Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jamiroquai netěží pouze z dřívějšího úspěchu

  15:08aktualizováno  15:08
- Pro milovníky kosmického elektrofunky- jazzy-souldisca máme dobrou zprávu: britská kapela Jamiroquai vydala v červnu svoje již čtvrté album a nazvala ho příznačně Synchronized. Na nové desce totiž jedinečně zesynchronizovala vše, co ji dosud činilo zajímavou a originální a Jamiroquai tak dali tak jasně najevo, že se s nimi prostě musí definitivně počítat. . iDNES pro vás kromě recenze na nové CD také připravila profil skupiny.

Synchorized je vskutku deska, jíž Jamiroquai potvrdili, že jsou skvělí muzikanti, kteří se vyvíjejí a kteří pouze netěží z dřívější popularity. Ta jim sice pochopitelně opět umožnila nahrávat u komerčně uspěšné Sony Music, Jamiroquai ale zůstali navzdory obrovskému úspěchu sví a poznáte je hned po prvních tónech úvodní písně Canned Heat, která předznamenala celé album klipem. Jay Kay, autor většiny skladeb z kuchyně Jamiroquai, ji samozřejmě opět protančil svými nenapodobitelnými kreacemi.

Nedá se říct, že by Synchronized bylo něčím objevné a zcela jiné než předešlá CD Travelling without Moving nebo Emergency on Planet Earth či Return of The space Cowboy. Žádné zvraty nečekejte v dobrém ani špatném.

V deseti skladbách opět uslyšíte smyčcové party, sebevědomý a melodický zpěv Jay Kaye, výraznou basovou linku Nicka Fyffe, přesné bubny Derricka McKenzieho,  klávesy Tobyho Smithe a didgeridoo Wallise Buchanana. U všech je ale patrné, že si jsou jistější a deska tak zní důrazněji, kompaktněji. Jednoduše: Jamiroquai jsou profesionálnější. Nikoli však  mechanicky nudně a chladně.

Ne nadarmo se v jednom rozhovoru Jay Kay zmínil, že velký vzor vidí ve Stevem Wonderovi. King For A Day, která album uzavírá, jakoby z dílny velkého Steveho vypadla. Přesto ale nese zřetelný cejch samotných Jamiroquai. Podobně je  na tom baladická Butterfly a nostalgicky soulová Falling.

Fanoušci ale nezůstanou ochuzeni ani o našlápnuté funky s typickými bublavými a kosmickými zvuky prolnutými elektrobuggie discem, které Jamiroquai naservírují v Where Do We Go From Here? nebo Soul Education. Na nich je asi nejvíce cítit vliv, který má na hudbu Jamiroquai složení kapely. Jamiroquai totiž tvoří kromě bílých i dva černošští muzikanti, kteří mají funky v krvi.

Velmi zajímavě zní v pořadí šestý insturmentální kus nazvaný Destitute Illusions. Posluchače zcela pohltí svojí valivostí a připomíná rozjetý vlak, který si jede svůj vlastní příběh.

Časy se mění a i Jamiroquai vědí, že blízká budoucnost patří taneční hudbě. Jejich Supersonic je toho jasným důkazem. Jamiroquai ale nepřevlékli kabát jen kvůli oblíbenosti taneční muziky. Supersonic má sice všechny atributy taneční elektronické skladby, ale i ona zůstává svá, tedy jamiroquaiská.

A závěrem malé překvapení. Nepolekejte se, že je váš CD přehráváč porouchaný, když vám bude sygnalizovat jedenáct skladeb, přestože v bookletu jich najdete  jen deset. Jamiroquai přidali na album skladbu Deeper Underground, která je jednou z ústředních písní k filmu Godzilla.

Jay Kay

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Projde i úkrok mimo metal, fanoušci festivalu Brutal Assault věří

Záběr z festivalu Brutal Assault 2017. Na snímku kapela Samael

Loni měli vyprodáno, do vojenské pevnosti v Jaroměři-Josefově dorazilo kolem dvaceti tisíc lidí. Letos bude mít...

GLOSA: Opisoval Vivaldi či „ten druhý“? I to nadhodil skvělý festival

Španělský soubor Euskal Barrokensemble koncertoval v rámci Letních slavností...

Prázdninová Praha láká na hodně koncertů klasické hudby, ale pouze jednu jistotu: Letní slavnosti staré hudby. Letošní...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Najdete na iDNES.cz