Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jakubisko uvede ve Varech premiéru filmu Bathory

  15:26aktualizováno  15:26
Na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, který se letos koná od 4. do 12. července, pořadatelé udělí křišťálové glóby Juraji Jakubiskovi, Dušanu Hanákovi a Ivanu Passerovi za přínos světové kinematografii. Při té příležitosti Jakubisko uvede premiéru svého filmu Bathory.

Všichni tři tvůrci letos slaví významná jubilea. Jakubisko a Hanák mají v dubnu sedmdesátiny, Passer v době festivalu dovrší pětasedmdesát. "Hanákovu tvorbu budou reprezentovat jeho Růžové sny a Obrazy starého světa, Ivana Passera pak jeho Intimní osvětlení z roku 1965," řekla umělecká ředitelka festivalu Eva Zaoralová. Ta společně s prezidentem festivalu Jiřím Bartoškou společně připravila již patnáctý ročník.

Právě v Karlových Varech má mít mezinárodní premiéru nejnovější Jakubiskův film Bathory. Historický thriller se v české distribuci objeví od 10. července.

Trailer k filmu Bathory

Dramaturgové se klaní Roegovi a Ripsteinovi
"Zůstáváme u stejné struktury festivalu: mezinárodní soutěže v hlavní kategorii, dokumentárních filmů i bloku Na východ od Západu a dalších. Nové jsou vždy retrospektivy," řekla Eva Zaoralová.

Organizátoři tentokrát připravili dva bloky poct zahraničním umělcům. V prvním z nich pětici svých filmů osobně uvede jeden z nejvlivnějších britských režisérů Nicholas Roeg. Tvůrce, který letos oslaví osmdesátiny, se proslavil především kamerou k Truffautovu snímku 451° Fahrenheita.

MFFKV - pózování oceněných - Danny DeVitoMFFKV - příjezd na zakončení - Jake PaltrowMFFKV - film Když skočila - Iván de Pineda a Sabrina FarjiMFFKV - Juraj Jakubisko

Tvorbu kontroverzního režiséra vždy doprovázely rozporuplné reakce. "Jeho režijní debut Performance z roku 1970, skandální psychedelická variace na gangsterský film s Mickem Jaggerem v jedné z hlavních rolí, patří dodnes k nejodvážnějším filmům své doby," tvrdí pořadatelé.

MFF Karlovy Vary - Jiří BartoškaDruhý blok připomene mexického tvůrce Arturo Ripsteina. Jeho tvorba bude na festivalu zastoupena sedmi snímky. Společným znakem Ripsteinových děl je zobrazování sexu v mnoha podobách jako zdroje i projevu pocitu osamělosti. "Rád ukazuji, co je pod povrchem morálky, co je tajemné a odsouzeníhodné - jsem natolik optimistou, že si to mohu dovolit ukazovat, aniž se zblázním," míní Ripstein.

Kam po půlnoci? Na britské horory
V teritoriálně koncipované retrospektivě se dramaturgové zaměřili na nizozemskou filmovou tvorbu po roce 2000. "V oblíbené sekci Půlnoční filmy budou letos promítnuty restaurované filmy z majetku Britského filmového institutu, který se na přípravách podílel," řekla Zaoralová k přehlídce klasických britských hororů z 30. - 60. let.

Navázáno bude i na loňský projekt Nový Hollywood. Ohlédnutí za filmovou tvorbou z let 1968 - 1980 nabídne psychologický muzikál New York, New York Martina Scorseseho, western McCabe a paní Millerová předloni zesnulého Roberta Altmana či slavná Francouzská spojka Oscarem oceněného Williama Friedkina.

Titulní píseň k filmu New York, New York
(Liza Minnelli, 1977)

Vstupné zůstává, vítězové si polepší
Hlavní cena Křišťálový glóbus s sebou kromě prestižního uznání tentokrát nese i větší sumu peněz. Dotace byla totiž oproti loňsku posílena z 20 na 30 tisíc dolarů, v přepočtu asi 480 tisíc korun.

Může se o ni ucházet i snímek Michaely Pavlátové Děti noci natočený podle scénáře Ireny Hejdové. "Účastí Dětí noci není soutěž jiným tuzemským zájemcům uzavřena," upozornila Zaoralová.

MFF Karlovy Vary - Jiří Bartoška a Eva ZaoralováO prestiži karlovarského festivalu podle Bartošky svědčí, že ho stát podpoří stejnou částkou jako loni a předloni, tedy 30 miliony korun. "Další tři miliony poskytne Karlovarský kraj a jedenáct milionů město Karlovy Vary," uvedl Bartoška. Celkový rozpočet se tak pohybuje kolem 115 milionů korun, z čehož bude zhruba třetina z veřejných zdrojů.

MFFKV - closing party - Jiří MenzelMFFKV - closing party - Jan Hřebejk s manželkouMFFKV - closing party - Marek EbenMFFKV - closing party - Pavel Zedníček

"Ceny vstupenek zůstanou stejné jako v předchozích letech - tedy 65 korun a 50 se slevou," uvedl výkonný ředitel Kryštof Mucha. Počítá s tím, že dosavadní místa projekcí budou zachována včetně loni zrekonstruovaného kina Čas. Příští rok by měla být situace lepší, neboť by se mělo promítat i v prostoru nově budované hokejové haly.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Klid, nenávidíme teroristy. Komedie Pěkně blbě umí smích vyostřit

Hrdinové filmu Pěkně blbě

Americká romantická komedie Pěkně blbě zahajovala karlovarský filmový festival a po jeho sobotním závěru vstupuje do...

Vary vyhrál český film Křižáček, režisér Vorlíček převzal celoživotní cenu

Václav Vorlíček s cenou za celoživotní přínos českému filmu (8. července 2017).

Hlavní ceny z mezinárodní soutěže zůstanou v bývalém Československu. Hlavní soutěž 52. ročníku karlovarského filmového...

VIDEO: Že se na festival kdekdo přilepí? Tomu nezabráníte, ví Bartoška

Jiří Bartoška s Caseym Affleckem během zahajovacího večera 52. ročníku...

Jakmile festival začne, podobá se kouli, kterou spustíte z kopce: už ji nezastavíte, můžete jí jen umést cestu a pak...

Najdete na iDNES.cz