Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jan Kaplický myslí na budoucnost systematicky

  20:10aktualizováno  20:10
Praha - Třicítka modelů, na sto padesát kreseb, počítačové vizualizace či fotografie realizovaných staveb ukazují, že pojem utopie je jen pomocné označení pro tvorbu letos jedenašedesátiletého architekta Jana Kaplického, jenž od roku 1968 žije ve Velké Británii. Výstavu jeho prací, která bude od zítřka přístupná veřejnosti ve Veletržním paláci, pořádá Národní galerie v Praze ve spolupráci s Institutem současného umění v Londýně.
K expozici vychází také speciální monografické číslo časopisu Zlatý řez.
S technickou i technologickou domyšleností projektů Kaplického ateliéru Future Systems v Londýně jde ruku v ruce tvarosloví a estetický výraz jednotlivých staveb. Ztělesňují představu o tom, jak může vypadat architektura akceptující možnosti i důsledky moderní civilizace. Základní devíza přístupu Jana Kaplického k architektuře zní: "Nikde přece není psáno, jak mají budovy vypadat." I z toho důvodu se řada projektů neuskutečnila. Konzervativní komise a legislativní překážky - jež nejsou často schopné zabránit likvidaci skutečných hodnot a na straně druhé neumožní vznik nových - si právě s nekonformním přístupem Future Systems nevědí rady.
"Mnohé kultury jsou založeny na jiných než na pravoúhlých budovách - měli bychom být jednou z takových kultur," tvrdí Kaplický. Důvodem jeho postoje není jen "estetika", ale také naprosto racionální úvaha, která se týká ekologických parametrů staveb - egologické požadavky podle něj nutně radikálním způsobem změní podobu budov. Nicméně v architektově slovníku se vyskytují i takové výrazy, jako je krása či poezie. Zdrojem jeho inspirace - zejména v počáteční fázi projektu - jsou přírodní tvary, jež velmi úzce souvisí s funkcemi daného organismu. Byť to tak na první pohled nevypadá, Kaplický se často odvolává i ke kráse lidského těla.
Retrospektiva ateliéru Jana Kaplického ve Veletržním paláci zahrnuje tvorbu Future Systems z posledních deseti let. Kromě řady neuskutečněných projektů, jež tvoří jakousi urputnou páteř Kaplického aktivity, mezi nimi najdeme i stavby, které stojí nebo se právě nyní chvíli budují. Vedle solitérů tu jde také o řešení vztahu stavby a přírodního prostředí, o mosty i design automobilů. K projektům, na nichž Jan Kaplický lpí, patří návrh památníku obětem komunistické diktatury. "Dvaačtyřicet let symbolizuje stejný počet schodů, jimiž by se mělo vystoupat Letenským svahem ze Starého Města k Pražskému hradu."
Výstava, jejíž instalace tvoří samostatný designérský čin, dokládá, že některé výrazné osobnosti - vedle Kaplického jmenujme z architektů českého původu alespoň Mirko Bauma - nepodlehly ve své době důležité postmoderní revizi pojmu architektura. Stejně jako Kaplický, byli tito autoři zakotveni v tradici experimentální a vizionářské tvorby či funkcionalismu a jejich vztah k nejbližší budoucnosti oboru i pohybu společnosti se opíral o silné důvody. Jedním ze zdrojů tvorby Jana Kaplického jsou pak vedle meziválečné avantgardní architektury také rozvoj letectví a kosmonautiky, umožňující maximálně úsporně využít nové materiály a konstrukce. Další aspekt jeho architektonického myšlení tvoří zmíněná pozornost k ekologickým důsledkům současné civilizace, s nimi je zcela samozřejmě spojen i sociální rozměr tvůrčího programu.
V případě Future Systems a Jana Kaplického nejde o romantický pokus vrátit architekturu před modernu, ale naopak důsledně se vyrovnat s přednostmi i negativy globální technické civilizace. Špičkové technologie jsou svorníkem mnohem podstatnější úvahy o tom, jak by měl člověk zacházet s tím, co ho obklopuje a co sám - často proti sobě - produkuje.
MAREK POKORNÝ
Autor:


Témata: Slovník

Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

Galerie skryla obraz s nymfami. Ukazuje prý ženu pouze jako objekt krásy

Manchesterská galerie odebrala dílo Johna Williama Waterhouse „Hylás a nymfy“...

Žena jako pasivní dekorativní předmět a pouhé zobrazení femme fatale? Manchesterská galerie se rozhodla ze své expozice...

Načeradského obrazy pobouřily ředitelku galerie. Výstava skončila

Jiří Načeradský, Milenci

Ve slovenských Piešťanech předčasně skončila výstava českého výtvarníka Jiřího Načeradského. Některá díla totiž...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz