Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jaký byl "poslední koncert" Ivy Bittové

  17:18aktualizováno  17:18
Brno - V rámci Moravského podzimu se o nevlídném nedělním večeru v Besedním domě uskutečnil recitál Ivy Bittové. Po Bernsteinově mši, Pražském kytarovém kvartetu, varhanním a pěveckém recitálu a po koncertu laureátů to měl podle festivalové dramaturgie zřejmě být další příspěvek k letošnímu tématu „O lásce a smrti." Vzhledem k jejímu rozhodnutí pozastavit kvůli útokům bulvárního tisku koncertní činnost, jednalo se na dlouhou dobu o její poslední vystoupení v Česku.

V loňské sezoně místní filharmonie vystupovala v jednom z cyklů Bittová rovněž v Besedním domě, což může vzbudit otázku, zda se jí prostor tolik líbí, nebo zda organizátoři nejsou s to nic lepšího uskutečnit.

Pro tento žánr, jehož je umělkyně do značné míry také tvůrkyní, jsou kamenné a bohatě zdobené koncertní sály poněkud tenkým ledem. Prostory typu Vaňkovky, které jsou k tomuto jemnému umění vstřícnější a i posluchač je v nich uvolněnější a otevřenější, by byly určitě mnohem lepší volbou.

Bittová si opět přizvala své Lelky - pětici dívek z Lelekovic u Brna, které svým zpěvem i vystupováním dodaly večeru na neformálnosti. V průřezu ze svých povětšinou již známých písní autorka ukázala všechny polohy, ve kterých se pohybuje - tklivé i rozverné, dlouhé i kratičké, takřka věrně folklórní i vysloveně autorské.

Ač těžištěm její tvorby není experimentování se zvukem a hudebními nástroji, ráda nachází nezvyklé souzvuky a pódium co do instrumentáře nezelo prázdnotou. Ve čtvrté písni z celkových čtrnácti použila na pohled podivný strunný nástroj vyluzující značně oscilující tónové výšky. Až po chvíli se ukázalo, že struny jsou napnuty na několika kovových součástech připevněných k obyčejnému hrnci.

Svojí naprostou uvolněností, upřímných milým úsměvem a vůbec vším, co na pódiu vytváří ještě mimo hudbu a zpěv, jistě mnohé tradiční návštěvníky festivalu překvapila, a to velice příjemně. Zejména díky důrazu na žertovné polohy si vysloužila doslova frenetický aplaus.

Na rozdíl od Bernsteinovy Mše tento pokus o rozšíření žánrového záběru festivalu nepostrádá kvalitativní umělecké hledisko. Vzhledem ke katastrofální dramaturgické bezradnosti letošního ročníku však volba Bittové připomíná spíše náhodně z osudí vytažený míček.

Iva Bittová - autorský večer. Moravský podzim Brno, Besední dům, neděle 23. září 2001.

Tečku za svým veřejným vystupováním udělala v neděli večer v brněnském Besedním domě Iva Bittová. "Tento autorský večer jsem skutečně pojala jako svůj poslední koncert až do odvolání," řekla známá zpěvačka a houslistka. Důvodem jejího rozhodnutí bylo skandalizování zpěvaččina soukromí ze strany bulvárních deníků Blesk a Super, které se podle ní nepravdivě rozepisovaly o jejím vztahu se zpěvákem Richardem Müllerem. "Ubližuje mi to a nejsem schopná pracovat," řekla. Na jak dlouho se chce vzdát kontaktu s publikem Bittová přesně prozradit nechce. "Do konce kalendářního roku jsem vypověděla všechny koncerty, třeba i dvě skutečně velké akce v pražském divadle Archa." Koncert se uskutečnil jako součást mezinárodního hudebního festivalu Moravský podzim.
Přečtete si recenzi koncertu.

Autoři:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Najdete na iDNES.cz