Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jakubisko uvede ve Varech premiéru filmu Bathory

  15:26aktualizováno  15:26
Na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, který se letos koná od 4. do 12. července, pořadatelé udělí křišťálové glóby Juraji Jakubiskovi, Dušanu Hanákovi a Ivanu Passerovi za přínos světové kinematografii. Při té příležitosti Jakubisko uvede premiéru svého filmu Bathory.

Všichni tři tvůrci letos slaví významná jubilea. Jakubisko a Hanák mají v dubnu sedmdesátiny, Passer v době festivalu dovrší pětasedmdesát. "Hanákovu tvorbu budou reprezentovat jeho Růžové sny a Obrazy starého světa, Ivana Passera pak jeho Intimní osvětlení z roku 1965," řekla umělecká ředitelka festivalu Eva Zaoralová. Ta společně s prezidentem festivalu Jiřím Bartoškou společně připravila již patnáctý ročník.

Právě v Karlových Varech má mít mezinárodní premiéru nejnovější Jakubiskův film Bathory. Historický thriller se v české distribuci objeví od 10. července.

Trailer k filmu Bathory

Dramaturgové se klaní Roegovi a Ripsteinovi
"Zůstáváme u stejné struktury festivalu: mezinárodní soutěže v hlavní kategorii, dokumentárních filmů i bloku Na východ od Západu a dalších. Nové jsou vždy retrospektivy," řekla Eva Zaoralová.

Organizátoři tentokrát připravili dva bloky poct zahraničním umělcům. V prvním z nich pětici svých filmů osobně uvede jeden z nejvlivnějších britských režisérů Nicholas Roeg. Tvůrce, který letos oslaví osmdesátiny, se proslavil především kamerou k Truffautovu snímku 451° Fahrenheita.

MFFKV - pózování oceněných - Danny DeVitoMFFKV - příjezd na zakončení - Jake PaltrowMFFKV - film Když skočila - Iván de Pineda a Sabrina FarjiMFFKV - Juraj Jakubisko

Tvorbu kontroverzního režiséra vždy doprovázely rozporuplné reakce. "Jeho režijní debut Performance z roku 1970, skandální psychedelická variace na gangsterský film s Mickem Jaggerem v jedné z hlavních rolí, patří dodnes k nejodvážnějším filmům své doby," tvrdí pořadatelé.

MFF Karlovy Vary - Jiří BartoškaDruhý blok připomene mexického tvůrce Arturo Ripsteina. Jeho tvorba bude na festivalu zastoupena sedmi snímky. Společným znakem Ripsteinových děl je zobrazování sexu v mnoha podobách jako zdroje i projevu pocitu osamělosti. "Rád ukazuji, co je pod povrchem morálky, co je tajemné a odsouzeníhodné - jsem natolik optimistou, že si to mohu dovolit ukazovat, aniž se zblázním," míní Ripstein.

Kam po půlnoci? Na britské horory
V teritoriálně koncipované retrospektivě se dramaturgové zaměřili na nizozemskou filmovou tvorbu po roce 2000. "V oblíbené sekci Půlnoční filmy budou letos promítnuty restaurované filmy z majetku Britského filmového institutu, který se na přípravách podílel," řekla Zaoralová k přehlídce klasických britských hororů z 30. - 60. let.

Navázáno bude i na loňský projekt Nový Hollywood. Ohlédnutí za filmovou tvorbou z let 1968 - 1980 nabídne psychologický muzikál New York, New York Martina Scorseseho, western McCabe a paní Millerová předloni zesnulého Roberta Altmana či slavná Francouzská spojka Oscarem oceněného Williama Friedkina.

Titulní píseň k filmu New York, New York
(Liza Minnelli, 1977)

Vstupné zůstává, vítězové si polepší
Hlavní cena Křišťálový glóbus s sebou kromě prestižního uznání tentokrát nese i větší sumu peněz. Dotace byla totiž oproti loňsku posílena z 20 na 30 tisíc dolarů, v přepočtu asi 480 tisíc korun.

Může se o ni ucházet i snímek Michaely Pavlátové Děti noci natočený podle scénáře Ireny Hejdové. "Účastí Dětí noci není soutěž jiným tuzemským zájemcům uzavřena," upozornila Zaoralová.

MFF Karlovy Vary - Jiří Bartoška a Eva ZaoralováO prestiži karlovarského festivalu podle Bartošky svědčí, že ho stát podpoří stejnou částkou jako loni a předloni, tedy 30 miliony korun. "Další tři miliony poskytne Karlovarský kraj a jedenáct milionů město Karlovy Vary," uvedl Bartoška. Celkový rozpočet se tak pohybuje kolem 115 milionů korun, z čehož bude zhruba třetina z veřejných zdrojů.

MFFKV - closing party - Jiří MenzelMFFKV - closing party - Jan Hřebejk s manželkouMFFKV - closing party - Marek EbenMFFKV - closing party - Pavel Zedníček

"Ceny vstupenek zůstanou stejné jako v předchozích letech - tedy 65 korun a 50 se slevou," uvedl výkonný ředitel Kryštof Mucha. Počítá s tím, že dosavadní místa projekcí budou zachována včetně loni zrekonstruovaného kina Čas. Příští rok by měla být situace lepší, neboť by se mělo promítat i v prostoru nově budované hokejové haly.

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

VE VARU S MIRKOU: Romantický upír Pattinson vyklidil prostor Babišovi

Během Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech se premiér Andrej...

Fanynky Roberta Pattinsona utrpěly trauma, ohlášený příjezd hrdiny upírské romance Stmívání se odkládá. Herec dorazí do...

KOMENTÁŘ: Pěkný ročník. Přesto karlovarský festival tančí nad propastí

Dojatý Jaromír Hanzlík přebírá ocenění za přínos českému filmu od Jiřího...

Závěr 53. karlovarského festivalu, který na ČT1 sledovalo 257 tisíc lidí, zářil od show bratrů Cabanů přes náš úspěch v...

OBRAZEM: Od Shawshanku po Stmívání. Projděte si momenty letošních Varů

Slavnostní zahájení Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary - na...

Na úvod to byl Tim Robins, na závěr Robert Pattinson. Dvě filmové hvězdy převzaly ceny na ceremoniálech, které...

Najdete na iDNES.cz