Jaký byl Federico Fellini?

  16:53aktualizováno  16:53
V říjnu tohoto roku tomu bude deset let, co zemřel jeden z klasiků italské i světové kinematografie, muž, který žil filmem a pro film, režisér Federico Fellini. V Karlových varech připomíná jeho osobnost a dílo jednak slavný snímek z roku 1960 Sladký život a především celovečerní dokument režiséra Eckharta Schmidta Federico Fellini - Očima druhých.

„Felliniho lze srovnávat s takovými mistry, jakým byl například Michelangelo Buonarotti.“ „Byl to génius.“ „Měl svůj svět a byl jím zcela pohlcen.“ „Natáčet s ním nebyla práce, ale cesta životem.“ Podobnými slovy hodnotí Federica Felliniho ve Schmidtově dokumentu ti, kteří s ním spolupracovali či se s ním jen na jeho životní cestě setkali.

Jsou mezi nimi osobnosti jako herečky Anita Ekbergová, Anouk Aiméeová, producent Dino de Laurentiis či scenárista Tullio Pinelli, ale i řada zcela neznámých tváří. Všichni nejčastěji vzpomínají na klíčová díla Felliniho filmografie, na jedinečný styl jeho práce, avšak mnohá vyprávění mají i ryze osobní ladění a vypovídají i o tom, kdo vzpomíná.

Federico Fellini, narozený v roce 1920 v Rimini na pobřeží Jaderského moře, začínal svou filmařskou kariéru v období úsvitu italského neorealismu. Již v roce 1945 spolupracoval s Robertem Rosselinim jako scénárista a asistent režie k filmu Řím otevřené město. Sám režijně debutoval o sedm let později filmem Bílý šejk s Albertem Sordim v hlavní roli.

V roce 1953 natočil film Darmošlapové, v roce následujícím pak Silnici - příběh dvojice povahově odlišných potulných artistů v podání amerického herce Anthonyho Quinna a Felliniho ženy Giulietty Masinové, za který získal Stříbrného lva na festivalu v Benátkách.

Guilietta Masinová, se kterou se Fellini oženil v roce 1943, a kterou na mnoha místech označil jako svůj největší zdroj inspirace, se objevila i řadě dalších režisérových filmů - například Cabiriiny noci (1956), Giulieta a duchové (1965) nebo Ginger a Fred (1986).

Sladký život z roku 1960, který Asociace českých filmových klubů v obnovené premiéře vrací do českých kin letos v září, neznamenal jen zásadní předěl v tvorbě Federika Felliniho, který jím opustil principy italského neorealismu, ale již v době svého uvedení byl, navzdory ostrým výhradám Vatikánu, přijat jako jedna z „vlajkových lodí“ nových tvůrčích principů světové kinematografie 60. let minulého století.

Jde o široce pojatou fresku zahálčivého a bezcílného života římských boháčů, v níž se novinář v podání Marcella Mastroianiho marně snaží nalézt vlastní identitu v dekadentní, konzumní společnosti, kam ho zavedla jeho senzacechtivá profese. Hledání ho však zavede na cestu bez návratu, protože pozorovatel lidí bez lidskosti se postupně stává jedním z nich. Vedle Mastroianiho se ve filmu objevila Anita Ekbergová, která původně zvažovala i osobní účast na karlovarském festivalu, ale nakonec se omluvila.

Z dalších Felliniho filmů je možné uvést například 8 1/2 (1963), Klauni (1970), Roma (1972), Amarcord (1973) či Město žen (1980).

Fotografie z filmu Sladký život

Autoři:

Mohlo by vás zajímat

17. 3. měl premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO
23. 3. proběhlo předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Začátek konce. Hra o trůny zatím postrádá jen slony

Isaac Hempstead Wright jako Bran Stark v seriálu Hra o trůny

Sázkaři Chance se přiklánějí k tomu, že na Železný trůn usedne žena - Sansa Stark, podle bookmakerů Fortuny jej získá...

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

Zemřel Radomil Uhlíř, herec známý z Pupenda, Gymplu i Vejšky

Herec Radomil Uhlíř na premiéře filmu Skřítek (březen 2005)

Krátce po svých dvaašedesátých narozeninách zemřel herec výjimečného zjevu i komiky Radomil Uhlíř, který patřil do...

KVÍZ: Jak pečlivě jste zatím sledovali seriál Hra o trůny?

Carice van Houtenová v páté sérii ságy Hra o trůny

V Západozemí se vše blíží do finále. Vyzkoušejte si, co si ještě po téměř dvou letech od premiéry předchozí série Hry o...

Buď zvítězíte, nebo zemřete. Může finále Hry o trůny předvést víc?

Hra o trůny - 8. řada

Poosmé a naposled, tentokrát jen na šest týdnů, se svět rozdělí na dva tábory. Jedni budou dýchat pro poslední řadu Hry...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Nejlepší film dějin vyšel zkrátka, teď má zase zpoždění

Tim Robbins v letním kině uvedl svůj patrně nejslavnější film Vykoupení z...

Vypadá to stylově: na ČT1 se večer předvede závěrečný ceremoniál 52. karlovarského festivalu a na ČT2 nejzářivější host...

VIDEO: Ještě čtyři seriály, a už budou Vary, slibuje Jiří Bartoška

Jiří Bartoška a Marek Eben na slavnostním zahájení 53. ročníku MFF Karlovy Vary...

Těsně před závěrem 53. ročníku karlovarského festivalu si Jiří Bartoška nemohl vybavit termín příštího ročníku, který...

OBRAZEM: Od Shawshanku po Stmívání. Projděte si momenty letošních Varů

Slavnostní zahájení Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary - na...

Na úvod to byl Tim Robins, na závěr Robert Pattinson. Dvě filmové hvězdy převzaly ceny na ceremoniálech, které...

Najdete na iDNES.cz