Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jan Hrušínský: Jezerka dokazuje, že kulturu lze dělat bez dotací

  18:27aktualizováno  27. května 12:11
Principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský patří mezi zastánce hojně diskutovaných dotací na vstupenku. "Jsou podle mého názoru jediným objektivním kritériem výsledků divadelní tvorby - totiž zájmu veřejnosti," napsal v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

ODPOVĚDI JANA HRUŠÍNSKÉHO NAJDETE ZDE

I tak ale podle Hrušínského není nový systém dokonalý. "Dotace na vstupenku by měla být diferencována podle velikosti sálu, aby tato podpora mohla být významná i pro malá divadla, která dělají náročný repertoár. Ti menší by měli nárok na větší procento a naopak," myslí si.

Herec a principál Divadla Na Jezerce formu protestu divadelníků odmítá. ""Podporovat slabší je vždycky záslužné a správné. Ano, to by mělo být. Nemravné ale je, když o podporu křičí ti nejsilnější a chtějí víc. Blíž k zrnu! Blíž k zrnu! Je to směšné," míní Hrušínský.

Hrušínský kvůli bouřím probíhajícím v pražském divadelním světě navíc opustil i roli v divadle ABC, kde hrál titulní úlohu ve slavné Charleyově tetě. "Připadal bych si nevěrohodně a hloupě, kdybych je kritizoval a přitom tam chodil hrát," vysvětlil v on-line rozhovoru.

Zároveň ale poukázal na to, že své divadlo dokáže uživit i bez dotací. "Kdybych divadlo neplatil ze svého a s pomocí soukromých partnerů, tak by už Divadlo Na Jezerce zaniklo. Jezerka dokazuje, že kulturu lze dělat bez dotací," vzkázal čtenářům.  

Před časem uvedlo Divadlo Na Jezerce premiéru hry Neila Simona Sklenka sherry. Tu zde nastudoval se Zuzanou Krónerovou v hlavní roli renomovaný Juraj Herz.

Není to přitom první Herzova spolupráce s Hrušínského divadlem. Před rokem a půl tu uvedl Petrolejové lampy s Bárou Hrzánovou a Radkem Holubem v ústředních úlohách.

Zároveň se na "prkna" vrátila i úspěšná inscenace Kumšt, v níž vedle sebe na scéně stojí tři Janové - Tříska, Kačer a Hrušínský. - více v článku Setkání Janů nad obrazem se vydařilo

Letos třiapadesátiletý Hrušínský vystudoval hudebně-dramatické oddělení pražské konzervatoře a divadlu se profesionálně věnuje nepřetržitě už více než třicet let.

Diváci si Hrušínského pamatují ze stále uváděných pohádek i z "dospělých" filmů. Výčet jeho rolí by ale potřeboval delší soupisku, na svém kontě jich totiž má přes dvě stovky.

V roce 2002 navázal na rodinnou tradici a založil Divadelní společnost Jana Hrušínského. Předkové a příslušníci rodiny Hrušínských totiž působí v českém divadle nepřetržitě od poloviny devatenáctého století.

V roce 2004 se Jan Hrušínský stal ředitelem Divadla Na Jezerce. Podařilo se mu z něj během čtyř let vybudovat jednu z nejvyhledávanějších pražských divadelních scén.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Vrací se Sňatky z rozumu. Poví, kdo tehdy postavil Vinohrady s Žižkovem

Otakar Brousek

Divadlo na Vinohradech si v rámci oslav svého stodesátého výročí od založení nadělilo Sňatky z rozumu.

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz