Jaký byl Federico Fellini?

  16:53aktualizováno  16:53
V říjnu tohoto roku tomu bude deset let, co zemřel jeden z klasiků italské i světové kinematografie, muž, který žil filmem a pro film, režisér Federico Fellini. V Karlových varech připomíná jeho osobnost a dílo jednak slavný snímek z roku 1960 Sladký život a především celovečerní dokument režiséra Eckharta Schmidta Federico Fellini - Očima druhých.

„Felliniho lze srovnávat s takovými mistry, jakým byl například Michelangelo Buonarotti.“ „Byl to génius.“ „Měl svůj svět a byl jím zcela pohlcen.“ „Natáčet s ním nebyla práce, ale cesta životem.“ Podobnými slovy hodnotí Federica Felliniho ve Schmidtově dokumentu ti, kteří s ním spolupracovali či se s ním jen na jeho životní cestě setkali.

Jsou mezi nimi osobnosti jako herečky Anita Ekbergová, Anouk Aiméeová, producent Dino de Laurentiis či scenárista Tullio Pinelli, ale i řada zcela neznámých tváří. Všichni nejčastěji vzpomínají na klíčová díla Felliniho filmografie, na jedinečný styl jeho práce, avšak mnohá vyprávění mají i ryze osobní ladění a vypovídají i o tom, kdo vzpomíná.

Federico Fellini, narozený v roce 1920 v Rimini na pobřeží Jaderského moře, začínal svou filmařskou kariéru v období úsvitu italského neorealismu. Již v roce 1945 spolupracoval s Robertem Rosselinim jako scénárista a asistent režie k filmu Řím otevřené město. Sám režijně debutoval o sedm let později filmem Bílý šejk s Albertem Sordim v hlavní roli.

V roce 1953 natočil film Darmošlapové, v roce následujícím pak Silnici - příběh dvojice povahově odlišných potulných artistů v podání amerického herce Anthonyho Quinna a Felliniho ženy Giulietty Masinové, za který získal Stříbrného lva na festivalu v Benátkách.

Guilietta Masinová, se kterou se Fellini oženil v roce 1943, a kterou na mnoha místech označil jako svůj největší zdroj inspirace, se objevila i řadě dalších režisérových filmů - například Cabiriiny noci (1956), Giulieta a duchové (1965) nebo Ginger a Fred (1986).

Sladký život z roku 1960, který Asociace českých filmových klubů v obnovené premiéře vrací do českých kin letos v září, neznamenal jen zásadní předěl v tvorbě Federika Felliniho, který jím opustil principy italského neorealismu, ale již v době svého uvedení byl, navzdory ostrým výhradám Vatikánu, přijat jako jedna z „vlajkových lodí“ nových tvůrčích principů světové kinematografie 60. let minulého století.

Jde o široce pojatou fresku zahálčivého a bezcílného života římských boháčů, v níž se novinář v podání Marcella Mastroianiho marně snaží nalézt vlastní identitu v dekadentní, konzumní společnosti, kam ho zavedla jeho senzacechtivá profese. Hledání ho však zavede na cestu bez návratu, protože pozorovatel lidí bez lidskosti se postupně stává jedním z nich. Vedle Mastroianiho se ve filmu objevila Anita Ekbergová, která původně zvažovala i osobní účast na karlovarském festivalu, ale nakonec se omluvila.

Z dalších Felliniho filmů je možné uvést například 8 1/2 (1963), Klauni (1970), Roma (1972), Amarcord (1973) či Město žen (1980).

Fotografie z filmu Sladký život

Autoři:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Další z rubriky

VIDEO: Ještě čtyři seriály, a už budou Vary, slibuje Jiří Bartoška

Jiří Bartoška a Marek Eben na slavnostním zahájení 53. ročníku MFF Karlovy Vary...

Těsně před závěrem 53. ročníku karlovarského festivalu si Jiří Bartoška nemohl vybavit termín příštího ročníku, který...

„Nejste tak malá, fajn.“ Gilliam je dítě, vzpomíná herečka na natáčení

Portugalská herečka Joana Ribeiro (3. července 2018)

Úlohu krásné Angeliky ve filmu Muž, který zabil Dona Quijota ztvárnila Portugalka Joana Ribeiro. Šestadvacetiletá...

Hanzlík, Pattinson, Levinson. Festival rozdal čestné ceny, uspělo i Česko

Tři ocenění. S cenou za přínos filmu pózují Robert Pattinson, Jaromír Hanzlík a...

Cenu za režii si na samém závěru 53. ročníku karlovarského festivalu odnesl Olmo Omerzu za český film Všechno bude....

Najdete na iDNES.cz