Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jan Hrušínský: Na tátu vzpomínám často. Teď by se asi těšil na ryby

  2:30aktualizováno  13:42
Pro většinu diváků je Jan Hrušínský především herec. V Divadle Na Jezerce, jež před lety sám založil, nicméně také pilně režíruje. A mnohdy i své příbuzné: například v čerstvě "odpremiérovaném" Othellovi hraje dcera Kristýna. "Když ji vidím, je to jako bych se díval na tátu, když mu bylo pětadvacet," řekl v chatu se čtenáři.

Jan Hrušínský u fotografií známých osobností se psy | foto: Marek Navrátil iDNES.cz

Odpovědi Jana Hrušínského najdete zde

Se čtenáři si herec a principál povídal přímo z divadla Na Jezerce

O tatínkovi Rudolfovi, patrně neslavnějším členu rodu Hrušínských, se mimochodem jinak stručný režisér a herec rozpovídal, když ho jedna ze čtenářek požádala o "jarní" vzpomínku.

"Vzpomínám na něj dost často. Teď když je jaro, by se pravděpodobně těšil, že půjde k řece na ryby, protože byl vášnivý rybář. Maminka vždycky tajně doufala, že nic nechytí, protože ryby neměla ráda a musela je škrábat, kuchat a připravovat. Ale to vždycky dělala s láskou. Táta potom vždycky říkal, že jídlo je vlastně takový milostný dopis," napsal v chatu.

Jak básníkům chutná život (Blažena Holišová, Pavel Kříž, Rudolf Hrušínský)
Rudolf Hrušínský
Miluše Šplechtová s dcerou Kristýnou a fenkou Emou

Rod Hrušínských je plný herců: (zleva) Rudolf Hrušínský - otec, Rudolf Hrušínský ml. a manželka Miluše Šplechtová s dcerou Kristýnou

Řeč přišla pochopitelně i na Othella, jehož premiéra proběhla v pražském Divadle Na Jezerce 6. dubna. "Chtěl jsem po dobré komedii - Večeru tříkrálovém - udělat napínavou tragédii, která je ale divadelně stejně zábavná a zajímavá," vysvětlil, proč padla volba právě na shakespearovskou látku. Další prý ale v dohledné době nechystá.

Do hlavní role inscenace režisér Hrušínský obsadil Radka Holuba, ale například i manželku Miluši Šplechtovou, která je rovněž skvělá herečka. Je vůbec v rodině Hrušínských někdo, kdo se hraní nevěnuje? ptali se proto logicky čtenáři. "Mladší dcera Bára. Zatím. Ale nedávno odpověděla na otázku, zda bude také hrát: Nepovažuji to za vyloučené.´ Tak uvidíme," podotkl Hrušínský s tím, že nutit ji ani nikoho jiného rozhodně nebude. "To ani nejde. Divadlo se musí chtít hrát. Jinak to nemá smysl."

Divadlo a zase divadlo

Divadlo patří k životu Jana Hrušínského téměř neodmyslitelně. Jeho rodina je s ním propojena už od dob pradědečka Ondřeje Červíčka, který před sto padesáti lety získal od Rakousko-Uherských úřadů koncesi k provozování divadelního spolku.

Z inscenace Othello
Z inscenace Othello
Z inscenace Othello: M. Sitta, R. Holub

Othello v režii Jana Hrušínského v Divadle Na Jezerce

Jan na svého předka navázal  v roce 2002, kdy založil Divadelní společnost Jana Hrušínského. V roce 2004 pak otevřel Divadlo Na Jezerce, jehož vedení mu momentálně bere veškerý čas. 

"Jsem příliš zaujat Divadlem Na Jezerce, které s mnoha dalšími lidmi vytváříme a udržujeme v chodu," vysvětlil, proč není vidět v podstatě nikde jinde než v divadle. "Po seriálech netoužím, dokonce jsem velkou roli v jednom současném slavném seriálu odmítnul. Ale natočil jsem nedávno Čapkovu povídku Jasnovidec," komentoval Hrušínský dotazy, proč se neúčastní seriálového boomu na komerčních televizích. 

Zároveň však připustil, že ho láká svět filmového plátna. A nejen jako herce. "Režírování mě baví čím dál tím víc a film bych natočil hrozně rád. Určitě by to byla komedie, protože ty se dnes skoro netočí. Dobrý nápad, díky," vzkázal čtenáři, který se ptal, zda se nepustí i do filmové režie.

Z inscenace Othello

Othellovi Na Jezerce dominuje Radek Holub (vpravo)

V dohledné době by navíc Hrušínskému měla do kin doputovat komedie Saxana, pokračování diváckého hitu Dívka na koštěti. "Hraná část filmu je hotová již dlouho, zbývá ještě dokončení složitých triků. Premiéra by snad měla být na podzim. Který podzim to ale bude, fakt nevím," zakončil.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Vrací se Sňatky z rozumu. Poví, kdo tehdy postavil Vinohrady s Žižkovem

Otakar Brousek

Divadlo na Vinohradech si v rámci oslav svého stodesátého výročí od založení nadělilo Sňatky z rozumu.

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

Dostojevského Idiota v Rokoku netrápí čas, fyzika ani pravděpodobnost

Záběr z kostýmové zkoušky nového nastudování Idiota v Divadle Rokoko

Velkou ruskou klasiku chystá v sobotu pražské Divadlo Rokoko. V režii Pavla Kheka zde připravují Dostojevského Idiota....

Najdete na iDNES.cz