Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jaký byl "poslední koncert" Ivy Bittové

  17:18aktualizováno  17:18
Brno - V rámci Moravského podzimu se o nevlídném nedělním večeru v Besedním domě uskutečnil recitál Ivy Bittové. Po Bernsteinově mši, Pražském kytarovém kvartetu, varhanním a pěveckém recitálu a po koncertu laureátů to měl podle festivalové dramaturgie zřejmě být další příspěvek k letošnímu tématu „O lásce a smrti." Vzhledem k jejímu rozhodnutí pozastavit kvůli útokům bulvárního tisku koncertní činnost, jednalo se na dlouhou dobu o její poslední vystoupení v Česku.

V loňské sezoně místní filharmonie vystupovala v jednom z cyklů Bittová rovněž v Besedním domě, což může vzbudit otázku, zda se jí prostor tolik líbí, nebo zda organizátoři nejsou s to nic lepšího uskutečnit.

Pro tento žánr, jehož je umělkyně do značné míry také tvůrkyní, jsou kamenné a bohatě zdobené koncertní sály poněkud tenkým ledem. Prostory typu Vaňkovky, které jsou k tomuto jemnému umění vstřícnější a i posluchač je v nich uvolněnější a otevřenější, by byly určitě mnohem lepší volbou.

Bittová si opět přizvala své Lelky - pětici dívek z Lelekovic u Brna, které svým zpěvem i vystupováním dodaly večeru na neformálnosti. V průřezu ze svých povětšinou již známých písní autorka ukázala všechny polohy, ve kterých se pohybuje - tklivé i rozverné, dlouhé i kratičké, takřka věrně folklórní i vysloveně autorské.

Ač těžištěm její tvorby není experimentování se zvukem a hudebními nástroji, ráda nachází nezvyklé souzvuky a pódium co do instrumentáře nezelo prázdnotou. Ve čtvrté písni z celkových čtrnácti použila na pohled podivný strunný nástroj vyluzující značně oscilující tónové výšky. Až po chvíli se ukázalo, že struny jsou napnuty na několika kovových součástech připevněných k obyčejnému hrnci.

Svojí naprostou uvolněností, upřímných milým úsměvem a vůbec vším, co na pódiu vytváří ještě mimo hudbu a zpěv, jistě mnohé tradiční návštěvníky festivalu překvapila, a to velice příjemně. Zejména díky důrazu na žertovné polohy si vysloužila doslova frenetický aplaus.

Na rozdíl od Bernsteinovy Mše tento pokus o rozšíření žánrového záběru festivalu nepostrádá kvalitativní umělecké hledisko. Vzhledem ke katastrofální dramaturgické bezradnosti letošního ročníku však volba Bittové připomíná spíše náhodně z osudí vytažený míček.

Iva Bittová - autorský večer. Moravský podzim Brno, Besední dům, neděle 23. září 2001.

Tečku za svým veřejným vystupováním udělala v neděli večer v brněnském Besedním domě Iva Bittová. "Tento autorský večer jsem skutečně pojala jako svůj poslední koncert až do odvolání," řekla známá zpěvačka a houslistka. Důvodem jejího rozhodnutí bylo skandalizování zpěvaččina soukromí ze strany bulvárních deníků Blesk a Super, které se podle ní nepravdivě rozepisovaly o jejím vztahu se zpěvákem Richardem Müllerem. "Ubližuje mi to a nejsem schopná pracovat," řekla. Na jak dlouho se chce vzdát kontaktu s publikem Bittová přesně prozradit nechce. "Do konce kalendářního roku jsem vypověděla všechny koncerty, třeba i dvě skutečně velké akce v pražském divadle Archa." Koncert se uskutečnil jako součást mezinárodního hudebního festivalu Moravský podzim.
Přečtete si recenzi koncertu.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz