Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jako bychom to už někdy četli

  0:41aktualizováno  0:41
- Když zde nějaký nakladatel vydá dílo z literatury, která je nám zprostředkovávána jen z času na čas - jako je tomu v případě povídkového výboru norského prozaika Kjella Askildsena -, nabízí se při recenzování dvojí přístup. Buď dáme slovo odborníkovi na příslušnou národní literaturu, jenž autora vřadí do tamějšího kontextu, určí pozici přeložené ukázky v jeho tvorbě a poukáže na specifika uměleckého, sociálního, historického či jiného "kódu" v daném díle.

Anebo se pokusíme přistoupit ke spisovatelovi se svou víceméně nespecializovanou čtenářskou zkušeností. To si však žádá přinejmenším jeden předpoklad: přeložené texty musí být obecně "kompatibilní" s naším kulturním vnímáním a prostředím, musí mít nám srozumitelný "režim řeči". O Askildsenově povídkovém výboru Hřebík v třešni a jiné povídky to lze prohlásit s docela klidným svědomím.
Hrdiny tu jsou převážně muži středního nebo pokročilého věku narážející na nezájem okolí či se dobrovolně uzavírající do samoty nebo stižení pozdním prohlédnutím, po němž už zůstává jen bolest, protože na změnu života nezbývají síly ani čas. V nejdelší z povídek - Carl Lange - je stejnojmenná ústřední postava policií nesmyslně podezírána ze znásilnění nezletilé dívky. Obviňování Langa zcela znejistí, rozloží mu integritu, donutí ho chovat se právě tak, aby byl podezřelý. Jako bychom tento i ostatní příběhy již kdysi četli, možná to tehdy bylo trochu jinak a určitě od někoho jiného, ale v podstatě už to známe. Víme, že k těmto příběhům patří jistá míra vykonstruovanosti, modelovosti i autorské schválnosti a napruženosti. Poznáváme, že Askildsenovy variace jsou nejsilnější tam, kde se mu podaří krátkou, všední situaci figur metaforizovat v obraz celkové životní tragiky, strašné mezilidské průrvy (výtečný je v tom zejména Zakopaný pes, nejlepší číslo knihy).
Martin Humpál v doslovu přináší vedle dávky důležitých informací také interpretující soudy. Jestliže například tvrdí, že "pro většinu Askildsenových próz je typická detailní jazyková propracovanost, tematická i motivická sevřenost a významově bohatý podtext", potom se zejména první z údajných vlastností oněch próz buď vytratila při překladu, anebo jde o mýlku v samém základu. V prózách totiž převažují krátké, obyčejné věty, jimž by občas prospěla bohatší slovní zásoba ("Pokoj má jen jedno okno, které přesahuje chodník jen horní částí, a tak se na venkovní svět dívám zdola. Ten svět není velký, ale někdy mi připadá velký až až."). A píše-li Humpál o "beckettovské naléhavosti" a "camusovské výzvě", které je možné rozpoznat v Askildsenových textech, můžeme tato sousloví brát pouze jako pocitová vyznání používající efektní termíny či jako slepotu experta adorujícího svůj předmět studia; v žádném případě tím nejsou seriózně vytýčena hodnotová měřítka! Beckett byl jen jeden, Camus též, Askildsenů jsou desítky či stovky; Nora si můžeme, nikoli musíme přečíst.

Kjell Askildsen: Hřebík v třešni a jiné povídky. Přeložili Martin Humpál, Zuzana Hlavičková a Veronika Dusková, doslov napsal Martin Humpál. Mladá fronta, Praha 1998, 144 stran, náklad a cena neuvedeny.

Autor:


Témata: Poradna: Bolest

Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

KOMENTÁŘ: Rekord? Soukupová by si mohla odnést tři ceny Magnesia Litera

Petra Soukupová

Spisovatelka Petra Soukupová loni zásobila dětské i dospělé čtenáře. Zatímco ratolesti zasvětila knihou Kdo zabil...

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

Najdete na iDNES.cz