Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Janáčkův máj láká osobnostmi

  9:20aktualizováno  9:20
Ostrava - Jeden z nejlepších světových klavíristů Garrick Ohlsson společně se symfonickým orchestrem FOK pod taktovkou vynikajícího českého dirigenta Libora Peška otevře zanedlouho šestadvacátý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj v Ostravě. Přehlídka uvede v podání zavedených interpretů nejen díla významných skladatelů baroka, klasicismu, romantismu a soudobé vážné hudby, ale nově dá prostor také jazzu, nebo dokonce písním a šansonům staré Ostravy v podání folkového písničkáře Jaromíra Nohavici.
"Jako organizátoři festivalu oslovujeme s nabídkou koncertů tentokrát i jiné posluchače. Naprosto poprvé otevíráme Janáčkův máj žánrům jako třeba jazz," prozradil Jaromír Javůrek z pořádající agentury Ars koncert.

Festival nechce být podle něho dogmaticky uzavřený pouze vážné hudbě. Posluchači proto mohou letos uslyšet v nezvyklém prostředí - v Hornickém muzeu Pod Landekem - vedle již zmíněné hudby Ostravského šramlu také jazzové evergreeny v podání kapely Jiří Urbánek Big Band nebo dokonce hru mladého, ale již zavedeného houslového virtuosa Pavla Šporcla.

Houslista zahraje společně s jazzovým souborem Milana Svobody a Cameratou Janáček Vivaldiho a Piazzolovo Čtvero ročních dob na koncertu nazvaném Konfrontace aneb jak se vám líbí.

Program přehlídky stejně jako v předchozích letech však určuje především vážná hudba, kterou pořadatelé mapují ve třech základních liniích festivalu. Vedle skladeb skupiny avantgardních autorů shromážděných kolem Petra Kotíka uvádějí opět koncerty z děl skladatelů, ale i interpretů určitých vybraných národních kultur.

"Na festival zavítají Dánští komorní sólisté, špičkový ansámbl této země," prohlásil Jaromír Javůrek o koncertě, na němž zazní i skladby skandinávských autorů, nebo také Kuchyňská revue Bohuslava Martinů. K podobným koncertům bude patřit i večer mladého, teprve třiadvacetiletého rakouského klavíristy Gottlieba Wallische, k jehož interpretačním úspěchům patří třeba vystoupení s Vídeňskou filharmonií pod taktovkou Giuseppe Sinopoliho.

Třetí festivalová linie mapuje zase vztah hudby a slova. Na Večeru českých melodramů zazní skladby Otakara Jeremiáše, Josefa Bohuslava Foerstra a jiných s přednesem Josefa Vinkláře, Aleny Sasínové-Polarczyk, Petra Housky a dalších.
Autoři:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz