Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jako podívaná Monte Cristo nezklame

  12:49aktualizováno  12:49
Kdo čekal, že muzikál Monte Cristo přinese oproti předcházejícímu Draculovi četná překvapení, toho nejspíš středeční premiéra zklamala. Tvůrčí tým skladatele a producenta Karla Svobody ani nemohl rozbít mantinely dané monstrózním sálem Kongresové centra, který svými parametry dvoj až trojnásobně přesahuje rozměry obvyklých muzikálových scén ve Vídni či na Broadwayi. Na takovém jevišti se zkrátka nedá příliš myslet na jemnou hereckou práci. Udělejte to tak, aby to viděli i ve třicáté řadě! Tak zní první přikázání.

Coby výpravná muzikálová show je adaptace Dumasova románu vybudovaná s nápaditostí a citem pro efekt. Na scénu připlouvá mohutný koráb Edmonda Dantese, jehož intrika nepřátel uvrhne do vězení na ostrově If a jenž se posléze stane hrabětem Monte Cristem. Dobrodružnou opravdovost kamenných vězeňských kobek zase přináší kulisa, jejíž dvě části se spojují jako obří vrata. A otec a syn Pištěkové k tomu připravili tak opulentní kostýmní hody, za jaké by se nestyděl ani hollywoodský film.

Bazén s vodou na forbíně, který reklamní kampaň avizovala jako velkou atrakci, je ovšem zbytečnou přítěží. Žádné mořské vlny se nekonají - jejich vznešený příboj alespoň rezonuje v ústředním hudebním motivu. Vodní příkop tak pouze nutí účinkující, aby si hráli na obíhanou, a precizní taneční čísla jsou kvůli němu utopena vzadu.

Muzikál byl psán zjevně některým interpretům na tělo. Platí to zejména o titulní postavě, které sedí romantický patos Daniela Hůlky a již alternují Marián Vojtko a Jaromír Adamec. Nebo o padoušsky průzračném Danglarsovi, jehož pojednal Jiří Korn (alternuje Martin Pošta) s klaunsky ironickým nadhledem. V inscenaci nechybí ani "autorské logo" režiséra Jozefa Bednárika - taneční figura jménem Čas, která symbolicky spojuje výjevy z doby minulé i přítomné, jež střídavě prolínají v bleskových střizích.

Předností předlohy je, že se v ní střetávají velké vášně - láska, zrada i pomsta. A téma bankovních podvodů zahrnuté v muzikálu není žádnou umělou aktualizací, ale pouze citací přímo z Dumasovy knihy. Orientaci v ději usnadňují ještě titulky promítané nad scénou a odtrhávané listy s letopočty. Vzhledem k rozsáhlosti románu se nicméně libreto až příliš podřídilo diktátu vysvětlovacích povinností. I tak se někdy Zdeněk Borovec dokáže blýsknout obraty, jako třeba: "z prstů ti rostou peníze jak drápky kočičí".

Na premiéře se nemile podepsal skluz příprav, a tak produkce přišla o sérii předpremiér, při nichž se celý muzikálový stroj obvykle patřičně vyladí. Ale i když celý ten kolos ještě nepracuje s potřebnou lehkostí, přeci jen již ve své váhové kategorii zabodoval.

Pravda, nejde o událost, která by rázem ohromila svět; jenže takové muzikály se během desetiletí urodí tak jeden či dva. Za nimi ovšem následuje trochu širší skupinka pomyslné první ligy, dále běžný standard hlavního pole a za ním klopýtají propadákoví opozdilci. A Karel Svoboda & spol. si svojí novinkou do prvoligové tabulky vyšlápli.

Monte Cristo

Hudba a produkce

Karel Svoboda

Texty a scénář

Zdeněk Borovec

Choreografie a námět

Richard Hes

Režie

Jozef Bednárik

Scéna

Daniel Dvořák

Kostýmy

Theodor a Jan Pištěkovi

Obsazení

Monte Cristo

Daniel Hůlka, Marian Vojtko, Jaromír Adamec

Mercedes

Leona Machálková, Vanda Konečná

Faria

Karel Černoch, Josef Zíma

Danglars

Jiří Korn, Martin Pošta

Edmond

Radim Schwab, Ernesto Čekan

Morcerf

Tomáš Bartůněk, Jaromír Adamec

Albert

Bohuš Matuš, Roman Vojtek

Haydée

Iveta Bartošová, Zuza Ďurdiová

Otec Dantes

Karel Fiala, Pavel Veselý

Hospodská

Hana Křížková, Naďa Wepperová

Hudební recenze: Muzikál Monte Cristo se může opřít o písně

Nosné melodie vetkl Karel Svoboda do písní Svatba, Náš sen, Můj Monte Cristo, Proč nejsi tam, kde já či Útěk; Doteky tvých řas zpívané Danielem Hůlkou jsou nejlepším milostným songem muzikálu. Prostší aranžmá, která vypíchnou kytarové sólo nebo naopak mohutná orchestrální vzdutí, dávají písním kyslík - třeba ve skladbě Náš sen. Avšak mezi těmito polohami, tedy střídmou a hutnou, to není příliš zábavná hudba.

Mezihry bývají často mechanické, jistě i proto, že jsou vkládány do zpívaných dialogů posouvajících děj (skladba Faraon, kdysi Dantesův nebo scéna Udání). Naopak výborně vyznívá Dík nastokrát, zvolna gradovaná proplétáním tří hlasů. Nedostatkem hudebního  zpracování  je  anonymní sound, který překryjí pouze výraznější melodie nebo kvalitní zpěv. Stylové variace směrem k metalu, tangu nebo hospodským písním jsou spíše dekorativně formální.

Králem muzikálu je Hůlka. Jeho sytý vokál lehce proplouvá zvláště operními koloraturami, ve výškách zní takřka hromovládně, i když někdy je až příliš obtěžkán emocemi. Pokud ovšem sedíte v Kongresovém sále v třicáté řadě, Hůlkovo srdcerváčství trochu odfiltruje plyš. V náročnějších pasážích, kde je Hůlka doma, se taková Iveta Bartošová coby Haydée škrtí a Leona Machálková zpívající Mercedes je sice technicky perfektní, ale její zpěv postrádá obsah. Jiří Korn vyzpívá Danglarsovo padoušství jako rutinní, leč přesvědčivě odpudivý "záporák". Živočišným překvapením je Hana Křížková, jež přenesla tělesnou kyprost a ráznost i do zpěvu, z proudu hlasů vyčnívá i jistý vokál Karla Černocha v roli abbého Farii.

V textech je vše jasně pojmenováno, jenže často kostrbatě, takřka školsky, jako by učitel ukazoval pravítkem: "Mercedes, Dantesi, jste manželé, jste pár." To zpívá sbor v písni Svatba. Taková neohrabanost romantickou pohádku, od které očekáváme i slovní kouzlení, spíše nabourává. Rýmy typu podaří-předjaří působí dost humorně, což si tvůrci asi nepřáli. Vcelku jsou slova Zdeňka Borovce rutinou, která na sebe upozorňuje, zvláště když hudba občas zemdlí.

Avšak muzikál je celek, který pohltí plusy i minusy. Z tohoto pohledu má Monte Cristo písně, o které se může opřít a jež se také objevily na stejnojmenném třičtvrtěhodinovém albu, které vydala firma Monitor-EMI.

Muzikál Monte Cristo v Kongresovém centru Praha.

Muzikál Monte Cristo v Kongresovém centru Praha.

Muzikál Monte Cristo v Kongresovém centru Praha.

Muzikál Monte Cristo v Kongresovém centru Praha.

Muzikál Monte Cristo v Kongresovém centru Praha.

Muzikál Monte Cristo v Kongresovém centru Praha.

Muzikál Monte Cristo v Kongresovém centru Praha.

Muzikál Monte Cristo v Kongresovém centru Praha.

Muzikál Monte Cristo v Kongresovém centru Praha.

Muzikál Monte Cristo v Kongresovém centru Praha.

Autor:Nejčtenější

RECENZE: Věčně tvá nevěrná následuje normu, že co český film, to ostuda

Z filmu Věčně tvá nevěrná

Novinka kin s názvem Věčně tvá nevěrná dokonale naplňuje zvyklost, že tuzemské romantické komedie jsou špatné, dojemně...

Vyslýchali mě jako fašistku, říká autorka scénáře o střetu s muslimy

Z filmu Pírko

Za scénář filmu Jako v ráji dostala Lucia Klein Svoboda jednu z vítězných cen loňské soutěže Filmové nadace. Má už i...RECENZE: Krimi selhává. Inspektor Max od kolotočů pouze připomíná jiné

Ze seriálu Inspektor Max

Zločin v operetce. Tak se po několika dílech jeví koprodukční seriál Inspektor Max, který po slovenské lednové premiéře...

Nejde o cenzuru, líčí šéf rady, proč odmítli film o střetu s muslimy

Ceny Filmové nadace převzali (zleva) Radek Bajgar, Lucia Klein Svoboda, Lucie...

Přemysl Martínek z Rady Státního fondu kinematografie, kde Lucia Klein Svoboda neuspěla s žádostí o podporu svého filmu...

A ještě jedna věc. Columbo, křestním jménem poručík, slaví padesátku

Peter Falk v seriálu Columbo

Seriál sice začal až v roce 1971, nicméně před padesáti lety, 20. února 1968 v pilotní epizodě Vražda na předpis, se...

Další z rubriky

Už přes půlstoletí nám tleskají vestoje, těší bubeníka The Animals

Kapelu The Animals and Friends dnes tvoří (zleva) bubeník John Steel,...

Hity jako The House of the Rising Sun nebo Don’t Let Me Be Misunderstood zná asi každý, v sobotu večer je v brněnském...

Kluk z ulice, který se v Eurovizi postaví před čtvrt miliardy diváků

Mikolas Josef

Dvaadvacetiletý Mikolas Josef bude letos zastupovat Česko na Eurovizi v Lisabonu. Působí částečně v Česku a částečně ve...

Brit Awards mají zpěvačka Dua Lipa, raper Stromzy či kapela Gorillaz

Zpěvačka Dua Lipa spolu se svými sourozenci přebírá cenu pro nejlepší britské...

Dua Lipa a Stormzy se ve středu večer stali hlavními vítězi hudebních cen Brit Awards, jež jsou britskou obdobou...

Najdete na iDNES.cz