Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jakpak se žije jednohubkám na Drábkově švédském stole? Nijak zvláštně...

aktualizováno 
- V rámci olomoucké přehlídky Divadelní flora, která představila výhradně inscenace Studia Hořící žirafy, byla uvedena nová hra Davida Drábka Švédský stůl. Drábkova tragédie o třech chodech je hodinovou, komorně laděnou jednoaktovkou a tematicky navazuje na stěžejní otázky jeho tvorby - bytí a smrt, střetávání věcí banálních a osudových.

Autor však tentokrát hledá odpovědi na úzce vymezeném prostoru daném rozhovory tří postav - respektive pokrmů. I po režijní stránce tým studia experimentuje. Jedinou dekorací se stává tmavé pozadí jednoduše nasvícené, maličké scény; přiblížení základní situace se děje skrze naddimenzované kostýmy, "pazvuky" obrů a ústním popisem postav.
Drábek přivádí diváky na Hostinu obrů, kde se na stole setkávají rytíř Jednohubka, Čokoládová špička a Uzený losos. Určeni ke zkonzumování vedou svoji první i poslední debatu. Ústřední postava Švédského stolu, Jednohubka (Filip Čapka), je rytíř romantické duše, komicky horlivý ve svém snažení, intenzivně vnímající okolí. Za každou cenu chce přežít a nebýt sněden. Ale proč vlastně? V závěru opuštěn na prázdném stole se děsí představy rozkladu na smetišti a ukončí svou malou tragédii sebezničujícím gestem: probodne se vlastní špejlí. Čokoládová špička Dity Vojnarové přijímá s dětskou radostí všechny nové podněty - ať už pro ni znamenají rozptýlení nebo ohrožení. Ve svém krátkém životě (byla cukráři zrozena zrána) nechává k sobě věci volně přicházet; odevzdaná a smířená. Porcovaný Uzený losos Karla Nováka hledí unaveně na obří svět skrz své vypouklé oko. Opatrné námluvy Jednohubky a Špičky pozoruje s despektem a znechucením. Losos je komentátor volící nevybíravá, ale pravdivá slova: neodpustí si Jednohubkovi připomenout, že jsou už přece mrtví, naservírovaní k snědení. Během hostiny pak Lososa zkonzumuje kritička-masochistka, řešící svou nenávist k divadlu plozením recenzí; Lososova duše odplouvá do nenávratna.
Drábek nechává herce postávat v absurdní situaci, statické aranžmá narušuje pouze Jednohubka při občasném zoufalém putování po scéně. Těžiště děje leží ve slovech, aktérům zbývá z hereckých prostředků jen mimika a intonace. Kromě kritiků si autor rýpl i do populární hudby. Epizoda končící "vytažením Ilony ze zásuvky" je vtipná, ale nabourává plynulý tok děje stejně jako lidová písnička, ač v okouzlujícím podání Špičky, nepochopitelně doprovázená klavírem.
David Drábek dává na vybranou: zda se cítíme být členy konzumující země obrů, anebo jednohubkami odsouzenými k sežrání či rozkladu. Zaostřený pohled na svět ohraničený plastovým táckem odkrývá věci vznešené i přízemní, smějeme se konverzačnímu tónu, mrazí nás v ostrých střizích, kdy se smrt zdá být už už na dosah. Závěrečný sugestivní zpěv Pavly Zumrové, vynořující se nečekaně z řad diváků, můžeme vnímat s až morbidní příchutí jako tklivé rozloučení na vlastním pohřbu.

David Drábek: Švédský stůl
Moravské divadlo Olomouc

režie David Drábek
kostýmy Alžběta Vlachová
hudba Darek Král

Premiéra 26. března v Divadle hudby

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Vrací se Sňatky z rozumu. Poví, kdo tehdy postavil Vinohrady s Žižkovem

Otakar Brousek

Divadlo na Vinohradech si v rámci oslav svého stodesátého výročí od založení nadělilo Sňatky z rozumu.

Co by se dělo, kdyby Sigmund Freud potkal autora Narnie C. S. Lewise?

Pavel Rímský jako Sigmund Freud a Martin Finger jako C. S. Lewis v kusu...

Sigmund Freud a C. S. Lewis, Pavel Rímský a Martin Finger. Dvě známá jména Evropy 20. století v podání renomovaných...

Zklidnila jsem se, půllitry ani klíči už po nikom neházím, říká Hrzánová

Barbora Hrzánová v představení Každý den, šťastný den!

Ve škole mívala herečka Barbora Hrzánová sice samé jedničky, ale také řadu průšvihů. Dokonce byla za „reakčního“...

Najdete na iDNES.cz