Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jana Kirschner míří za úspěchem do Británie

  19:12aktualizováno  19:12
První půlka roku je ve strategii evropských hudebních vydavatelství věnována startujícím novým hvězdám. Je na ně víc času než v předvánočním shonu.

Jana Kirschner | foto: Universal Music

V roce 2007 by se mezi nimi poprvé měla objevit i slovenská pop-star Jana Kirschner s albem, o němž se už tři roky píše, že bude mít poprvé evropský rozměr. To znamená, že nevyjde jen v našich dvou malých republikách, ale i v Mekce popu Británii a ve většině evropských zemí.

Album produkoval Ross Cullum, který v druhé polovině 80. let hodně pomohl barvitě znějícím britským hvězdám, jako jsou Tears For Fears, Enya, Human League, nebo později americké excentrické pianistce Tori Amos.

Za svůj největší úspěch považuje album Paula McCartneyho a Elvise Costella Flowers In The Dirt. Na této desce hrál i špičkový kytarista Robbie McIntosh, který se má objevit rovněž na nové desce Jany Kirschner.

Proč dostala šanci právě Jana Kirschner a ne někdo jiný? Protože splňuje základní požadavky na popovou hvězdu dneška. V první řadě je to atraktivně vypadající žena, z níž vyzařuje svébytné kouzlo osobnosti.

Už před svým dlouhodobým pobytem v Anglii uměla výborně anglicky. A kromě toho má jasný a přitom ne běžný hudební názor a dobře zpívá. I tak trvala příprava na nadnárodní kariéru přes tři roky, v nichž se zpěvačka snažila přizpůsobit světu velkého showbyznysu a dále zlepšovat jazyk.

Splní se sen?
Pokus Jany Kirschner je dalším dílem dlouholetého snu české a slovenské pop-music o úspěchu v zahraničí. To, co se podařilo Karlu Gottovi alespoň v Německu, se marně snažili napodobit i jiní zpěváci a skupiny už od šedesátých let.

Těsně před listopadem 1989 se o to pokoušel například slovenský Team, který zkoušel jazykovou bariéru prorazit tím, že zpíval v esperantu. I dnes se objevují čas od času zprávy o tom, že ta či ona skupina vydala v zahraničí desku nebo se jejich klip objevil v MTV.

Obvykle však jde jen o polopravdy, které pouští do oběhu managementy, aby upozornily na své umělce. Při bližším prozkoumání se pak zjistí, že album vydali kapele přátelé v minimálním nákladu, že se skupina objevila v hudební televizi v rámci dokumentu o hudbě ve východní Evropě nebo v nějakém speciálním pořadu.

Pokud se Janě Kirschner podaří s její deskou v evropském kontextu uspět, bude to důkaz, že za určitých výjimečných podmínek má i podceňovaný středoevropský popový zpěvák šanci. Zatím ji měly jen osobnosti velmi okrajových žánrů jako Plastic People nebo Iva Bittová u malého, úzce specializovaného publika.

Autor:Nejčtenější

Zemřel režisér Miloš Forman, tvůrce oscarového Amadea

Miloš Forman na snímku z roku 2004 při přebírání jedné z mnoha cen, kterých se...

Filmový režisér Miloš Forman, držitel dvou Oscarů za nejlepší režii a také otec dvou párů klukovských dvojčat, zemřel v...

VIDEO: Nahé ženy jsou u nás naposledy. Organizátoři lákají i na orgasmy

Na výstavě Voayer ukazují dívky vše, co se ukázat dá

Voayer: Poslední výstava skutečných nahých žen. Nekompromisní název láká diváky na kontroverzní výstavu, která k nám...Doutník, sklenku a třikrát ho...o, vyzval DeVito k vzpomínce na Formana

Danny DeVito a Jack Nicholson ve slavném Formanově snímku Přelet nad kukaččím...

Edward Norton, Danny DeVito, Jim Carrey i Antonio Banderas. Největší osobnosti Hollywoodu vyjádřily smutek nad odchodem...

Formana už pochovali. Všichni jsme jeho děti, míní režisér Jiří Strach

Miloš Forman

Poslední rozloučení s režisérem Milošem Formanem se konalo v neděli na místním hřbitově v americkém městě Warren, kde...

GLOSA: Ani na masáž nebyl čas. Ivanka Trumpová baví naivitou

Ivanka Trumpová v Bílém domě (3. února 2017)

Ivanka Trumpová přepisuje pravidla úspěchu. Respektive si to myslí. Loni vydala knihu, ve které ženám radí, jak si...

Další z rubriky

Wanastovky, Chinaski, Kabát. Létofesty zamíří do osmi českých měst

Wanastowi Vjecy (Colours of Ostrava 2013)

Série hudebních přehlídek Létofest letos s dvoudenním programem zavítá do osmi krajských měst od Českých Budějovic po...

RECENZE: Domingo stále dokáže zpívat. Ale má to zapotřebí?

Sonja Jončevová jako Luisa Millerová a Plácido Domingo jako její otec v...

Po čase bylo možno v kinopřenosu z Metropolitní opery opět vidět na jevišti Plácida Dominga. Navíc v úplně nové roli....

RECENZE: Noel Gallagher zase míří k výšinám. Bratra už nepotřebuje

Koncert kapely Noel Gallagher's High Flying Birds (14. dubna 2018)

Obavy o další hudební směřování bývalého člena kapely Oasis Noela Gallaghera mohou jít definitivně stranou. Loňská...

Najdete na iDNES.cz