Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

GLOSA: Co dělá Hopkins při rozhovoru? Kreslí novinářky

  8:01aktualizováno  8:01
Řím (Od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) - Původně to měl být jenom odstaveček v rozhovoru. "Odstaveček? Něco takového přece musíš popsat pořádně," hučeli do mě kolegové. A mají pravdu: kdy se mi zase poštěstí, že mě bude portrétovat držitel Oscara. Navíc jen tak. Takže skromnost stranou: mám doma skicu od Anthonyho Hopkinse. A jsem na ní (prý) já.

Skica, kterou nakreslil pro iDNES.cz americký herec Anthony Hopkins.

Normálně je téměř nemožné vydolovat z hollywoodské hvězdy podpis, natož obrázek. Tedy alespoň v případě, že jste novinář. Ti totiž před každým osobním kontaktem s ní dostávají celý seznam restrikcí a opatření, mezi nimiž je i zákaz autogramů.

Z filmu Obřad

Anthony Hopkins hraje vymítače ďábla.

Přiznávám: mám slabost pro pronikavé modré oči Hannibala Lectera. A mám slabost pro "Tonyho" Hopkinse (v Římě, kde představoval thriller Obřad, mu nikdo jinak neřekl). Když zrovna nějakému vytrvalci z vatikánských listů vysvětloval, jak že to má s vírou (hraje "pochybujícího" kněze), přistihla jsem se, že dumám, jak si navzdory všem nařízením o podpis říct. Rezignovala jsem někde mezi druhou a třetí otázkou na Boha a vymítací proces. Ne kvůli seznamu a dohledu tří asistentů. Kvůli Hopkinsovi samotnému: z jeho drobné postavy vyzařovala taková autorita, že bych si zkrátka připadala nemístně.

Po deseti minutách skončil "inkviziční" výslech a začal rozhovor. Tedy pro mě spíš jakýsi předrozhovor – ten můj byl plánovaný až na následující den. Nikdo se neptal. Hopkinsův pohled, nepopsatelná kombinace vstřícnosti a tvrdosti, paralyzoval všechny včetně asistentů. Herec se pohodlně opřel, povolil knoflík u bílé košile a s očekáváním se rozhlédl.

"Bude to asi divná otázka, po všech těch hovorech o smrti a konci, ale nemohla mě nenapadnout: celý Hollywood se bojí stárnutí a bojuje s ním za pomoci botoxu a operací..." začala jsem opatrně. "... a já jako z Hollywoodu nevypadám, že?" přerušil mě Hopkins a zakřenil se. "Tak k tomu já mám HODNĚ co říct!" odtušil a nadechl se k odpovědi.

Od Picassa k Woodymu Allenovi

Pak ho ale zaujalo něco jiného. Papírové desky, na které si čmáral během rozjímání o Bohu a ďáblu. "To není dobré," zavrčel, vzal nové desky a pár desítek vteřin jenom kreslil. "To je pro vás," naklonil se poté přes stůl a podával mi skicu tváře. "Vy," dodal na vysvětlenou a uchechtl se. "Ať tady taky dělám něco smysluplného," pravil a vida můj vyděšený výraz, stáhl obrázek zpět a přidal ještě podpis. "Nechte si to. Tedy jestli chcete," dodal ještě, a aniž bych musela cokoli říct, jal se pokračovat v odpovědi na otázku k Hollywoodu.

Barvitě popsal interview s mexickými novinářkami, následně odvyprávěl historku z Picassova života a k pobavení všech přítomných zahrál, jak ho režíroval Woody Allen. Načež se zvedl, pozdravil a odporoučel se. Žádné hodinky, žádné odpočítávání – skončil přesně ve chvíli, kdy chtěl skončit on sám, ne asistentky se stopkami. Vypadal trochu unaveně, ale rozhodně.

Anthony Hopkins v Římě na premiéře fimu Obřad

Anthony Hopkins v Římě na premiéře filmu Obřad

Když jsem za ním druhého dne přišla, seděl na prosluněné terase téhož hotelu a přes tmavé brýle pozoroval panoráma Říma. Vypadal spokojeně. Tak spokojeně, že se ho člověk až bál vyrušit.

"Jen pojďte. My už jsme se včera viděli, že? Počkejte: Tereza, Praha, říkám to správně?" otočil hlavu herec proslulý fenomenální pamětí a vydal se mi v ústrety. Pevný stisk ruky, brýle na čelo a zase ten přímý pohled z očí do očí. "Děkuju za obrázek, zaskočilo mě to," přiznala jsem na úvod. "Vy jste si ho nechala? Tak to se divím," zašklebil se a modré oči schoval zpátky za brýle. "Můžeme začít, je krásně."
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Odmítnout bondovku? To bych musel být hlupák, naznačil režisér Boyle

Danny Boyle

Režisér Trainspottingu či Milionáře z chatrče Danny Boyle prohlásil, že by musel být hlupák, kdyby nechtěl režírovat...

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

TELEVIZIONÁŘ: Protičeský. Také protiněmecký i protipartyzánský

Iva Janžurová a Jaromír Hanzlík ve filmu Kočár do Vídně (1966)

Takový film národ nepřijme, prorokoval tehdejší prezident Antonín Novotný snímku vyznamenanému na festivalu ve Varech,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz