Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jan Hrušínský: Jezerka dokazuje, že kulturu lze dělat bez dotací

  18:27aktualizováno  27. května 12:11
Principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský patří mezi zastánce hojně diskutovaných dotací na vstupenku. "Jsou podle mého názoru jediným objektivním kritériem výsledků divadelní tvorby - totiž zájmu veřejnosti," napsal v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

ODPOVĚDI JANA HRUŠÍNSKÉHO NAJDETE ZDE

I tak ale podle Hrušínského není nový systém dokonalý. "Dotace na vstupenku by měla být diferencována podle velikosti sálu, aby tato podpora mohla být významná i pro malá divadla, která dělají náročný repertoár. Ti menší by měli nárok na větší procento a naopak," myslí si.

Herec a principál Divadla Na Jezerce formu protestu divadelníků odmítá. ""Podporovat slabší je vždycky záslužné a správné. Ano, to by mělo být. Nemravné ale je, když o podporu křičí ti nejsilnější a chtějí víc. Blíž k zrnu! Blíž k zrnu! Je to směšné," míní Hrušínský.

Hrušínský kvůli bouřím probíhajícím v pražském divadelním světě navíc opustil i roli v divadle ABC, kde hrál titulní úlohu ve slavné Charleyově tetě. "Připadal bych si nevěrohodně a hloupě, kdybych je kritizoval a přitom tam chodil hrát," vysvětlil v on-line rozhovoru.

Zároveň ale poukázal na to, že své divadlo dokáže uživit i bez dotací. "Kdybych divadlo neplatil ze svého a s pomocí soukromých partnerů, tak by už Divadlo Na Jezerce zaniklo. Jezerka dokazuje, že kulturu lze dělat bez dotací," vzkázal čtenářům.  

Před časem uvedlo Divadlo Na Jezerce premiéru hry Neila Simona Sklenka sherry. Tu zde nastudoval se Zuzanou Krónerovou v hlavní roli renomovaný Juraj Herz.

Není to přitom první Herzova spolupráce s Hrušínského divadlem. Před rokem a půl tu uvedl Petrolejové lampy s Bárou Hrzánovou a Radkem Holubem v ústředních úlohách.

Zároveň se na "prkna" vrátila i úspěšná inscenace Kumšt, v níž vedle sebe na scéně stojí tři Janové - Tříska, Kačer a Hrušínský. - více v článku Setkání Janů nad obrazem se vydařilo

Letos třiapadesátiletý Hrušínský vystudoval hudebně-dramatické oddělení pražské konzervatoře a divadlu se profesionálně věnuje nepřetržitě už více než třicet let.

Diváci si Hrušínského pamatují ze stále uváděných pohádek i z "dospělých" filmů. Výčet jeho rolí by ale potřeboval delší soupisku, na svém kontě jich totiž má přes dvě stovky.

V roce 2002 navázal na rodinnou tradici a založil Divadelní společnost Jana Hrušínského. Předkové a příslušníci rodiny Hrušínských totiž působí v českém divadle nepřetržitě od poloviny devatenáctého století.

V roce 2004 se Jan Hrušínský stal ředitelem Divadla Na Jezerce. Podařilo se mu z něj během čtyř let vybudovat jednu z nejvyhledávanějších pražských divadelních scén.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

VIDEO: Letní Letnou zahájí milostný dopis, podívejte se na zkoušku

Zkouška zahájení 15. ročníku festivalu Letní Letná

V pražských Letenských sadech večer začíná 15. ročník festivalu nového cirkusu a pantomimy Letní Letná. Více než 30...

RECENZE: Leoš Noha s Lukášem Langmajerem táhnou klasickou letní frašku

Záběr z inscenace Příště ho zabiju sám!

Komedie Příště ho zabiju sám! s Leošem Nohou v hlavní roli nabízí všechny plusy i minusy odpočinkového letního hraní.

Vážností bychom Vlasy pohřbili. Čekejte hvězdy i holé zadky, láká režisér

Šimon Caban na zkouškách muzikálu Vlasy

Se zdravým nadhledem pracuje režisér Šimon Caban na muzikálu Vlasy pro pražské Divadlo Kalich. Nehrozí prý patos ani...

Najdete na iDNES.cz