Na Karlově mostě Jan Tříska vždy děkoval za džob, vzpomíná Jan Svěrák

  • 66
Poprvé obsadil Jana Třísku do Obecné školy, podruhé do snímku Po strništi bos, který se zároveň stal hercovou poslední filmovou prací. „Škoda, odešel právě teď, kdy měl spoustu nabídek,“ lituje režisér Jan Svěrák smrti osmdesátileté legendy.

Režisérův otec Zdeněk Svěrák znal svého generačního vrstevníka Jana Třísku déle, Jan Svěrák jej poznal, až když mu dal roli učitele Igora Hnízda v Obecné škole. „Viděl jsem, jak hladí ten zlatý křížek na Karlově mostě, aby mu přinesl dobrej džob,“ zmiňuje režisér Třískův americký přízvuk.

„On měl vůbec tu americkou rozevlátost a obrovské charisma, dokonce i jako starý pán. Měl jsem ho rád jako herce i jako člověka, přestože dokázal být vzteklý. Ovšem vztekal se jen proto, že byl hrozně přísný, především sám k sobě. Byl vždy připraven podat výkon na 110 procent a podobné nasazení, alespoň na sto procent, čekal od všech kolem,“ líčí Svěrák.

Režisér si troufá říci, že po dvou filmech se s Třískou skamarádili. „Pustil k sobě málokoho, ale pak ho zase dokázal obejmout. Je mi líto, že odešel právě teď, kdy měl nabídky na dva další filmy, kdy byl naprosto fit, ve formě a kdy si mohl zahrát ty intenzivní protivné dědky. Takových rolí pro staré herce je málo,“ míní režisér.

Právě zarytého dědečka s temnou minulostí představuje Tříska ve Svěrákově novince Po strništi bos, jejíž návštěvnost v kinech se blíží čtyřem stům tisícům diváků. „Za všech okolností vystupoval jako frajer a zároveň byl neskutečně pečlivý. Všude chodil dřív, nesnesl pomyšlení, že by se na něj čekalo,“ shrnul Jan Svěrák svou vzpomínku.