Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jana Brejchová bude hrát komunistku

  4:25aktualizováno  4:25
Film Anglické jahody se odehrává 21. srpna 1968, kdy se v Davli točil americký Most u Remagenu.
Jana Brejchová si v Anglických jahodách zahraje komunistku

Jana Brejchová si v Anglických jahodách zahraje komunistku | foto: Jiří KoťátkoMF DNES

První se už mihl ve filmu, druhý v reklamě, třetí zná jeviště, ale před kamerou nestál – až do včerejšího castingu. Jen jeden z nich dostane hlavní roli ve filmu Anglické jahody, který v květnu a červnu natočí režisér Vladimír Drha, v romanci mezi ruskými tanky.

Filip Rajmont, který si zahraje epizodu nádražáka, na konkurzu "hází" repliky uchazečům. Teď právě dělá otce Jiřímu Černému z pražského Divadla Komedie, kterému režisér vysvětluje situaci: "Je 21. srpna 1968, právě ses probudil a táta ti sděluje, že je okupace. Jen pro jistotu – víš, co se tehdy stalo?" ujišťuje se pamětník Drha.

Mladý herec přitaká a začne improvizace. "Utíkej za mámou, musíme nakoupit zásoby jako za Stalina," hartusí Rajmont. "Ty si děláš srandu, tati, a já přece dneska jedu do Anglie," odpovídá Černý. Na otcův pokřik, že ve válce vlaky nejezdí, jen tanky, namítne syn: "No tak pojedu tankem."

Jak se křísí most
Jenže na vysněnou studentskou brigádu uvolněných 60. let, sběr jahod ve Velké Británii, už hrdina filmu neodjede. Scénář Martina Šafránka mu předepisuje, že toho osudového rána, kdy už vlaky ve směru Londýn nevyjely, vezme na chatu svou lásku, také studentku.

A tam je překvapí ruský zběh doufající, že už je v západním Německu. V Davli se totiž zrovna v létě 1968 točil válečný film Most u Remagenu – a když tam Rusové viděli americké uniformy a německé nápisy, byli zmateni.

Slavný film, v němž hráli i Vít Olmer, Rudolf Jelínek a početný komparz českých studentů, musel Hollywood dokončit v Itálii a Německu, nyní se však hra na Most u Remagenu vrátí.

"Domaluje se zlíchovský kostelík a strážní věže na mostě," plánují producenti ze společnosti Whisconti, jak vzkřísí tehdejší kulisy amerických kolegů.

On panic, ona těhotná
Nicméně v popředí zůstává podle Drhy "milostný příběh, až skorotrojúhelník", jenž začne večer 20. srpna 1968 a za pouhých čtyřidvacet hodin změní několik životů včetně dvou náctiletých kluků.

Coby hrdinova babička a zapálená komunistka se v něm objeví Jana Brejchová, jejíž první reakce prý zněla – Nevím, jestli to budu umět, já nikdy komunistky nehrála!
Dceru Brejchové ztvární Pavla Tomicová, lékařku Kateřina Burianová, o představiteli ruského vojáka se jedná – rýsuje se Alexej Čadov známý z Noční a Denní hlídky. A mladí se právě vybírají.

"On je trochu lyrik, trochu ňouma, slušňák a panic. Ona je řekněme zkušenější a tak trochu těhotná s jiným, což on netuší," instruuje režisér další dvojici castingu.

Klára Klepáčková a Igor Orozivič sehrají loučení před chlapcovým odjezdem, pak Marie Štípková a Ivan Lupták variaci téhož s prvky hádky. Zatím svými slovy, scénář čeká na vítěze.

Film o lásce, tancích a národní povaze, jehož původní televizní verzi napsané před lety dodal autor nové dramatické motivy, dostal tři miliony korun od státního fondu kinematografie; partnery hledají producenti i ve Francii a na Ukrajině.

Do kin uvede Anglické jahody Falcon 13. listopadu a zároveň vyjde nahrávka s filmovou hudbou – písněmi ze 60. let. Včetně té slavné, v níž Marta Kubišová zpívala o harmonice ve křoví.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

VIDEO: Nejste stará, zlá ani ošklivá. Pohádka Malá čarodějnice jde do kin

Trailer k filmu Malá čarodějnice

Ambiciozní mladá čarodějka z lesů, kterou před lety stvořil německý spisovatel Otfried Preußler, se vydává na filmová...

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

Najdete na iDNES.cz