Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jan Budař: Provedu vás svou novou deskou Proměna

Exkluzivně   10:45aktualizováno  10:45
Jan Budař a Eliščin Band vydávají druhé studiové album s názvem Proměna. Deska vyjde 24. listopadu v edici Respekt, od 1. prosince bude ve volném prodeji. MF DNES ve spolupráci s iDNES.cz nechala herce okomentovat nové písně. Nahlédněte do autorského průvodce deskou.

Jan Budař a Eliščin Band vydávají 24. listopadu nové album Proměna. | foto: David Port, MF DNES

Křtu v pražském klubu Roxy se 11. prosince zúčastní tři sudičky. Nejprve přijde muzikantka Aneta Langerová, vystřídají ji herci Vojta Dyk a Jaroslav Plesl. "Každý pokřtí jedno CD podepsané kapelou Eliščin Band i všemi křtiteli. Nahrávky poté poputují do obecenstva," prozradil Jan Budař.

Staví se i herečka a zpěvačka Divadla Husa na provázku Eva Vrbková, herečka Národního divadla Magdalena Borová. Vše dokreslí smyčcový orchestr Roxy ensemble. "Všechny Elišky mají vstup zdarma, a to do počtu 137," dodal hudebník.

Proměna - seznam skladeb

Jan Budař a Eliščin Band

Jan Budař a Eliščin Band - Proměna (obal desky)Koňmo jak král - Blind from love - Dechovka na přání - Vydra (proměna) - Malý mulat - Pan Placík - Brožurka - Ukolébavka pro velké děti - Nepoznávám - Odpouštím - Nedomazlená - Tanečník - Mezihvězdný - Marylin - Hajzlpapír, chleba a cola
Ilustrace: Pavel Reisenauer

Jan Budař - Koňmo jak králKOŇMO JAK KRÁL
První píseň na albu se odehrává na konci léta roku 1893. Je o veliké a zakázané lásce mezi společensky vysoce postavenou ženou a společensky hluboce umístěným mužem. Ona se jmenuje Amélie. Je krásná, záhadná, frivolní a nebezpečná. Muži se kvůli ní touží na bálech svlékat. On se jmenuje Jean Paul a od svých pěti let má pocit, že jeho otec není jeho pravý otec. A nemýlí se.
Měsíc svítí bledě, kočár se řítí Paříží a Amélie má strach jít spát, aby dnešní noc nemohla nikdy skončit. Bál madrigalistů pomalu usíná a Jean Paul zpívá francouzsky tuto českou píseň.

Jan Budař - Blind From LoveBLIND FROM LOVE
Tato píseň si přeje být písní Raye Charlese. Je to skladba o tom, že Bůh je, jen si nikdo přesně není jistý kde, jak, proč, kdy a jak to vypadá. Někteří jedinci se o tom umí přít celé hodiny, někdy i roky.
Blind from Love je hutný rokenrol, ve kterém se ozve padesátitisícový dav na stadionu ve Wembley, který jásá při poslechu skvělého saxofonového sóla Jirky Tarantíka.
Ideální k divoké předehře ve sprše.  

Jan Budař - Dechovka na přáníDECHOVKA NA PŘÁNÍ
Píseň o rozchodu. Všechno se zdá být jako včera a přesto je realita úplně jiná a nikdy už nebude jako dřív. Aspoň tak se to zdá. Z rádia hovoří rozverná, trochu přiopilá paní moderátorka, která se ptá babičky z Uherského Hradiště, kolik že to je její sestře vlastně let. "Úctyhodný věk…," řekne do éteru, ale vůbec jí to nezajímá. Rádio ševelí a strach v pokoji se sráží na stěnách.

Jan Budař - VydraVYDRA (Proměna)
Píseň k zatím neexistujícímu filmu.
Jednoho rána se Luděk probudil a měl neodbytný pocit, že se stává vydrou. Nepomohlo nic. Ani láska maminky, ani láska sestry, ani velká láska přítelkyně Ireny. Ani tříměsíční terapie u předního brněnského psychiatra, ani permanentka do bazénu se saunou. Ta to ještě zhoršila. Luděk tráví víc a víc času ve vodě. Doba je zvláštní a lidé v ní taky. Ale bylo to tak vždycky, jen my si na jiné životy moc nepamatujeme. Důležité je nebát se být sám sebou, říkal ten brněnský psychiatr. Ale už ho vyhodili.

Jan Budař - Malý mulatMALÝ MULAT    
Píseň o tom, že se nemusím bát, že jsem jiný (a že jsem jiný mulat , protože každý je jiný, než někdo jiný. Na tom je to celé postavené. Člověk na to velmi často zapomíná a občas dokonce podlehne dojmu, že by měl být spíše jako ten pán z časopisu, co má tak hezky hebkou a opálenou pleť a na sobě takové pěkné šaty, co se snad ani nekrčí.
Oheň praská a Michael Jackson i jeho kamarádi - imitátoři Elvise Presleyho - Vojta s Honzou jsou jiní.

PAN PLACÍK    
Píseň o strachu, absurditě, divném snu, nečekaných vyhláškách, bolesti z bezmoci a intimní večeři dvou znovu zamilovaných lidí kolem osmé hodiny večer. Auta už jezdí vpravo a mladí vojáci si vykračují pražskými ulicemi a mají pocit, že je všechno v pořádku. Praha se bojí, ale snaží se, aby to nebylo moc vidět. Lidé se údajně dělí na nějaké rasy a káva v kavárně Louvre už není, co bývala.

