Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jan Kaplický se pohybuje v daleké budoucnosti

aktualizováno 
- S blížícím se novým tisíciletím a neustávajícím plundrováním modré planety, čím dál tím neúprosněji mimo jiné vyvstává otázka, jak bydlet a přitom co nejméně poškozovat přírodu.

Jedním z architektů, který tento aspekt bere při tvorbě svých návrhů velmi vážně a který i dnes šokuje revolučností svých projektů, je zakladatel londýnského architektonického ateliéru Future Systems Jan Kaplický, který včera přednášel v pražském Veletržním paláci.

Výjimečná návštěva Kaplického v Praze vyvolala obrovský zájem zejména u mladé generace, která Kaplického zřejmě zaregistrovala loni, kdy  Veletržní palác uspořádal výstavu jeho prací. Přednášky, které  jinak Veletržní palác pořádá v auditoriu V. patra, museli tentokrát organizátoři pro velký zájem umístit do dvorany. I tu ale návštěvníci přesto zcela zaplnili.

Velmi zajímavou přednášku však  pořadatelé organizačně zbabrali. Nejen, že nebyli schopni dvoranu dostatečně ozvučit, ale ve vidině zisku navíc prodali mnohonásobně vyšší počet vstupenek, takže se mnozí mačkali po stranách provizorního hlediště. Z promítaných diapozitivů, na nichž Kaplický srovnával architektonická díla různých dob se svými pracemi, mělo něco jen pár šťastlivců z předních řad.

I přes tyto peripetie vám ale můžeme alespoň stručně přiblížit Jana Kaplického a jeho architektonickou kancelář Future Systems.

Kaplický vystudoval v Praze VŠUM a po ruské invazi emigroval do Velké Británii, kde v Londýně roku 1979 založil architektonický ateliér Future Systems. Hned od počátku se toto uskupení stalo synonymen originality, zároveň však výstřednosti a nekonformnosti. V centru jejich pozornosti stála hlavně příroda a své projekty koncipovali v souladu s ní. Kaplický razí heslo, že dobrá architektura musí vycházet z přírody a člověka přírodě opět přiblížit. Proto v jeho návrzích i realizovaných stavbách objevíte základní organické  prvky od struktur buněk až po vzory z říše rostlin.

Future Systems reprezentují takzvaný styl high – technology a pracují výhradně s materiály příštího tisíciletí jako je sklo, kov a umělá hmota. Přesto jejich stavby nepůsobí chladně a dokonale korespondují s přírodou. Návrat k přírodě, ovšem v soudobém pojetí, je u Kaplického natolik intenzivní, že mu mnozí vytýkají přílišný extremismus. Proto také řada projektů zůstala u modelů jako například budova ve tvaru obrovské homole, kterou chtěl Kaplický umístit na londýnské náměstí Trafalgar. U modelu  také zůstal nápad jakéhosi přemostění či  koridoru, kterým Kaplický zamýšlel propojit pražský Čechův most s Letnou.

Mnoho staveb ale skutečně stojí. Jde hlavně o Kaplického projekty  rodinných domků, které jsou energeticky soběstačné. Právě v jednom takovém sám architekt žije s rodinou.

Kaplický a Future Systems dnes patří k nejvýraznějším veličinám evropské, ale i světové architektury a i když mnozí jejich vize považují za šílené a utopistické, musí jim minimálně přiznat úspěchy, kterých dosáhli při spolupráci s americkou NASA.

Model skutečného domu architekta Jana Kaplického

Lords´Media Centre, projekt multifunkčního stadionu

Hauer-King House 1994

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

OBRAZEM: Jak viděl Jiří Kolář srpen 1968, odhaluje Národní galerie

Národní galerie v Praze uspořádala rozsáhlou výstavu děl  Jiřího Koláře. Na...

Národní galerie představuje u příležitosti 50. výročí sovětské okupace Československa v srpnu 1968 rozsáhlou výstavu...

Od Havla po Ledeckou. Fotograf Herbert Slavík představí své Tváře Česka

1990. Dřív Václava Havla všude hlídali estébáci, cestovat nesměl, natož na...

K událostem připomínajícím sté výročí vzniku Československa se v červenci přidá také výstava fotografií Herberta...

OBRAZEM: Začal Týden umění. Láká na Warhola, Zrzavého i paneláky

Jan Zrzavý, Benátky I, 1928

Už i Praha má svůj Týden umění. Jeho první ročník začal v pondělí a návštěvníkům otevírá přes třicet galerií včetně...

Najdete na iDNES.cz