Jan Werich

Jan Werich | foto: Profimedia.cz

Jan Werich pořád táhne, vycházejí stále nové knihy i nahrávky

  • 14
Jméno Jana Wericha působí jako zaklínadlo. Patrně i v obchodním smyslu, neboť se na trhu objevují stále nové a nové knižní i zvukové tituly s jeho uměleckým odkazem. Souhrnně by se daly označit stejně jako zatím poslední cédéčko s hercovým hlasem, totiž Poklady z archivu.
Jan Werich: Poklady z archivu

Poklady z archivu (Supraphon)
Supraphon vydává archivní nahrávky s Janem Werichem pravidelně. Tentokrát se tvůrci kolekce Ondřej Suchý a Naďa Dvorská ponořili do hlubin archivních fondů, z nichž některé pocházejí z anonymních, nedatovaných zdrojů, jiné jsou naopak označeny velmi přesně. Mezi nahrávkami vévodí Werichova řeč k výstavě Millenium Judaicum Bohemicum z roku 1968. Z rozhlasového pořadu Ondřeje Suchého Gramotingltangl pochází přemítání o kontrašpionáži a supraphonské fondy se přidaly úvahou o básníku Villonovi a následnou písní Hej, pane králi. To vše doplňuje několik miniatur a zejména bonus v podobě anglického projevu Jiřího Voskovce, jímž odpovídal na Werichův proslov k tisíciletí judaismu v Čechách.

Jan Werich: Delikatesy

Delikatesy (Supraphon)
Nedlouho před Poklady z archivu vydala táž firma vzpomínkový titul Delkatesy. Posluchači si díky němu připomenou dosud digitálně nevydané Werichovy úvahy (O srandě, O židli, O štice, chycené na pstruha, O psu Thordovi) či vtipné "špeky" jako je přednes básně F. L. Čelakovského Blázni byli, kordy měli. Neznámou stránku Werichovy tvorby přináší text Moje žena Panelopa z propagačního filmu pro cestovní vkladní knížky z roku 1955. Opravdovou lahůdkou je pak čtvrthodinová četba úvodní kapitoly Stvoření světa a ráj z geniálního humoristického románu Roarka Bradforda Černošský Pán Bůh a páni Izraeliti.

Jan Werich: Deoduši

Deoduši (Albatros)
Přestože zatím poslední knižní titul, týkající se Jana Wericha, vydalo nakladatelství Albatros a v podtitulu jen zdánlivě zapeklitého názvu stojí slovo "pohádky", je důležité nepřehlédnout jeho přívlastek: "dospělé". Sbírka, či spíš antologie, totiž obsahuje Werichovy bajky a pohádkové prózy, určené na rozdíl od populárního Fimfára nejen dětem, ale i, a v některých případech především, čtenářům dospělým. Jan Werich tyto texty psal převážně v letech 1959-72. "Při redakci textů jsme přihlíželi jednak k dosavadním vydáním otištěných příběhů, jednak ke strojopisům, eventuálně k jejich variantám, uloženým v Památníku národního písemnictví," uvedl k vydání knihy programový ředitel Albatros Media Ondřej Müller, který také antologii sestavil.