BROŽURKA
Je to jako v pohádkách a v písni Johna Lennona. All you need is love.

Jan Budař - Ukolébavka pro velké dětiUKOLÉBAVKA PRO VELKÉ DĚTI
Když je člověk malý má pocit, že dospělý svět má opravdová kouzla.
Pak je dospělý a zjistí, že ta opravdová kouzla měl, když byl malý.
Až do konce života se snaží rozvzpomenout na ta pravá kouzla.

NEPOZNÁVÁM
Tento text napsal Vladimír Morávek. Pochází z doby, kdy jsme chtěli udělat album, na němž by zpívaly různé světové hvězdy.
Jan Budař - NepoznávámTak jako to udělal Michal Horáček a Petr Hapka.
Nakonec jsme se odhodlali napsat e-mail Robbiemu Williamsovi, ale ten byl v tu dobu nedostupný a zůstal nedostupný do dnešního dne, takže tu píseň zpívám já. S komorním smyčcovým orchestrem Roxy ensemble a s Evou Vrbkovou - nečekanou operní pěvkyní.

ODPOUŠTÍM
Ukázka v audiogalerii

Jan Budař - OdpouštímPíseň s textem Vladimíra Morávka pro Lucii Bílou. Jeden z mála šansonu její neobyčejné kariéry. Píseň o přeplněných kufrech v předsíni. O úlevném odpuštění všech chyb a smutků. O sněhu, který padá na Prahu tak, jako slzy tečou na kanape. O temném večeru k odpolední kávě, která chladne v hrníčku z Chorvatska. O lásce, která se změnila a nikdo přesně neví kdy.

Jan Budař - NedomazlenáNEDOMAZLENÁ
Ukázka v audiogalerii

Píseň pro všechny ženy a dívky, které si někdy připadaly, připadají nebo si připadat budou - nedomazlené. Píseň pro odvážnou zpěvačku, kterou ale zpívá zpěvák - Budař. Píseň o tom, že každý touží být mazlený a koho nemazlili dost- stává se nedomazleným.

TANEČNÍK
Školní ples - pět hodin ráno. Kdo ještě nešel domů, touží s někým být. Kdo už s někým je, většinou šel domů.
Jan Budař - TanečníkNa parketu tančí cca deset lidí, lehce se motají do rytmu školní kapely Rotující kedluben. Chlapec se motá kolem dívky. Víno bylo moravské, levné, údajně vynikající. Kolem dívky se motá ještě dalších pět chlapců. Situace není úplně přehledná. V tombole byla hlavní cenou prasečí hlava. Vyhrál ji Kamil. Radost pouze předstíral. Odpoledne ji najde na nočním stolku v ložnici rodičů. Chlapec tančí s dívkou, situace se stává na chvíli přehlednější. Druhý den ráno je neděle, maminka peče koláč. Panicem je člověk jen jednou a to i tenkrát - v neděli.

Jan Budař - MezihvězdnýMEZIHVĚZDNÝ
Malý průlet nad planetou. Průlet bez skafandru a těla. Rozechvění nad lehkostí letu. Stav bez úzkosti.
Jistota, že není důvod se bát a to ani při pohledu na vesmír v místech , kdy začínal nabírat rychlost. 
Jinými slovy- jemná píseň o úletu bez psychotropních látek. 

Jan Budař - MarylinMARYLIN
Magdaléna Borová svým krásným hlasem zpívá píseň o úspěšné herečce s pseudonymem. 
Starý motel nedaleko města Los Angeles. Andělé sedí v malém lobby s oranžovými tapetami, které se ze zdí svlékají už několik let. Andělů je celkem šest. Pláčou a zpívají píseň o vaně, v níž vychladla voda i tělo. Někdy člověk zabloudí v pekle a zapomene, že se všechno pořád mění.

Jan Budař - Hajzlpapír, chleba a colaHAJZLPAPÍR, CHLEBA A COLA
Zdeněk šel kupovat toaletní papír, chleba a colu. Bylo pěkné podzimní odpoledne, Praha jen zářila. Igelitka tiše šustila o stehno a Zdeněk měl pocit, že je všechno v pořádku. Pak koutkem oka zahlédl sám sebe ve výloze masny.
Zastavil se, prohlédl si svou zkušenou tvář a najednou ho napadlo, pokolikáté on už takhle jde z nákupu s toaletním papírem, chlebem a colou. Zamyslel se a došel k číslu 2080. To ho tak překvapilo, že dostal krizi středního věku.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Na Soundtracku zahrají i hudbu z Kingdom Come. Kupte si lístky se slevou

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Kingdom Come: Deliverance, tedy česká počítačová hra roku, která zaujala i v zahraničí, se na festivalu Soundtrack...

Festival Sziget láká na Gorillaz, Gallaghera i vylepšené sprchy a toalety

Na víc než týden se kvůli hudebnímu festivalu Sziget proměnila tato část...

Ostrov Óbudai na Dunaji v centru Budapešti se od středy na týden opět promění v ostrov svobody a hvězdné hudby. Začíná...

RECENZE: Každý kouřil v letadlech, rozplývají se Iggy Pop a Underworld

Karl Hyde, Iggy Pop a Rick Smith spojili síli na EP Teatime Dub Encounters

Spojení punkového bouřliváka Iggyho Popa a elektronické legendy Underworld dává daleko větší smysl, než by se mohlo na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz