Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jana Brejchová bude hrát komunistku

  4:25aktualizováno  4:25
Film Anglické jahody se odehrává 21. srpna 1968, kdy se v Davli točil americký Most u Remagenu.
Jana Brejchová si v Anglických jahodách zahraje komunistku

Jana Brejchová si v Anglických jahodách zahraje komunistku | foto: Jiří KoťátkoMF DNES

První se už mihl ve filmu, druhý v reklamě, třetí zná jeviště, ale před kamerou nestál – až do včerejšího castingu. Jen jeden z nich dostane hlavní roli ve filmu Anglické jahody, který v květnu a červnu natočí režisér Vladimír Drha, v romanci mezi ruskými tanky.

Filip Rajmont, který si zahraje epizodu nádražáka, na konkurzu "hází" repliky uchazečům. Teď právě dělá otce Jiřímu Černému z pražského Divadla Komedie, kterému režisér vysvětluje situaci: "Je 21. srpna 1968, právě ses probudil a táta ti sděluje, že je okupace. Jen pro jistotu – víš, co se tehdy stalo?" ujišťuje se pamětník Drha.

Mladý herec přitaká a začne improvizace. "Utíkej za mámou, musíme nakoupit zásoby jako za Stalina," hartusí Rajmont. "Ty si děláš srandu, tati, a já přece dneska jedu do Anglie," odpovídá Černý. Na otcův pokřik, že ve válce vlaky nejezdí, jen tanky, namítne syn: "No tak pojedu tankem."

Jak se křísí most
Jenže na vysněnou studentskou brigádu uvolněných 60. let, sběr jahod ve Velké Británii, už hrdina filmu neodjede. Scénář Martina Šafránka mu předepisuje, že toho osudového rána, kdy už vlaky ve směru Londýn nevyjely, vezme na chatu svou lásku, také studentku.

A tam je překvapí ruský zběh doufající, že už je v západním Německu. V Davli se totiž zrovna v létě 1968 točil válečný film Most u Remagenu – a když tam Rusové viděli americké uniformy a německé nápisy, byli zmateni.

Slavný film, v němž hráli i Vít Olmer, Rudolf Jelínek a početný komparz českých studentů, musel Hollywood dokončit v Itálii a Německu, nyní se však hra na Most u Remagenu vrátí.

"Domaluje se zlíchovský kostelík a strážní věže na mostě," plánují producenti ze společnosti Whisconti, jak vzkřísí tehdejší kulisy amerických kolegů.

On panic, ona těhotná
Nicméně v popředí zůstává podle Drhy "milostný příběh, až skorotrojúhelník", jenž začne večer 20. srpna 1968 a za pouhých čtyřidvacet hodin změní několik životů včetně dvou náctiletých kluků.

Coby hrdinova babička a zapálená komunistka se v něm objeví Jana Brejchová, jejíž první reakce prý zněla – Nevím, jestli to budu umět, já nikdy komunistky nehrála!
Dceru Brejchové ztvární Pavla Tomicová, lékařku Kateřina Burianová, o představiteli ruského vojáka se jedná – rýsuje se Alexej Čadov známý z Noční a Denní hlídky. A mladí se právě vybírají.

"On je trochu lyrik, trochu ňouma, slušňák a panic. Ona je řekněme zkušenější a tak trochu těhotná s jiným, což on netuší," instruuje režisér další dvojici castingu.

Klára Klepáčková a Igor Orozivič sehrají loučení před chlapcovým odjezdem, pak Marie Štípková a Ivan Lupták variaci téhož s prvky hádky. Zatím svými slovy, scénář čeká na vítěze.

Film o lásce, tancích a národní povaze, jehož původní televizní verzi napsané před lety dodal autor nové dramatické motivy, dostal tři miliony korun od státního fondu kinematografie; partnery hledají producenti i ve Francii a na Ukrajině.

Do kin uvede Anglické jahody Falcon 13. listopadu a zároveň vyjde nahrávka s filmovou hudbou – písněmi ze 60. let. Včetně té slavné, v níž Marta Kubišová zpívala o harmonice ve křoví.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: Dej mi své jméno, šeptají si on a on za italského léta

Záběr z filmu Dej mi své jméno

Ještě než film Dej mi své jméno ze čtyř nominací na Oscara vytěžil vítěznou sošku za nejlepší adaptovaný scénář, který...

Nová Lara Croft prohrála s domácí Tátovou volhou, Tlumočník zapadl

Tomb Raider (2018)

Premiérová akční legenda Tomb Raider, která do role bojovnice Lary Croft přivedla Alicii Vikanderovou, startovala...

VIDEO: Soňa Norisová bude detektiv amatér v krimi podle Marie Poledňákové

Ten, kdo tě miloval

Rodinný komediálně laděný příběh s kriminální zápletkou a předvánoční atmosférou lázeňského města. To je stručná...

Najdete na iDNES.cz