy filharmonie Ostrava pod taktovkou svého mladého šéfdirigenta Christiana Arminga.
Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Najdete na iDNES.cz