Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ostravská galerie slibuje jiný pohled na malíře Jana Zrzavého

  10:27aktualizováno  10:27
Velkou výstavu významného českého malíře, grafika, ilustrátora, ale také scénografa Jana Zrzavého připravila Galerie výtvarného umění v Ostravě spolu s pražskou Národní galerií. Pod názvem Jan Zrzavý: Božská hra začne ve středu v ostravském Domě umění a potrvá až do 10. března příštího roku.

Jan Zrzavý: Kleopatra

Expozice nabídne kolem 250 děl získaných od dvacítky zapůjčitelů včetně soukromých majitelů. Budou mezi nimi i obrazy a kresby, které běžně nejsou přístupné. "K nejvýznamnějším dílům z privátních sbírek patří například malby Hornatá krajina z roku 1912, Hoře z roku 1915 nebo Rio San Gregorio z roku 1930," říká ředitel Galerie výtvarného umění v Ostravě Jiří Jůza.

"Za vůbec nejcennější dílo však považuji malbu Kleopatra II., již spravuje Národní galerie a která byla zvolena za titulní obraz výstavy," dodává. Božská hra se v Ostravě koná přesně osmdesát let poté, co zde vystavoval sám Zrzavý. Tehdejší expozice byla zásadním impulzem pro jeho další tvorbu.

Nevidomým sahat povoleno

Jan Zrzavý

Jan Zrzavý

Spoluautorka výstavy Zuzana Novotná připomíná, že nebude řazená chronologicky, ale zaměří se na jednotlivá témata, která se v Zrzavého tvorbě objevují. "V jedné místnosti tak budou díla odrážející melancholii v jeho díle, jiná zase zohlední jeho vztah k Leonardovi a inspiraci v renesanci, další se zaměří na tváře," vysvětluje Novotná dodává, že se výstava snaží o nový a jiný pohled na Zrzavého.

Téma tváří se v Zrzavého dílech objevuje od raného po závěrečné období – jde o jeho vlastní podobizny z úplného počátku tvorby či z vrcholného období nebo portréty někoho, komu chtěl být nablízku, ať to byl Kristus nebo Julius Zeyer.

Jan Zrzavý: Motiv Rembrandtův (1932)

Jan Zrzavý: Motiv Rembrandtův (1932)

Výstavu doplní zvuková ukázka se Zrzavého mluveným slovem a projekce dobového dokumentu o malíři. Další doprovodný program bude zaměřený především na žáky základních a středních škol, pro ty nejmenší bude určená i expozice Pojďte si hrát s malířem Janem Zrzavým. Na zrakově postižené se zaměří speciální haptický průvodce a k zahájení výstavy má být k dispozici také obsáhlá publikace mapující Zrzavého dílo.

V neděli zdarma

Výstava bude otevřená denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin. Vzhledem k omezeným prostorám může být při zvýšeném zájmu počet návštěvníků regulovaný. Vstupné činí 100, snížené 50 korun. V neděli je vstup volný.

Pro Národní galerii je ostravská výstava jednou ze spoluprací s regiony, do Uherského Hradiště například zapůjčila díla Joži Uprky. "Do budoucna chystáme spolupráci i se Západočeskou galerií v Plzni a Východočeskou galerií v Pardubicích," říká generální ředitel NG Vladimír Rösel.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

OBRAZEM: Prohlédněte si velkolepou Slovanskou epopej. Vrátila se do Prahy

Alfons Mucha: Apoteóza z dějin Slovanstva (1926, vaječná tempera, olej, plátno,...

Slovanská epopej je od minulého týdne znovu k vidění v Praze. Galerie hlavního města Prahy tentokrát jedenáct obrazů ze...

OBRAZEM: Za války byl špionem. Pak fotil Alžbětu II. i Marilyn Monroe

Pablo Picasso se svým obrazem Marie-Therese Walter (1932, Akt, zelené listy a...

Dostat se do přízně britské královny Alžběty II. není jednoduché. Cecilu Beatonovi se to přesto povedlo. Dokonce se z...

Na Slovensku žádají konec výstavy Ringo Čecha. Není to umění, argumentují

František Ringo Čech v ostravské galerii Chagall.

Zaměstnanci Liptovské galerie P. M. Bohúňa se distancovali od výstavy Františka Ringo Čecha, která je zde k vidění od...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz