Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Janáčkův máj láká osobnostmi

  9:20aktualizováno  9:20
Ostrava - Jeden z nejlepších světových klavíristů Garrick Ohlsson společně se symfonickým orchestrem FOK pod taktovkou vynikajícího českého dirigenta Libora Peška otevře zanedlouho šestadvacátý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj v Ostravě. Přehlídka uvede v podání zavedených interpretů nejen díla významných skladatelů baroka, klasicismu, romantismu a soudobé vážné hudby, ale nově dá prostor také jazzu, nebo dokonce písním a šansonům staré Ostravy v podání folkového písničkáře Jaromíra Nohavici.
"Jako organizátoři festivalu oslovujeme s nabídkou koncertů tentokrát i jiné posluchače. Naprosto poprvé otevíráme Janáčkův máj žánrům jako třeba jazz," prozradil Jaromír Javůrek z pořádající agentury Ars koncert.

Festival nechce být podle něho dogmaticky uzavřený pouze vážné hudbě. Posluchači proto mohou letos uslyšet v nezvyklém prostředí - v Hornickém muzeu Pod Landekem - vedle již zmíněné hudby Ostravského šramlu také jazzové evergreeny v podání kapely Jiří Urbánek Big Band nebo dokonce hru mladého, ale již zavedeného houslového virtuosa Pavla Šporcla.

Houslista zahraje společně s jazzovým souborem Milana Svobody a Cameratou Janáček Vivaldiho a Piazzolovo Čtvero ročních dob na koncertu nazvaném Konfrontace aneb jak se vám líbí.

Program přehlídky stejně jako v předchozích letech však určuje především vážná hudba, kterou pořadatelé mapují ve třech základních liniích festivalu. Vedle skladeb skupiny avantgardních autorů shromážděných kolem Petra Kotíka uvádějí opět koncerty z děl skladatelů, ale i interpretů určitých vybraných národních kultur.

"Na festival zavítají Dánští komorní sólisté, špičkový ansámbl této země," prohlásil Jaromír Javůrek o koncertě, na němž zazní i skladby skandinávských autorů, nebo také Kuchyňská revue Bohuslava Martinů. K podobným koncertům bude patřit i večer mladého, teprve třiadvacetiletého rakouského klavíristy Gottlieba Wallische, k jehož interpretačním úspěchům patří třeba vystoupení s Vídeňskou filharmonií pod taktovkou Giuseppe Sinopoliho.

Třetí festivalová linie mapuje zase vztah hudby a slova. Na Večeru českých melodramů zazní skladby Otakara Jeremiáše, Josefa Bohuslava Foerstra a jiných s přednesem Josefa Vinkláře, Aleny Sasínové-Polarczyk, Petra Housky a dalších.
Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Umělci pomáhají uprchlíkům. U2 na koncertech, herci přímo v Řecku

U2 vydáním novinky Songs of Innocence překvapili.

Frontman irské kapely U2 Bono Vox se proslavil zálibou v humanitární a charitativní práci. Pomáhal lidem nemocným virem...

Najdete na iDNES.cz