Protest zaměstnanců Janáčkova divadla na zasedání brněnského zastupitelstva. Na

Protest zaměstnanců Janáčkova divadla na zasedání brněnského zastupitelstva. Na snímku operní pěvkyně Hana Procházková. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Janáčkovo divadlo zřejmě čeká odstávka, herci skončí na úřadu práce

  • 44
Operní pěvce a muzikanty z Brna možná čeká příští rok cesta na úřad práce. Vedení města totiž zvažuje, že na sedm měsíců uzavře Janáčkovo divadlo. "Soubor bychom v takovém případě museli dočasně rozpustit. Bylo by neekonomické tak dlouho vyplácet mzdy," řekl ředitel Národního divadla Brno Daniel Dvořák.

Podle něj by se tím vyřešily dvě věci najednou: kvůli šetření dostane divadlo od Brna příští rok o 41 milionů korun méně a právě na provozu opery by se nejvíce ušetřilo. Zároveň by se rychle dokončila několik roků trvající rekonstrukce budovy, která dosud postupovala jen v létě. "Spojila by se nutnost šetřit se schválenými opravami divadla," dodal Dvořák.

Tohoto řešení se však děsí zaměstnanci divadla. Členové opery, orchestru a možná i baletu by tak dostali sedmiměsíční neplacené prázdniny. Dohromady by se dočasný pobyt na úřadu práce mohl týkat kolem 180 zaměstnanců.

Opera s tradicí

Operní soubor v Brně působil od 80. let 19. století. Nejprve se hrálo v Mahenově divadle, od roku 1965 v Janáčkově divadle.

Nedávno soubor zaujal představením Turandot. Kontroverzní byla Figarova svatba, mimo jiné v kulisách vily Tugendhat.

Národní divadlo už přitom na konci září ohlásilo propuštění 51 lidí, kteří měli na starosti tvorbu kostýmů a dekorací. "Dvořák se vůbec nesnaží své lidi bránit. Mezi kolegy panuje strach a panika. Je to strašné. Řada lidí nemůže v noci spát," popsal atmosféru zaměstnanec Janáčkova divadla, který si kvůli obavám o práci nepřál zveřejnit jméno.

Šéf brněnského úřadu práce Jan Marek nevidí situaci umělců v případě dočasného propouštění růžově. "Samozřejmě se mohou ucházet o volná místa, která máme. Obávám se ale, že nebudou v oboru. Přece jen jde o specifická povolání," podotkl Marek.

Podle ředitele Dvořáka je ve hře ještě jedna varianta - úvěr. Divadlo by díky němu získalo dost peněz na provoz a rekonstrukce by se dokončovala v létě, kdy divadla nehrají.

Jak to nakonec dopadne, rozhodne vedení města. "Jednání nekončí. Každý však musí pochopit, že v čase krize je třeba hledat všechna možná úsporná opatření. Výsledek bude znám zhruba do měsíce," uvedl primátor Roman Onderka (ČSSD).

Zaměstnanci divadla protestovali proti propouštění

Proti úsporám přišla na úterní setkání zastupitelstva protestovat asi stovka zaměstnanců a příznivců Janáčkova divadla. Vadí jim, že Dvořák bez jakékoliv diskuse propustil 51 lidí a obávají se dočasného zrušení opery.

"Rekonstrukce rozhodně nepotřebuje tak dlouhou odstávku. Divím se, že jsou sociální demokraté vůbec ochotní přistoupit na rušení tolika míst," řekl MF DNES Rychnovský.

"Nelze to udělat jen o prázdninových měsících. A dokud nebude opravené Janáčkovo, nemůžeme rekonstruovat Mahenovo divadlo. Pak by nám naše zlatá kaplička mohla spadnout na hlavu," argumentoval primátor Onderka.

Ředitel Národního divadla Daniel Dvořák se do debaty nezapojil. Již dříve však uvedl, že by při případné odstávce souboru zaměstnanci divadla nepobírali plat.

"Ve hře je i varianta rozpuštění souboru a jeho opětovné sestavení po rekonstrukci. Na druhé straně budeme muset v následujících dvou letech ušetřit 84 milionů. Od začátku říkám, že tento požadavek města bude znamenat vážný zásah do provozu divadla. Ale rozhodnutí je na straně zřizovatele," přehazoval odpovědnost na zastupitele Dvořák.

Městské organizace musí ušetřit pětinu nákladů

Radní už začátkem září oznámili, že všechny příspěvkové organizace budou muset příští rok ušetřit pětinu dosavadních nákladů.

Onderka tak tvrdý zásah vysvětlil tím, že Brno musí nutně opravit a dostavět kanalizační síť dlouhou přes dvacet kilometrů a vybudovat tři retenční nádrže. To vše bude stát dvě a půl miliardy korun.

Městská divadla, školy či domovy důchodců proto musely předložit návrhy, kde úspory najdou. Tento scénář je však ještě optimistický. Počítá totiž s tím, že příští rok nedojde k ohlášenému snížení příspěvku Brnu od ministerstva financí o více než 900 milionů. Jinak by podle Onderky byla opatření ještě drastičtější.

,